کمبود کارت خودرو، مشکل جدید خریداران مدل‌های صفر کیلومتر

یک‌شنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
بسیاری از مالکان خودروهای جدید، کارت ماشین ندارند. این شرایط، شایعه‌ی تاثیر مشکلات ارزی و کمبود بدنه‌ی کارت‌های الکترونیکی را به جریان انداخته است.
تبلیغات

بنا بر اظهارات رسمی سخنگوی سازمان ثبت‌احوال، تأخیر در تحویل کارت ملی هوشمند، به‌دلیل تحریم‌های خارجی و ناتوانی شرکت واردکننده‌ی این قطعات است؛ اما به‌زودی با استفاده از نمونه‌ی تولید داخل، کشور ما در تولید کارت هوشمند، خودکفا خواهد شد. از سویی دیگر، پلیس راهور ادعا می‌کند هیچ کمبودی از این نظر ندارند و از مدت‌ها قبل، با استفاده از تولیدات داخلی، نیازهای خود را بر طرف کرده‌اند.

بختیاری از مسئولان روابط عمومی پلیس راهور کشور، طی گفت‌وگو با خبرنگاران گفت:

تحریمها سایه‌ای بر صدور اوراق امنیتی در پلیس راهور نگذاشته است. بدنه کارت‌های امنیتی که در پلیس راهور صادر می‌شود، تولید داخلی است. در همین راستا در صدور گواهینامه و اوراق امنیتی خود هیچ مشکلی نداریم و نخواهیم داشت.

کارشناسان معتقدند فناوری موجود در کارت‌های ملی جدید، گواهی‌نامه و کارت خودرو مشابه است. بااین‌حال، دلیل استفاده‌ی سازمان ثبت احوال از بدنه وارداتی برای کارت ملی هوشمند مبهم به نظر می‌رسد. در سمت دیگر ماجرا، عدم تحویل کارت خودرو به خریداران مدل‌های صفر کیلومتر ساخت خودروسازان داخلی سؤال‌برانگیز است.

کارت ملی

نیاز کشور به این نوع خاص از قطعات الکترونیک، سال به سال بیشتر می‌شود. علاوه‌بر کارت ماشین (خودرو) و کارت ملی، برای صدور گواهینامه، کارت پایان خدمت و بسیاری دیگر کارت‌های خدمات عمومی یا خصوصی، بدنه‌ی مجهز به فناوری الکترونیک لازم است. کارت ملی قدیمی، هنوز اعتبار دارد و سوخت‌گیری بدون محدودیت در تمامی جایگاه‌های ایران، انجام می‌شود؛ اما فقدان کارت ماشین برای خودروهای تازه تحویل، مشکل تازه‌ای برای مردم ایجاد کرده است.

بسیاری از خودروهای صفر کیلومتر تولید داخل که ثبت‌نام آن‌ها در ماه‌های آغازین سال ۱۳۹۷ انجام شد، طی هفته‌های گذشته تحویل خریدار شده‌اند. هرچند که قیمت نهایی این خودروها تفاوت قابل ملاحظه با ارزش واقعی آن‌ها در بازار دارد و از این نظر، رضایت مشتری جلب شده است؛ اما رانندگان با کاستی‌هایی مثل فقدان کارت ماشین رو‌به‌رو هستند.

پلیس راهور پلیس راه پلیس بزرگراه

براساس قوانین راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران، همراه داشتن گواهینامه، بیمه‌نامه و کارت خودرو به هنگام رانندگی اجباری است. در صورتی‌که هر یک از این اقلام، توسط راننده به مامور پلیس ارائه نشود؛ قبض جریمه صادر خواهد شد و البته مامور می‌تواند بنا به ضرورت، از ادامه‌ی حرکت خودرو جلوگیری و آن را به پارکینگ متنقل کند.

با گذشت چند هفته از تحویل خودروهای جدید ایران‌خودرو و سایپا، بسیاری از مالکان، مجبور به حمل سند (به‌جای کارت خودرو) در اندازه‌ی کاغذ A4 هستند که طبیعتا مشکلاتی به همراه دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات