با مراحل ساخت پیشرانه‌ی فورد موستانگ جی‌تی ۳۵۰ آشنا شوید

دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۲
مطالعه 5 دقیقه
فورد موستانگ نماد خودروهای ماسل یا عضلانی آمریکایی است که همواره با پیشرانه‌های حجیم و قدرتمند عرضه شده است. اگر علاقه دارید با مراحل تولید و مونتاژ پیشرانه‌ی این هیولا آشنا شوید، با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

فورد موستانگ نه تنها محبوب‌ترین ماسل آمریکایی است بلکه آن را می‌توان محبوب‌ترین خودروی اسپرت جهان نیز عنوان کرد. آمار فروش این خودرو در سال ۲۰۱۵ گواه این مدعی است. طبق سنت همیشگی فورد، پس از عرضه‌ی موستانگ نمونه‌ی جی‌تی آن با پیشرانه‌ی قوی‌تر نیز معرفی شد. فورد موستانگ شلبی جی‌تی‌۳۵۰ به پیشرانه‌ی هشت سیلندر ۵.۲ لیتری با نام وودو مجهز شده است. این پیشرانه به لطف تغییرات و بهینه‌سازی‌های انجام گرفته می‌تواند ۵۲۶ اسب بخار را در دور موتور فوق‌العاده ۷۵۰۰ تولید کند. پیشرانه‌ی وودو توانایی تولید ۴۲۹ پوند فوت گشتاور را در دور موتور ۴۷۵۰ نیز دارد. مراحل مونتاژ این پیشرانه‌ تماما به صورت دستی انجام می‌شود.

2016 ford mustang shelby gt350

پیش از ارایه‌ی مراحل تولید لازم به ذکر است که فورد در موستانگ جی‌تی ۳۵۰ از میل لنگ تخت استفاده کرده است. این نوع از میل لنگ عموما در پیشرانه‌های خطی چهار سیلندر به کار می‌رود. پیش‌تر تولید کننده‌ها استفاده‌ این نوع از میل لنگ‌ها را در پیشرانه‌های خورجینی به دلیل لرزش بالا کنار گذاشته بودند و بدین ترتیب میل لنگ‌ها ضربدری شکل توسعه یافتند.

تفاوت انواع نوع میل لنگ

اما فورد در موستانگ با توسعه‌ی نمونه‌ی بهینه‌تر میل لنگ‌های تخت، مجدد به آن‌ها روی آورده است و مقداری لرزش را در قبال نقاط قوت آن اعم از قابلیت افزایش دور موتور تا ۸۰۰۰ دور بر دقیقه را به جان خریده است. در فورد موستانگ جی‌تی ۳۵۰ چه کسی به مقداری لرزش توجه می‌کند در حالی که می‌توان صدای غرش پیشرانه را افزایش داد!

در ادامه توجه شما را به مراحل ساخت و مونتاژ پیشرانه‌ی عظیم فورد موستانگی جی‌تی ۳۵۰ جلب می‌کنیم.

ابتدا ۵ عدد کپ‌ اصلی پیشرانه‌ از بلوک موتور جدا می‌شوند. عملیت تولید و تراشکاری کپ‌های اصلی به همراه بلوک سیلندر در یک زمان انجام می‌شوند.

voodoo engine 1 16ef9

مرحله‌ی بعد یاتاقان‌ها در مکان خود نصب شده و میل لنگ تخت به موقعیت خود هدایت می‌شود.

voodoo engine 2 51249

پس از نصب میل لنگ نوبت به قرار دادن شاتون و پیستون‌ها می‌رسد.

مراحل مونتاژ پیشرانه‌ی موستانگ

سوپاپ‌ها پیش از رسیدن سر سیلندر‌ها به خط مونتاژ، در مکان خود نصب شده‌اند و متخصصان اقدام به نصب سرسیلندرها خواهد کرد.

voodoo engine 3 1 c7ca6

پس از نصب سرسیلندر نوبت به میل بادامک‌ها می‌رسد. در تصویر زیر می‌توانید مجموعه دوتایی میل بادامک‌ها را پیش از نصب کاور مشاهده کنید.

voodoo engine 4 babfd

حال نوبت به نصب و تنظیم زنجیر تایم می‌رسد.

voodoo engine 5 5b286

پیش از نصب کارتل نوبت متخصصان فورد میزان بازی انتهای میل لنگ را اندازه‌گیری می‌کنند. تلورانس طولی پیشرانه‌ یکی از مراحل حساس و مهم مونتاژ موتور است.

مراحل مونتاژ پیشرانه‌ی موستانگ

پس از نصب کارتل و نهایی سازی مونتاژ، پیشرانه توسط دستگاه داینو تست می‌شود تا عملیات پمپاژ روغن و عدم نشتی تست شود.

مراحل مونتاژ پیشرانه‌ی موستانگ

در نهایت نام متخصصی که پیشرانه را مونتاژ کرده است، بر روی پلاک و در زیر نوشته‌ی، «تولید به صورت دستی با افتخار»، حک می‌شود.

مراحل مونتاژ پیشرانه‌ی موستانگ

پس از انجام آخرین بررسی‌ها، قلب تپنده‌ی ۵.۲ لیتری موستانگ بر روی خودرو نصب می‌شود تا اسب رام نشدنی دیترویت آماده‌ی آتش بازی شود.

مراحل مونتاژ پیشرانه‌ی موستانگ
پیشرانه‌ی فورد موستانگ جی تی ۳۵۰
2016 ford mustang

نظر شما در رابطه‌ی فورد موستانگ جی‌تی ۳۵۰ و پیشرانه‌ی آن چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات