مرسدس بنز GLC F-Cell 2017

جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
مرسدس بنز از طرح‌های پیشنهادی خود برای تولید وسایل نقلیه سبز خود در سال‌های آتی به ترتیب رونمایی می‌کند. حال این شرکت این بار کراس‌اوور GLC F-Cell را معرفی کرده است که از پیل سوختی در کنار باتری به عنوان منبع ذخیره کننده انرژی استفاده می‌کند. با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

مرسدس بنز ابتدا از خودروی مجهز به پیل سوختی هیدروژنی B-Class F-Cell در سال ۲۰۰۹ رونمایی کرد که برای فروش به صورت عمده در اختیار مشتریان قرار نگرفت؛ ولی تعداد اندکی از مشتریان خاص بنز از این خودرو استفاده کردند.

حال خودروساز مطرح آلمان نمونه‌ی اولیه‌ی خودروی هیدروژنی خود را که برای ورود به بازار در سال ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی شده، رونمایی کرده است. این خودرو از پلتفرم GLC استفاده می‌کند و احتمال بسیار قوی در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۷ در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

خودروهایی که از پیل سوختی به عنوان منبع رانش استفاده می‌کنند، انواعی از خودروی الکتریکی هستند که به جای استفاده از باتری، از پیل سوختی بهره می‌برند. پیل سوختی هیدروژن و اکسیژن موجود در هوا را با یکدیگر مخلوط می‌کند و خروجی فرآیند حاصله آب و جریان الکتریسیته می‌شود. جریان الکتریکی تولید شده برای نیرو بخشیدن به موتور الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که آب به عنوان خروجی فرآیند آزاد می‌گردد.

خودروی هیدروژنی برقی پلاگین بنز

خودروی اولیه مرسدس بنز، GLC F-Cell، نوع خود خودروی یکتا است. بسته‌ی باتری که در این خودرو تعبیه شده است، از طریق خروجی برق شهری شارژ ‌می‌شود؛ بنابراین با خودرویی هیدروژنی الکتریکی پلاگین روبرو هستیم.

وجود بسته‌ی باتری یکی از اصلی‌ترین برتری‌های GLC F-Cell در برابر دیگر خودروهای هیدروژنی مانند تویوتا میرای (Toyota Mirai) و هوندا کلریتی (Clarity F Cell) است. این بدان معنا است که هنگامی که راننده سوخت کافی ندارد می‌تواند خودروی خود را در ایستگاه‏های مخصوص شارژ عمومی خودروهای الکتریکی شارژ کند و تنها به ایستگاه‌های شارژ هیدروژن وابسته نخوهد بود. مرسدس بنز اعلام کرده است که به خاطر نبود زیرساخت‌های مناسب جایگاه‌های سوخت هیدروژن، این ترفند می‌تواند بسیار حیاتی و کارآمد باشد.

خودروی هیدروژنی برقی پلاگین بنز

در GLC F-Cell بسته‌ی پیل سوختی جمع و جور و ارزان قیمت زیر کاپوت جانمایی شده‌، به علاوه اینکه یک بسته‌ی باتری ۹ کیلو وات ساعتی لیتیوم یونی در زیر خودرو، درست پشت یکی از دو مخزن‌های ذخیره سازی هیدروژن، واقع است. دو مخزن هیدروژنی تقریباً ۴ کیلوگرم هیدروژن در خود ذخیره می‌کنند. یکی از مخزن‌ها در قسمت پایین مرکز خودرو و دیگری زیر صندلی عقب جانمایی شده است.

با باتری‌های کامل شارژ شده و مخزن هیدروژن کاملاً پر، مرسدس بنز اعلام کرده که صاحبان این خودرو انتظار طی مسافت ۵۰۰ کیلومتری را باید داشته باشند. این خودرو با باتری‌های کامل شارژ شده به تنهایی می‌تواند مسافت ۵۰ کیلومتری را طی کند.

خودروی هیدروژنی برقی پلاگین بنز

مرسدس بنز در حال کاهش شدید آلایندگی ناوگان حمل‌ و نقل مربوط به خود است و تمرکز اصلی آن بیشتر بر روی خودروهای الکتریکی مجهز به باتری است، در حالی که استفاده از پیل سوختی را نیز فراموش نکرده است. بنا به اظهارات این خودروساز مطرح المانی، پیل سوختی یکی از تکنولوژی‌های مناسب با محدوده‌ی حرکتی نسبتاً گسترده‌ای برای خودرو است. هم‌چنین زمان سپری شده برای پر شدن مخزن‌های هیدروژن این دسته از خودروها کوتاه است. به همین دلیل پیل سوختی راه حل مناسبی برای به کار گیری در اتوبوس‌ها به نظر می‎رسد.

خودروی هیدروژنی برقی پلاگین بنز
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات