روش‌های بازیابی رمز کارت سوخت خودرو

چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
مالکان خودرو و موتورسیکلت‌هایی که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند، بدون نیاز به ثبت‌نام مجدد می‌توانند از دو راه نسبت به بازیابی رمز کارت خود اقدام کنند.
تبلیغات

باتوجه‌به نزدیک شدن زمان پایان ثبت‌نام کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت‌های فاقد کارت سوخت، یکی از پرسش‌های متداول مالکان خودرو مربوط‌به فراموشی رمز کارت سوخت است. بخش قابل توجهی از مالکان خودروهای دارای کارت سوخت، به‌دلیل استفاده نکردن از آن طی ماه‌ها یا سال‌های گذشته، رمز کارت خود را فراموش کرده‌اند. برخی از این افراد اقدام به ثبت‌نام دوباره کارت سوخت کرده‌اند، درحالی‌که به‌راحتی می‌توانستند رمز کارت خود را بازیابی کنند. برای بازیابی رمز کارت سوخت، دو روش در نظر گرفته شده است.

بازیابی رمز کارت سوخت خودرو بنزین

بازیابی رمز کارت در نخستین سوخت‌گیری

روش اصلی اینکه پس از الزامی شدن استفاده از کارت سوخت، شماره رمز کارت‌ها، بازیابی عمومی می‌شود و همه‌ی مالکان خودرو می‌توانند اقدام به تعیین رمز کارت جدید برای خود کنند. زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی در این‌باره گفت:

پس از آنکه زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت مشخص شد، مالکان خودرو با نخستین سوخت‌گیری در پمپ‌های بنزین مجاز به تغییر رمز کارت خود خواهند شد. زمانی‌که افراد برای نخستین بار برای سوخت‌گیری به پمپ بنزین مراجعه کرده و کارت خود را وارد دستگاه سوخت‌گیری می‌کنند، پیامی روی صفحه‌نمایش ظاهر خواهد شد که به آن‌ها اجازه می‌دهد رمز جدید کارت سوخت خود را تعیین کنند. اکنون ثبت‌نام کارت سوخت هوشمند جریان دارد؛ قرار است پس از پایان ثبت‌نام خودروهای فاقد کارت سوخت، در اطلاعیه‌ای، تاریخ الزامی شدن استفاده از کارت سوخت مشخص شود که البته زمان دقیق آن هنوز مشخص نشده است. بنابراین آن دسته از مالکان خودرو که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند، باید تا آن زمان منتظر بمانند.

بازیابی رمز کارت سوخت با مراجعه به دفاتر شرکت ملی پخش

روش دیگری نیز برای بازیابی سریع‌تر رمز کارت سوخت در نظر گرفته شده است که به افراد عجول اختصاص دارد؛ این افراد برای تعریف مجدد رمز کارت سوخت می‌توانند به مراکز تعیین‌شده مراجعه کنند. سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی گفت:

این افراد می‌توانند به ۳۷ مرکز و ناحیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در سراسر کشور مراجعه کنند. این افراد باید مدارک لازم شامل کارت ملی، کارت سوخت، کارت خودرو، سند سبز خودرو و سایر مدارک را همراه خود داشته باشند. در شهرستان‌های استان تهران ۱۱ مرکز و در شهر تهران و شهر ری، پنج مرکز برای بازیابی رمز کارت سوخت تعیین شده است. پنج مرکز شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی که امکان مراجعه مالکان خودرو به آن‌ها فراهم شده است، برای مرکز تهران در میدان آرژانتین، شمال تهران در خیابان شهید عراقی (پاسداران)، جنوب تهران در میدان راه آهن و شهر ری و شرق تهران در نارمک (دردشت) قرار دارد.
سهمیه بندی بنزین سوخت کارت سوخت

مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی برای آن دسته از مالکان خودرو و موتورسیکلت فاقد کارت که از مرحله نخست ثبت‌نام جا مانده‌اند، تا شنبه اول دی ماه تمدید شده است. مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت باید ازطریق دفترهای پلیس +۱۰، سامانه اینترنتی، نرم‌افزار خدمات دولت همراه و وارد کردن کد دستوری #۴* در گوشی تلفن همراه، به‌طور رایگان نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات