گوگل خودروهای هوشمند خود را به یک بخش مستقل زیر نظر آلفابت تبدیل می‌کند

گوگل خودروهای هوشمند خود را به یک بخش مستقل زیر نظر آلفابت تبدیل می‌کند

همانطور که می‌دانید گوگل در سال‌های اخیر تحقیقات گسترده‌ای را در حوزه‌ی خودروهای هوشمند انجام داده است. حال گزارش‌هایی منتشر شده که نشان از برنامه‌های گوگل برای تبدیل کردن بخش توسعه‌ی خودروهای هوشمند به یک کسب و کار مستقل زیر نظر هولدینگ آلفابت دارد. با زومیت همراه باشید.

 ساعاتی پیش بلومبرگ با انتشار گزارشی خبر از تبدیل شدن بخش توسعه‌ی خودورهای هوشمند گوگل به یک کمپانی مستقل زیر نظر هولدینگ آلفابت داد. اطلاعات ارائه شده حکایت از این دارد که این مهم سال آینده‌ی میلادی رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت.

در حال حاضر خودروهای هوشمند گوگل در فاز آزمایشی بیش از ۱.۶ میلیون کیلومتر مسیر در جاده‌های معمولی طی کرده‌اند. مناطقی که گوگل خودروهای هوشمند خود را در آن‌ها آزمایش کرده شامل شهرهایی نظیر آستین، تگزاس و به بیان بهتر مناطقی در ایالت کالیفرنیا است که در نتیجه این بخش از ایالات متحده‌ی آمریکا را به عنوان کاندید مناسبی برای آغاز به کار این سیستم  مطرح کرده است. بلومبرگ اطلاعات خود را از منبعی دریافت کرده که اعلام کرده این اطلاعات محرمانه هستند و از این‌رو نامی از منبع برده نشده است. گوگل در ابتدا خودروهای هوشمند خود را در جاده‌های مقر خود، پایگاه‌های نظامی و مناطقی خالی از سکنه آزمایش کرده است.

تلاش برای دست یافتن به فناوری ساخت خودروهای هوشمند چند سالی است که بین کمپانی‌های طراز اول خودروسازی و همچنین نام‌های شناخته‌ی شده‌ی عرصه‌ی فناوری شدت گرفته است. فوریه سال گذشته گزارش‌هایی مبنی بر راه‌اندازی یک سرویس حمل مسافر نظیر آنچه که اوبر ارائه می‌دهد، توسط گوگل منتشر شد. در صورت به واقعیت پیوستن این گمانه‌ها، باید شاهد عرضه‌ی سرویسی برای حمل مسافر توسط گوگل باشیم که در آن خودروهای مورد استفاده فاقد راننده‌ بوده و خودروها خود با تکیه بر قابلیت‌های هوشمند به حمل مسافر می‌پردازند. رسیدن به این مرحله از ارائه‌ی خدمات نه تنها هدف گوگل، بلکه بزرگ‌ترین هدف کمپانی‌هایی نظیر اوبر نیز هست.

به طور حتم درآمدزایی از این طریق را باید یکی از اهداف گوگل برای خوردوهای خودران خواند که تحقیقات آن از سال ۲۰۰۹ آغاز شده است. گوگل در آگوست سال جاری با تاسیس هولدینگ آلفابت، ساختار خود را تغییر داد. این تغییر ساختار شامل جدا شدن بخش‌های مختلف کمپانی از بدنه‌ی گوگل و فعالیت آن در یک ساختار مستقل تحت نظر آلفابت بود. حال به نظر می‌رسد بخش خودروهای هوشمند نیز به یک کمپانی مستقل تبدیل شده و زیر نظر آلفابت به فعالیت خواهد پرداخت.

گوگل در ماه سپتامبر یکی از افراد شناخته شده در عرصه‌ی خودروسازی را به استخدام خود درآورد. غول جستجو در زمان استخدام، جان کرافکیک، هرگونه برنامه در مورد توسعه‌ی بیش از پیش بخش خودروهای هوشمند خود را تکذیب کرد. کرافکیک سابقه‌ی فعالیت در کمپانی‌هایی نظیر فورد و هیوندای را در کارنامه دارد.

در مسیر توسعه‌ی خودروهای هوشمند به منظور استفاده در سرویس‌های حمل و نقل عمومی، اوبر را باید به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقبای گوگل عنوان کرد. این کمپانی هم اکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار را که از طریق سرمایه‌گذاران خود جذب کرده، به منظور توسعه‌ی خودروهای هوشمند سرمایه‌گذاری کرده است. اوبر در ماه‌های اخیر متخصصان متعددی را از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر جذب کرده تا برنامه‌های خود در زمینه‌ی توسعه‌ی خودروهای هوشمند را پیش ببرد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید