فهرست قیمت احتمالی تعدادی از خودروهای داخلی در سال ۱۴۰۰

فهرست قیمت احتمالی تعدادی از خودروهای داخلی در سال ۱۴۰۰

با مصوبه شورای رقابت، قیمت رسمی (کارخانه‌ای) تولیدات ایران‌خودرو حدود ۸٫۲ درصد و سایپا به‌طور میانگین ۸٫۹ درصد افزایش خواهد داشت. بر این اساس، می‌توان قیمت بعضی از این محصولات را پیش‌بینی کرد.

شورای رقابت قیمت محصولات ایران‌خودرو را افزایش داد. طبق مصوبه جدید این شورا، بر اساس تورم بخشی یک‌ساله اعلام‌شده توسط بانک مرکزی، پس از کسر تورم‌های اعمال‌شده قبلی در سه ماه اول و دوم سال ۹۹ و پس از اعمال متغیرهای کیفیت و بهره‌وری، برای شرکت ایران‌خودرو به‌طور متوسط ۸٫۲ درصد و برای شرکت سایپا به‌طور متوسط ۸٫۹ درصد افزایش قیمت محاسبه شده است.

این افزایش قیمت، برای تمامی خودروهای مشمول دستورالعمل قیمت‌گذاری شورا تا پایان شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می‌شود. مصوبه شورای رقابت تأکید کرده است که برای تمامی کسانی که تا پایان سال ۹۹ برای خرید خودرو ثبت نام کرده و پیش پرداخت داشته‌اند و مشمول دریافت سود نیستند، افزایش قیمتی تعلق نمی‌گیرد.

نوع خودروقیمت کارخانه سال ۱۳۹۹قیمت کارخانه سال ۱۴۰۰
سمند LX۱۱۷ میلیون تومان۱۲۷ میلیون تومان
سمند EF۷۱۱۵ میلیون تومان۱۲۵ میلیون تومان
دنا (غیر توربو)۱۵۱ میلیون تومان۱۶۳ میلیون تومان
پژو پارس۱۲۲ میلیون تومان۱۳۲ میلیون تومان
پژو پارس LX۱۲۷ میلیون تومان۱۳۷ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ 2۱۱۱ میلیون تومان۱۲۰ میلیون تومان
تیبا۸۷ میلیون تومان۹۵ میلیون تومان
تیبا 2۹۵ میلیون تومان۱۰۴ میلیون تومان
ساینا۹۳ میلیون تومان۱۰۱ میلیون تومان
کوییک ساده۱۳۰ میلیون تومان۱۴۱ میلیون تومان

 بنا بر گزارش روزنامه خراسان، شورای رقابت «میانگین» رشد قیمت خودروسازان را اعلام کرده است و برای قیمت‌های نهایی باید منتظر جزئیات بیشتر بود؛ اما می‌توان به‌صورت سرانگشتی حدود قیمت رسمی خودروها را مطابق جدول محاسبه کرد. در همین حال برخی کارشناسان به گران شدن خودرو با وجود ارزان شدن قیمت ارز و کاهش هزینه‌های ارزی خودروسازان و افت قیمت مواد اولیه خودرو نظیر فولاد، انتقاد کردند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده