پوسته قابل تعویض برای لاستیک دوچرخه، به تولید رسید

دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
یک شرکت نروژی طرح بسیار جالبی برای تایر دوچرخه ابداع کرده است که در آن پوسته تایر را می‌توان به سادگی با توجه به شرایط سواری و جاده موردنظر تعویض کرد.
تبلیغات

دنیای دوچرخه طی سال‌های گذشته با ایده‌های بسیار جالبی همراه بوده است، که منجر به راحتی بیش‌تر دوچرخه‌سواران می‌شود. چنین ایده‌هایی با هدف کاهش انرژی، هزینه و زمان دوچرخه‌سوار وارد می‌شوند و معمولا می‌توانند به موفقیت خوبی نیز دست یابند. دوچرخه‌سواران حرفه‌ای معمولا روی لاستیک دوچرخه خود بسیار حساس هستند و بسته به نوع سواری که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، از تایر مشخصی استفاده می‌کنند. این افراد اغلب مجبورند که در بازه‌های زمانی کوچکی اقدام به تعویض تایر دوچرخه کنند. البته تعویض لاستیک دوچرخه برای کاربردهای مشخص بدون توجه به منافع آن‌، زحمت فراوانی نیز به همراه دارد. به همین دلیل سیستم ری‌تایر (reTyre) با پوسته‌های زیپی قابل تعویض ارائه شده است که به سادگی و هیچ‌گونه مشکل خاصی، می‌تواند تعویض شود.

reTyre bike tire / پوسته لاستیک قابل تعویض تایر دوچرخه

سیستم ری‌تایر توسط یک استارتاپ نروژی طراحی و ساخته شده است و می‌تواند مشکلات دوچرخه‌سواران حرفه‌ای را به سادگی حل کند. در داخل سیستم ری‌تایر از مجموعه ۵۶۸ گرمی لاستیک بدون آج استفاده شده است که به طور معمول روی رینگ نصب می‌شود و به صورت تمام وقت در آن‌جا می‌ماند. اگرچه این بخش مرکزی تایر هنوز تیوب‌لس نیست، اما طراح نروژی قصد دارد تا مدل تیوب‌لس را نیز بسازد. 

با این حال، انواع مختلفی از پوسته‌های لاستیکی وجود دارند که دوچرخه‌سوار می‌تواند آن‌ها را روی تایر بپوشاند. هر پوسته نوع مختلفی از آج را با توجه به شرایط دوچرخه‌سواری ارائه می‌دهد که طبق گزارش طراح، به سادگی و در عرض چند ثانیه تعویض می‌شود. این پوسته‌ها نمی‌توانند روی بخش مرکزی تایر به جلو وعقب بلغزند و هنگامی که به طور کامل نصب شوند، پوسته روی لاستیک قفل خواهد شد. در نتیجه نگرانی از بابت لغزیدن یا خراب شدن وجود ندارد. 

reTyre

انتخاب‌های مختلف پوسته تایر در حال حاضر شامل مدل برجسته همه‌جارو (all-terrain)، همراه با مدل آج‌دار کاربیدی برای فصل زمستان می‌شود. در ادامه طرح‌هایی برای پوسته‌های لاستیک همراه با لامپ‌های جاسازی‌شده LED و تجهیزات الکترونیکی وجود دارد، که می‌توانند به گوشی هوشمند دوچرخه‌سوار متصل شوند. در کنار چنین مدل‌هایی، از مواد ویژ‌ه مانند الیاف نارگیل و لاستیک قابل بازیافت ۱۰۰ درصدی برای ساخت پوسته‌ها در آینده استفاده خواهد شد. 

در حال حاضر تایرها و پوسته‌های لاستیک روی رینگ‌های ۲۹ اینچی قرار می‌گیرند، اگر چه تولید نسخه‌های ۲۶ اینچی نیز برنامه‌ریزی شده است. قیمت خرده‌فروشی برای نسخه استاندارد لاستیک داخلی از ۳۶ دلار آغاز خواهد شد، در حالی که برای نسخه ممتاز خریداران باید ۷۰ دلار بپردازند. همچنین برای خرید پوسته‌ها نیز قیمت از ۵۵ دلار برای پوسته همه‌جارو شروع می‌شود و تا ۷۰ دلار برای نسخه خاردار زمستانه نیز می‌رسد. 

طبق گفته سازنده، این محصول از ماه آینده در فروشگاه‌های انتخابی اروپا در دسترس خریداران قرار خواهد گرفت و گسترش آن به سایر بازارهای اروپایی و آمریکای شمالی، برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است. گفتنی است که بزودی کمپین جذب سرمایه برای این استارتاپ نیز در کیک‌استارتر (Kickstarter) آغاز خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند با ورود به سایت در این طرح ثبت‌نام کنند. 

شما می‌توانید نسخه‌ی نمایشی این محصول را در ویدئوی زیر مشاهده کنید. 

دانلود

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات