ابتکار بی ام و در رنگ آمیزی خودرو با ترکیب هنر کلاسیک و هوش مصنوعی

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
مطالعه 3 دقیقه
بی‌ام‌و از پروژه خودرو هنری «The Ultimate AI Masterpiece» رونمایی کرده است که برای رنگ‌آمیزی بی‌ام‌و سری ۸ گرن‌کوپه از هوش مصنوعی و تلفیق هنر باستانی با هنر مدرن بهره می‌برد.
تبلیغات

بی‌ام‌و اخیراً از آخرین پروژه خودرو هنری خود در جشن پنجاهمین سالگرد تعامل فرهنگی گروه بی‌ام‌و رونمایی کرد. خودروساز آلمانی در آخرین کار خود، از هوش مصنوعی به‌عنوان قلم‌مو برای رنگ‌آمیزی سه دستگاه بی‌ام‌و سری ۸ گرن‌کوپه استفاده می‌کند.

سه دستگاه بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با رنگ متفاوت

به گزارش موتوروان، ابتکار خودروی هنری بی‌ام‌و در سال ۱۹۷۵ با مدل مسابقه‌ای 3.0 CSL آغاز شد که در آن دوران در مسابقات ۲۴ ساعته لمان شرکت می‌کرد. اولین خودرو، مسیر را برای پروژه‌های آینده و حضور هنرمندان درجه یک در میان همکاران بی‌ام‌و از جمله روی لیختن اشتاین و حتی اندی وارهول باز کرد.

آخرین پروژه هنری مجازی بی‌ام‌و که با نام «The Ultimate AI Masterpiece» شناخته می‌شود، از نرم‌افزار هوش مصنوعی برای ارجاع متقابل بیش از ۵۰ هزار اثر هنری در طول ۹۰۰ سال استفاده می‌کند. این نرم‌افزار علاوه بر بررسی سریع قدمت و تاریخی بودن اثر هنری، ۵۰ اثر هنری مدرن در دوران معاصر را از هنرمندانی که بی‌ام‌و طی ۵۰ سال گذشته با آن‌ها کار کرده است، جست‌وجو کرد. این نرم‌افزار با استفاده از درک تازه‌ی خود از هنر کلاسیک و معاصر، ایده‌های سفارشی تولید می‌‌کند که با استفاده از طرح‌ریزی روی سه مدل بی‌ام‌و رنگ‌آمیزی و ترسیم می‌شود.

سه دستگاه بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با رنگ متفاوت
بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe رنگ سبز هوش مصنوعی
بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با طرح رنگ تلفیق هنر قدیم و مدرن
نمای بالا بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe آبی و قرمز رنگ
نمای جانبی بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با رنگ ترکیبی قرمز و آبی و سبز
خودروی هنری بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با ترکیب آبی و قرمز و سبز
نمای جانبی خودروی هنری بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe
چرخ جلو بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe
نمای بالا بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe خاکستری رنگ
نمای جانبی خودروی هنری بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با رنگ ترکیبی قرمز و زرد
چرخ جلو بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe با رنگ ترکیبی قرمز و زرد
نمای بالا خودروی هنری بی ام و سری 8 گرن کوپه / BMW 8 Series Gran Coupe

ناتان شیپلی، متخصص خلاقیت Goodby، در این زمینه می‌گوید:

هوش مصنوعی نوعی بروز خلاقیت است. تلفیق آثار تاریخی با کارهای مدرن و منتخب و طرح‌ریزی تصاویر در حال تحول روی بی‌ام‌و سری ۸ گرن کوپه، نقطه عطفی برای تاریخ بی‌ام‌و در زمینه متحد کردن خودروها با هنر و فناوری رقم می‌زند.

به نظر می‌رسد طرح‌ روی خودروها با گذشت زمان و با کار نرم‌افزار از طریق داده‌های از قبل بارگیری‌شده، تکامل می‌یابد. مشخص نیست آیا طرح نهایی همان مشخصات اولیه را نشان خواهد داد یا خیر؛ اما توضیح بسیار خوبی درباره‌ی عملکرد نرم‌افزار ارائه می‌دهد.

منصفانه است که بگوییم هوش مصنوعی موضوعی در خور توجه در داخل و خارج خودرو است. بحث و گفت‌وگو درباره‌ی محصول نهایی که بی‌ام‌و با همکاری هنرمندان سراسر جهان ارائه خواهد کرد، فعلا دشوار به نظر می‌رسد. به لطف این شیوه جدید رنگ‌آمیزی خودرو و روش «Projection Mapping»، بین هنر و فناوری ارتباط عمیقی برقرار می‌شود.

دانلود

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات