کاهش تولید بی‌سابقه در صنعت خودروسازی ایران

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
آمارهای تولید انواع خودرو در دی‌ماه ۱۳۹۷ نشان می‌دهند عرضه‌ی بسیاری از مدل‌های محبوب بازار به صفر یا نزدیک صفر رسیده است.
تبلیغات

انتشار اخبار نگران‌کننده از وضعیت تولید خودرو در ایران، با کاهش ارزش پول ملی و نوسانات نرخ دلار آغاز شد. حالا و چند ماه پس از اعمال تحریم‌های جدید امریکا، بسیاری از شرکت‌های خودروساز داخلی، تولید خود را به صفر رسانده و عملا در دی‌ماه ۹۷ هیچ محصولی در سبد نداشته‌اند.

مجموع تولید خودورهای سواری در دی‌ماه، ۶۷ درصد کمتر از مدت مشابه در سال ۹۶ است. از ابتدای امسال تاکنون، شرکت‌های خودروسازی، ۷۵۸ هزار و ۱۲۸ دستگاه تولید داشته‌اند که در مقایسه با ۱۰ ماه اول سال قبل، ۳۶ درصد کاهش دارد. در زمینه‌ی تولید خودروهای سنگین تجاری، شامل کامیون، اتوبوس، کشنده و کامیونت، وضعیت وخیم‌تر است و کاهش تولید ۸۰ درصدی در دی‌ماه ۹۷ دیده می‌شود.

کدام خودروسازان، تولید صفر یا نزدیک به صفر داشته‌اند؟

شرکت مدیران خودرو (نماینده مونتاژ و فروش محصولات چری و ام‌وی‌ام چین)، شرکت خودروسازان بم (نماینده مونتاژ و فروش برندهای جیلی و لیفان) و سازه‌‌های خودرو دیار (نماینده مونتاژ و فروش گریت‌وال)، عملا هیچ محصولی در دی‌ماه ۹۷ تولید نکرده‌اند.

کارمانیا BYD بی وای دی

علاوه‌بر این‌ها، شرکت‌هایی نیز هستند که فعالیت خود را به‌شدت کاهش داده‌اند. خطوط تولید خودروهای سواری ایران‌خودرو، سایپا و پارس خودرو در شهرهای مختلف ایران، نسبت‌به دی‌ماه ۹۶ بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش تولید دارند. گروه خودروسازی کارمانیا، نماینده مونتاژ و فروش برند بی‌وای‌دی چین در ایران هم تنها ۲۵ دستگاه S6 در دی‌ماه ۹۷ تولید کرده است تا نسبت‌به مدت مشابه در سال قبل، کاهش تولید ۸۰ درصد داشته باشد.

کدام خودروها توقف تولید دارند؟

بنا بر توقف فعالیت در شرکت‌های مدیران خودرو، خودروسازان بم و سازه‌‌های خودرو، محصولات این شرکت‌ها شامل چری تیگو 5 و تیگو 7، آریزو 5، ام‌وی‌ام X22 و X33، لیفان 820 و X50 و X60، انواع مدل‌های جیلی و گریت وال، در دی‌ماه ۹۷ تولید نشدند.

MVM X33

دیگر خودروهایی که توقف تولید داشته‌اند، عبارتند از: پژو پارس دوگانه سوز، انواع پژو 206 صندوقدار، انواع پژو 207، پراید دوگانه سوز، بی‌وای‌دی F3، بسترن B50، ام‌جی 360 غیرتوربو و محصولات هیوندای مونتاژ کرمان موتور، شامل i10 و i20 و اکسنت.

کدام خودروها، کاهش تولید بیشتری دارند؟

علاوه‌بر محصولاتی که با توقف تولید مواجه شده‌اند، در فهرست منتشرشده توسط دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروهایی به چشم می‌خورند که در دی‌ماه سال امسال نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ تولید بسیار کمتری داشته‌اند. این محصولات، احتمالا با ادامه‌ی روند کنونی و کمبود قطعات مورد نیاز، از چرخه‌ی تولید خارج یا بسیار محدود، تولید خواهند شد.

206

آمار ساخت پژو ۲۰۶ در تیپ‌های مختلف، بین ۶۰ تا ۶۷ درصد، کمتر از دی‌ماه ۹۶ است. پژو پارس، تیبا، انواع تندر ۹۰ و انواع سمند هم، وضعیتی مشابه ۲۰۶ دارند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات