ایرباس تاکسی پرنده می سازد

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
ایرباس می‌خواهد با رونمایی از تاکسی پرنده شگفتی جدیدی خلق کند.
تبلیغات

به نظر می‌رسد شرکت ایرباس تولیدکننده فرانسوی هواپیما قصد دارد فراتر از دیگر کمپانی ها عمل کرده و تاکسی پرنده‌ای با نام واهانا را تولید کند. البته مشخص نیست پروژه‌ی ایرباس چه زمانی عملی می‌شود اما می‌دانیم بسیار دور نخواهد بود.

کمپانی ایرباس قصد دارد بزودی طرح تاکسی پرنده را عملی ساخته و به عنوان نخستین شرکت توسعه دهنده خودرو پرنده شناخته شود. نام واهانا یک کلمه سانسکریت بوده و به طور معمول معنای حیوان افسانه‌ای را داشته که نقش وسیله نقلیه را داشت.

همچنین شرکت A3 کمپانی تابعه ایرباس اخیرا خودرو پرنده خودرانی را توسعه داده است که واهانا نام دارد. واهانا شرکت A3 کاملا از برق نیرو گرفته و سوخت دیگری ندارد، اما ایرباس در نظر دارد تا واهانای متفاوتی توسعه دهد. بنابراین باید انتظار داشت محصول ایرباس یک وسیله نقلیه هوایی باشد نه زمینی.

شرکت A3 در نظر داشته تا اواخر سال ۲۰۱۷ نمونه اولیه خودرو پرنده خود را آماده سازد و نمونه واقعی نیز در سال ۲۰۲۰ معرفی می شود. Rodin Lyasoff مدیرعامل کمپانی بیان داشت:

قابلیت حرکت خودران ما را قادر می سازد تا محصولی کوچک و سبک بسازیم که همین مزایا هزینه را کاهش می‌دهد.

او می‌گوید:

ما فراتر از توسعه یک خودروی خودران، می‌خواهیم فناوری کلیدی پیشرویی را بدست آوریم. در صورتی که رگولاتوری‌ها و سازمان‌های نظارتی تاییدیه‌های لازم را ارائه ندهند، نمی توان‌ انتظار موفقیت داشت و در غیر این صورت خودروهای خودران پرنده کمک فراوانی به شهرهای آینده خواهد کرد.

درباره ایمنی نیز ایرباس برنامه‌ریزی درستی داشته و واهانا تنها شامل یک اتاقک مسافر می‌شود. همچنین برای ایمنی جان مسافر از چتر نجات بالستیکی بهره گرفته می‌شود که در ارتفاع کم بسیار مناسب است. با این حال ساخت خودرو خودران پرنده امری است دشوار و چالش‌های بسیاری نیز در پیشرو خود خواهد داشت.

گذشته از آن هزینه‌های بالایی برای شرکت سازنده خواهد داشت و باید منتظر ماند تا مشخص شود ایرباس چگونه خواهد توانست پروژه خود را به حقیقت تبدیل کند.

نظر شما درباره پروژه واهانا ایرباس چیست؟ 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات