تیبا جایگزین پراید می‌شود

جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت پس از متوقف شدن خط تولید پراید، تیبا جایگزین آن می‌شود. احتمالاً سمند یا پرشیا نیز جایگزین پژو ۴۰۵ خواهد شد.
تبلیغات

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه با نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ریزی برای خروج محصولات خانواده‌ی پراید از مدار تولید را از نخستین روزهای حضورش در سایپا در دستور کار این گروه خودروسازی قرار داده، گفت:

از بهمن‌ماه سال گذشته برنامه‌ریزی دقیق برای پایان دادن به تولید این محصول آغاز شد و از ابتدای امسال نیز با افزایش تدریجی سهم سایر محصولات سایپا این برنامه را به مرحله اجرا درآوردیم، اما برای جلوگیری از وارد شدن التهاب به بازار موضوع را در آن زمان رسانه‌ای نکردیم.
سایپا / saipa

 سید جواد سلیمانی افزود:

متاسفانه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، تولید خودروسازان کاهش یافت و این کاهش تولید به همراه ایجاد تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی، بازار خودرو را با نابسامانی مواجه کرد. از این رو و برای جلوگیری از التهاب بیشتر، برنامه کاهش و توقف تولید پراید رسانه‌ای نشد، اما فرایند اجرایی آن را با جدیت دنبال کردیم.
پراید

سلیمانی افزود:

تولید فعلی پراید تا اتمام تعهدات در تاریخ‌های اعلام شده و تحویل خودروهای ثبت نامی انجام خواهد شد؛ بنابراین هموطنانی که در طرح‌های پیش‌فروش و فروش‌فوری این محصول ثبت‌نام کرده اطمینان داشته باشند که هیچ مشکلی در تحویل خودروهای آنان پیش نخواهد آمد و تمامی محصولات فروخته شده، تحویل آن‌ها خواهد شد.

مدیرعامل سایپا ادامه داد:

برنامه‌ی توقف عرضه پراید به بازار داخلی را در ماه‌های گذشته و در جلسات مختلف غیرعلنی با مدیران ارشد کشور و اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم که این عزیزان نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها به آن اشاره داشته‌اند، همین موضوع نشان می‌دهد که سایپا برای توقف تولید این محصول برنامه داشته است.

SAIPA TIBA / سایپا تیبا

سلیمانی در ادامه گفت:

مهم‌ترین نکته در اجرای برنامه کاهش و توقف تولید خودرو پراید، موضوع جایگزینی محصولات در خطوط تولید و البته بازار است که این بخش از برنامه نیز به‌طور کامل در حال اجراست و محصولات تیبا، کوئیک و ساینا جایگزین محصولات خانواده پراید شده و می‌شوند و برای پراید هیچ جایگزین دیگری وجود ندارد، اما توسعه محصولات روی پلتفرم‌های جدید و اختصاصی سایپا انجام خواهد شد که به‌زودی جزئیات آن را اعلام می‌کنیم.

سلیمانی در ادامه زمان توقف تولید مدل‌های سواری خانواده پراید در بازار داخلی را اعلام کرد و گفت:

همان‌گونه که وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت هم اعلام کردند، تولید پراید ۱۳۲ تا پایان دی‌ماه ۹۸، پراید ۱۱۱ تا پایان اردیبهشت ۹۹ و پراید ۱۳۱ تا پایان تیرماه ۹۹ به پایان خواهد رسید.
SAIPA 132 / سایپا ۱۳۲

به گفته سلیمانی، یکی از شاخص های تعیین این زمان‌بندی، تعداد خودروهای معوق و میزان تقاضای موجود در بازار برای هر یک از مدل‌های پراید است.

سلیمانی در پایان گفت:

محصولات خانواده‌ی پراید به دلیل مصرف پایین سوخت، قیمت رقابتی و هزینه پایین نگه‌داری، استهلاک پایین و خدمات پس از فروش ارزان در مقایسه با محصولات سایر خودروسازان، در برخی بازارهای صادراتی گروه خودروسازی سایپا متقاضی دارد که به همین دلیل تولید محدود این خودرو برای صادرات ادامه خواهد داشت و با قیمت بسیار بالاتر از قیمت فروش این خودروها در ایران به فروش می‌رسد.

مدیرعامل سایپا با بیان اینکه محصول پراید به‌طور متوسط با قیمت حدود ۷ هزار دلار در بازارهای صادراتی عرضه می‌شود، افزود:

برنامه‌ریزی شده است که تجهیزات و خطوط فعلی تولید محصولات سواری پراید، پس از توقف تولید در ایران به کشورهای مقصد صادراتی منتقل شود.
ولی ملکی

ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با اشاره به صحبت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر توقف خط تولید پراید در ماه‌های آینده گفت:

براساس اخبار رسیده پس از متوقف شدن خط تولید پراید، تیبای ارتقا یافته، جایگزین آن می‌شود.

نماینده‌ی مردم مشکین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر سایپا امکانات چندانی ندارد که خودروی دیگری جز تیبا را جایگزین پراید کند، افزود:

تیبا از یک سو از نظر قیمتی نزدیک پراید بوده و از سوی دیگر نسبت به پراید خودرویی مطمئن‌تر و ایمن‌تر است.

سمند یا پرشیا جایگزین پژو ۴۰۵ می‌شود

ملکی در پاسخ به این پرسش که چه خودرویی می‌تواند جایگزین پژو ۴۰۵ ایران‌خودرو شود، اظهار کرد:

ایران‌خودرو می‌تواند سمند یا پرشیا را جایگزین پژو ۴۰۵ کند؛ این شرکت مشکلی در تولید خودرو جایگزین ندارد.
ایران خودرو سمند ال ایکس / LX
برای متوقف کردن خط تولید کالایی خاص، در ابتدای امر باید جایگزین مناسبی برای آن در نظر گرفته شود، بنابراین خودروسازان نیز قطعا زیرساخت‌های لازم برای جایگزین کردن تیبا یا هر خودروی دیگری را به‌جای پراید فراهم کرده‌اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا خودروی جایگزین پراید باید قیمتی مشابه داشته باشد، ادامه داد:

قیمت تیبا به پراید نسبت به سایر خودروها نزدیکتر است درواقع نمی‌توان خودرویی در نظر گرفت که قیمتی کاملا مشابه داشته باشد.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات