انویدیا از یک سوپرکامپیوتر برای خودروهای بدون راننده پرده برداشت

سه‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
کنفرانس انودیا در CES 2016 برگزار شد و در آن از ابرکامپیوتری برای خودروهای بدون راننده پرده برداشت. انویدیا با ارائه قابلیت‌های پلتفرم خود برای خودروهای بدون راننده همه را شگفت زده کرده است. همراه زومیت باشید.

جن سان هانگ - مدیرعامل انویدیا در نطق اصلی این شرکت که امروز صبح در CES برگزار شد خبر از یک کامپیوتر جدید به نام Drive PX2 داد که در حقیقت جایگزین نسخه‌ی قبلی با نام Drive CX است که سال گذشته معرفی شده بود. انویدیا همیشه به ارائه اعداد و ارقام بزرگ در زمینه‌ی قدرت پردازشی معروف بوده است و در کنفرانس امروز خود نیز اعداد جالبی را ارائه کرد. پردازنده‌ی Drive PX2 قدرتی معادل ۱۵۰ مک بوک پرو را دارد اما ابعاد آن کوچک‌تر از یک ظرف غذا است تا در هر خودرویی جا شود.

کامپیوتر Drive PX2 دارای پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای است که در مجموع قدرت پردازشی ۸ ترافلاپ و ۲۴ ترا عملیات یادگیری عمیق در هرثانیه را ارائه می‌کند. انویدیا برای خنک کردن این پردازنده از یک خنک‌کننده‌ی آبی استفاده کرده است.

اما آیا واقعا برای کنترل خودروهای بدون راننده نیاز به چنین پردازنده‌ی قدرتمندی است؟ انویدیا باور دارد که اگر خودروهای بدون راننده بخواهند به درستی کار کنند باید بتوانند هزاران دستور را هر ثانیه پردازش کرده و سنسورهای مختلف را مدیریت کنند. خودورها باید بتوانند شرایط آب و هوا، شرایط جاده، ترافیک و صدها معیار دیگر را هر لحظه در نظر گرفته و براساس آن‌ها تصمیم گیری کنند. همه‌ اینها به این معنی است که آن‌ها نیاز به قدرت پردازشی بالایی دارند. انویدیا معتقد است که بحث خودروهای بدون راننده بسیار مشکل است.

انویدیا در کنفرانس امروز خود اعلام کرد که Drive PX2 دارای ۱۲ ورودی دوربین، ورودی رادار و سنسورهای اولتراسونیک است.

ولوو اولین شریک تجاری انویدیا است که قصد دارد از Drive PX2 در خودروی آزمایشی بدون راننده‌ی خود استفاده کند.

 انویدیا در کنفرانس خود که در نمایشگاه CES 2016 برگزار شد نشان داد که کامپیوتر Drive PX2 این شرکت دقت به مراتب بالاتری در مقایسه با رقبا در زمینه‌ی تشخیص خودروها در خیابان دارد و به شکل مطمئن‌تری مسیر یابی می‌کند. انویدیا همچنین هوش مصنوعی خاصی را برای این کامپیوتر توسعه داده تا بتواند در شرایط مختلف تصمیم‌گیری صحیحی داشته باشد و علاوه بر این در طول زمان بتواند دانش خود را افزایش دهد.

انویدیا همچنین پلتفرم خاصی را با نام Nvidia Drivenet توسعه داده و در حال آزمایش آن است. این پلتفرمِ ۹ لایه قرار است مرتبا از دنیا بیاموزد و کمک کند تا سیستم خودرو بدون راننده‌ی انویدیا در طول زمان بهتر و دقیق‌تر تصمیم‌گیری کند. مدیرعامل انویدیا می‌گوید که این سیستم تنها چند ماه زمان نیاز داشت تا بتواند اشیاء مختلف را بصورت آنی تشخیص دهد.

انویدیا در حال حاضر در حال همکاری با آئودی است تا سیستم Nvidia Drivenet را آزمایش کند. این آزمایش‌ها قرار است بررسی کنند که آیا پلتفرم بدون راننده‌ی انویدیا می‌تواند در جاده‌های آلمان درست عمل کند یا خیر. این سیستم قرار است بهتر از انسان، تابلوها را تشخیص دهد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود