تولد ۱۳۰ سالگی خودرو

تولد ۱۳۰ سالگی خودرو

صنعت خودرو به تازگی تولد ۱۳۰ سالگی خود را جشن گرفت. کارل بنز در سال ۱۸۸۶ پتنتی را به ثبت رسانده است که به اعتقاد کارشناسان اولین خودروی تاریخ است. با زومیت همراه باشید.

 همواره از هنر فورد بداخلاق به عنوان پدر خودرو‌های بنزینی یاد می‌شود. اما اشتباه است؛ زیرا در واقع سال‌ها پیش خودرو‌های مجهز به پیشرانه‌های بنزینی تولید شده بودند. اما هیچ کدام مانند فورد خط تولید پیشرفته‌ای نداشتند و به صورت گسترده در بازار‌های مختلف عرضه نشدند. اگر بخواهیم دقیق‌تر به دنبال اولین تولید کننده‌ی خودروی بنزینی باشیم، با نام کارل بنز بر خواهیم خورد. خودروی سه چرخ مجهز به پیشرانه‌ی بنزینی وی در سال ۱۸۸۵ تولید شد و  در سال ۱۸۸۶ پتنت شد. 

خودروی ثبت شده‌ی کارل بنز

کارل بنز با اعتماد به نفس از محصول خود، در ۲۹ ژانویه به دفتر ثبت پتنت در برلین مراجعه کرد و وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را با نام  «خودروی بنزینی» تحت کد DRO 37435 به ثبت رساند. با این که افراد زیاد دیگری اعم از گوتلیب دایملر و جورج سلدن در زمان مشابه در حال کار برروی خودرو‌های مجهز به پیشرانه‌های بنزینی بودند، اما پتنت بنز، وی را به عنوان تولیدکننده‌ی اولین نسل از خودرو‌های فعلی معرفی می‌کند.

عموما اختراع بنز را با نام موتور واگن یا موتور کار می‌شناختند. این خودرو به پیشرانه‌ی تک سیلندر به حجم ۹۵۴ سی‌سی مجهز بود که توانی کمتر از یک اسب بخار داشت. پیشرانه‌ی نام برده توانایی رسیدن به دور موتور ۴۰۰ دور بر دقیقه را داشت و سرعتی برابر با ۱۶ کیلومتر بر ساعت را برای خودرو به ارمغان می‌آورد. خودروی بنز از شاسی فلزی ساخته شده بود و از طریق زنجیر توان پیشرانه را به چرخ‌های بزرگ خود منتقل می‌کرد. شاید در آن زمان کسی فکرش را هم نمی‌کرد، اما اختراع بنز پس از یک قرن تبدیل به بزرگترین صنعت جهان شد. 

طبق اخبار منتشر شده برتا، همسر کارل بنز در توسعه‌ی پیشرانه‌ کمک شایانی به وی کرده بود. بنز توسعه‌ی خودرو را ادامه داد و سرانجام در سال ۱۸۸۸ توانست نسل سوم خودروی خود را با نام Model III عرضه کند. در ماه آگوست سال ۱۸۸۸ برتا به همراه پسران خود یوجین و ریچارد در همکاری با کارل بنز موفق به طی مسیر ۱۹۳ کیلومتری شدند تا از این طریق کاربردی بودن محصول خود را به همگان ثابت کنند. 

گوتلیب دایملر و کارل بنز

سرانجام بنز با گوتلیب دایملر به شراکت پرداخت و خودروها را با همکاری یکدیگر توسعه دادند. همکاری دایملر و بنز باعث تولید یکی از برترین شرکت‌های خودروسازی شد که پایه‌ی توسعه و عرضه‌ی تکنولوژی های بی‌شماری را فراهم کردند. امروزه خودرو‌های پتنت شده بنز و دایملر در موزه‌ی شرکت مرسدس بنز در اشتوتگارت در معرض نمایش عموم قرار گرفته‌اند.

benz cars 15def

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده