توقف واردات نمایندگی های غیر مستقیم برندهای معتبر خودرویی

شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
واردات خودروی نمایندگی غیر مستقیم برندهای معتبر خودرویی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت متوقف شد.
تبلیغات

واردات خودروی نمایندگی‌های غیر مستقیم برندهای معتبر خودرویی از جمله بی‌ام‌و، اُپل، هوندا، آئودی و اشکودا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت متوقف شد.

توقف فعالیت‌های این شرکت‌های خودرویی در ایران، به دلیل دریافت نکردن مجوز نمایندگی به‌صورت مستقیم از برندهای اصلی خودروساز انجام شده است. رویکرد جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات خودرو به ایران، دریافت نمایندگی مستقیم از برندهای اصلی خودروسازی است و شرکت‌هایی که نمایندگی خود را به‌صورت غیر مستقیم از نمایندگی‌ برندهای اصلی دریافت کرده‌اند، مجوز واردات خودرو به داخل کشور دریافت نخواهند کرد.

در سال‌های گذشته، شرکت‌های واردکننده‌ی خودرو می‌توانستند با مجوز نمایندگی از نمایندگی‌های مستقیم برندهای اصلی خودروساز، خودروهای مورد نظر را به ایران وارد کنند و ضمن فروش خودرو، به ارائه‌ی خدمات پس از فروش نیز اقدام کنند.

۱۶ آبان ماه امسال، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران (از زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت) در نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه‌ی تجارت، نام شرکت‌هایی را که با واسطه اقدام به اخذ نمایندگی واردات محصولات گروه خودرویی کرده‌اند، اعلام و ابلاغ کرد که از ۱۸ آذرماه گواهی فعالیت صادره برای این شرکت‌ها ابطال خواهد شد؛ اما پس از آن، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران خبر داد که تا اطلاع ثانوی این مهلت تمدید شده است.

با این حال با دستورالعمل ابلاغی در زمینه‌ی ساماندهی واردات و بازار ارز از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری در هفته‌ی گذشته، فعالیت شرکت‌های واردکننده‌ی خودروی فاقد نمایندگی مستقیم از خودروسازان خارجی، از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت متوقف شده است و این شرکت‌ها دیگر قادر به ثبت سفارش و واردات خودرو نخواهند بود.

نگاهی به سایت «ثبتارش» (سامانه سیستم مدیریت ثبت سفارش واردات/ تحت مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت) که در آن لیست برندهای خودرویی مجاز وارداتی درج شده است، نشان می‌دهد که برخی برندهای خودرویی از جمله اُپل، هوندا، اشکودا، بی‌ام‌و، سئات و آئودی از لیست خودروهای مجاز وارداتی حذف شده است و شرکت‌های واردکننده‌ی این خودروها دیگر قادر به ثبت سفارش و واردات این خودروها نخواهند بود.

البته نگاهی به سامانه‌ی «ایرانیان اصناف» (تحت مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت) که در آن لیست نمایندگی‌ واردکننده‌ی برندهای خارجی ثبت شده است، نشان می‌دهد که گواهی فعالیت برخی از شرکت‌های واردکننده‌ی این برندها شامل شرکت‌های توان خودرو جی (واردکننده‌ی محصولات OPEL)، فامیلی موتور (HONDA)، ایده برنا گروه موتور (SKODA)، کیهان موتور آرین (SEAT و HONDA) و فن‌آوری پاسارگاد منطقه‌ی آزاد انزلی (AUDI) همچنان اعتبار دارد.

اما آن طور که رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران خبر داده است؛ این شرکت‌ها به دلیل اینکه تاکنون نتوانسته‌اند نسبت به اخذ مجوز نمایندگی مستقیم از خودروسازان خارجی مربوطه اقدام کنند، دیگر مجاز به فعالیت ثبت سفارش و واردات خودرو نخواهند بود و اگر چه اعتبار گواهی (مجوز) فعالیت برخی از این شرکت‌ها هنوز به پایان نرسیده است؛ اما به‌زودی با روشن‌ شدن نتیجه‌ی مکاتبات صورت‌گرفته با خودروسازان خارجی، گواهی فعالیت شرکت‌هایی که موفق به اخذ نمایندگی مستقیم نشده‌اند نیز باطل خواهد شد.

یدالله صادقی، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران درباره‌ی این موضوع گفت: «بر اساس بند ۶ دستورالعمل جدید دولت در ۱۲ دی‌ماه امسال، شرط ثبت سفارش خودرو و دیگر کالاهای با‌دوام به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، داشتن نمایندگی مجاز آن برند وارداتی و شبکه‌ی خدمات پس از فروش خواهد بود. در این زمینه با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت‌های واردکننده‌ی خودرو که نمایندگی خود را با واسطه و به‌صورت غیر مستقیم اخذ کرده‌اند، دیگر مجاز به واردات نخواهند بود.»

صادقی ادامه داد: «البته در گذشته نیز به این شرکت‌ها اخطار داده شده بود که نسبت به اخذ نمایندگی مستقیم از خودروساز خارجی صاحب برند اقدام کنند.»

رئیس مرکز اصناف و بازرگانان اعلام کرد: «شرکت‌های نمایندگی غیر مستقیم گواهی فعالیتشان باطل نشده است؛ اما از این پس امکان ثبت سفارش و واردات خودرو نخواهند داشت. در زمینه‌ی اعتبار گواهی فعالیت این شرکت‌ها نیز تا زمان مشخص شدن نتیجه‌ی مکاتبات صورت‌گرفته با خودروسازان خارجی صاحب برند مربوطه، صبر می‌کنیم و در صورت منفی بودن نتیجه‌ی این مکاتبات در زمینه‌ی اعطای نمایندگی مستقیم، گواهی فعالیت این شرکت‌ها نیز باطل خواهد شد.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات