اپل احتمالا در حال مذاکره با تولیدکنندگان کره‌ای برای تأمین قطعات خودرو الکتریکی است

دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
گفته می‌شود اپل به‌منظور تأمین قطعات موردنیاز خودرو الکتریکی‌اش، در حال مذاکره با تأمین‌کنندگان سرشناس کره‌ای است.
تبلیغات

گفته می‌شود اپل به‌عنوان بخشی از استراتژی برون‌سپاری تولید خودرو الکتریکی اپل‌کار با شرکت‌های کره‌ای فعال در ساخت قطعات خودرو‌های الکتریکی (EV) در حال مذاکره است که ظاهرا معامله‌‌ای بُرد‌بُرد برایشان خواهد بود.

اپل معمولا رابطه تنگاتنگی با تولیدکنندگان کره‌ای دارد و درحال‌حاضر برای تأمین قطعات آیفون و آیپد و کامپیوترهای مک، از تولیدات شرکت‌هایی نظیر سامسونگ و الجی بهره می‌برد. درواقع، بدون مشارکت با تأمین‌کنندگان کره‌ای، اپل نمی‌تواند طرح تجاری خودرو الکتریکی‌اش را تکمیل کند. شواهد نشان می‌دهد کوپرتینویی‌ها حداقل با سه شرکت نام‌آشنای کره‌ای LG و SK و Hanwha صحبت کرده؛ اما مذاکرات هنوز در مراحل اولیه است.

در این گزارش، آمده است که اپل ملاقات‌های مهمی با SK Innovation، زیرمجموعه SK Group، متخصص در ساخت باتری خودروهای الکتریکی، کرده است. همچنین، نمایندگان اپل با ال‌جی الکترونیک و تولیدکننده قطعات خودرو مگنا اینترنشنال دیدار کرده‌اند. جالب است بدانید این دو شرکت سرمایه‌گذاری مشترکی با عنوان LG Magna e-Powertrain کرده‌اند که احتمالا باعث جذابیتشان برای اپل شده است.

اعتقاد بر این است که اپل به‌جای باتری لیتیوم‌یونی، از باتری لیتیوم آهن فسفات (LFP) در نخستین نسل خودرو الکتریکی‌اش بهره خواهد گرفت؛ زیرا این نوع باتری‌ها کمتر از باتری‌های لیتیوم‌یون داغ می‌شوند و به‌طورکلی ایمن‌ترند. درحال‌حاضر، هیچ‌یک سازندگان کره‌ای باتری LFP تولید نمی‌کنند؛ ازاین‌رو، برخی صاحب‌نظران صنعت بر این باورند که اپل برای تولید این فناوری با حداقل یک تأمین‌کننده چینی همکاری خواهد کرد.

گزارش‌های قبلی حاکی از آن بودند که اپل مذاکره اولیه با دو شرکت بزرگ چینی CATL و BYD را برای تولید باتری‌های اپل کار آغاز کرده؛ اما تاکنون قراردادی بین طرفین منعقد نشده است. همچنین، گفته می‌شد شرط معامله این است که تأسیسات تولید در ایالات متحده ساخته شود. با‌توجه‌‌‌‌به آنچه‌ گفته شد، به‌نظر می‌رسد اپل روی تولید در خاک آمریکا بسیار تأکید می‌کند که عمدتا به ارائه طرح‌های تشویقی و تسهیلات در ایالات متحده و تنش‌های آمریکا و چین مربوط می‌شود.

گزارش جدید خاطرنشان می‌کند LG Energy Solution و SK Innovation تأسیساتی در خاک آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند و همچنان در حال ساخت کارخانه‌های ساخت باتری در این کشور هستند. بااین‌حال، گفته می‌شود سامسونگ، دیگر تأمین‌کننده بزرگ کره‌ای، هنوز تصمیمی دراین‌باره نگرفته و در حال بررسی تمامی جوانب است. گفتنی است پیش‌تر منابع زنجیره تأمین ادعا کرده بودند دو شرکت‌ تایوانی فاکسکان و Aleei تمایلشان را برای همکاری با اپل در تولید باتری‌های پیشرفته اعلام کرده‌اند و گفته می‌شد آن‌ها قصد دارند به‌زودی بخشی از خط‌تولیدشان را به خاک آمریکا منتقل کنند.

این نخستین‌بار نیست که اپل با تولیدکنندگان یا خودروسازان کره‌ای مذاکره کرده است؛ چراکه سال گذشته، رسما مشخص شد کوپرتینویی‌ها در حال مذاکره با هیوندای برای بهره‌گیری از بازوی تولیدی کیا موتورز، زیرمجموعه هیوندای هستند. اصلی‌ترین مفاد توافق‌ احتمالی اپل و هیوندای حول محور مونتاژ خودرو در کارخانه‌ای مستقر در ایالت جورجیا متعلق به شرکت کیا موتورز یا ساخت کارخانه جدید در این کشور بوده است. از قرار معلوم، توافق لغوشده چشم‌انداز تولید صدهزار دستگاه وسیله نقلیه در سال ۲۰۲۴ را هدف قرار می‌داد و هیوندای موظف بود ظرفیت تولید سالانه را به چهارصدهزار دستگاه افزایش بدهد.

به‌طورکلی، اپل قصد دارد وسیله نقلیه‌اش را با نام تجاری خود تولید کند و به‌نوعی تنها به‌دنبال تولید‌کننده‌ای برای برون‌سپاری این پروژه است؛ اما گفته می‌شود خودروسازان این موضوع را قبول نکرده‌اند و از تبدیل‌شدن به مونتاژکننده‌ای برای محصولات اپل هراس دارند. علاوه‌براین، خودروسازها نگران‌اند که تولید خودرو اپل بر کسب‌وکار مستقلشان تأثیر منفی بگذارد و نام تجاری اپل باعث کم‌رنگ‌شدن برندشان شود. بنابراین، شاید استفاده از شرکای تجاری کنونی بهترین گزینه برای کوپرتینویی‌ها به‌منظور تکمیل جاه‌طلبی‌اش در صنعت خودرو باشد.

تاکنون، اپل از اظهارنظر درباره پروژه خودرو الکتریکی‌اش خودداری کرده است و مشخصات فنی آن هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ اما شایعات گسترده‌ای پیرامون این شرکت وجود دارد که به‌دنبال تولیدکننده‌ای مطمئن برای عملیاتی‌کردن چشم‌انداز خود از وسیله نقلیه الکتریکی مصرفی است.

برای مطالعه تمام مقالات مرتبط با اپل به این صفحه مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات