مذاکرات اپل با هیوندای و کیا برای تولید خودرو متوقف شد

مذاکرات اپل با هیوندای و کیا برای تولید خودرو متوقف شد

ظاهرا اپل از رسانه‌ای‌شدن مذاکرات با هیوندای بر سر تولید خودرو برقی ناراحت شده؛ به‌همین‌دلیل، مذاکرات با هیوندای و کیا را متوقف کرده است. 

ماه‌ها است شایعه‌هایی جدی مبنی‌بر تولید نخستین خودرو اپل با نام اپل کار (Apple Car) شنیده می‌شود و افشاگران مختلف به این شایعه‌ دامن زده‌اند. گفته‌ می‌شود اپل فرایند تولید خودرویی برقی را آغاز کرده است و قصد دارد در سال‌های آینده به‌صورت رسمی وارد بازار خودرو شود.

اطلاعات تأییدشده‌ی بسیار کمی درباره‌ی پروژه‌ی تولید اپل کار در دست داریم، بااین‌حال به‌نوشته‌ی خبرگزاری دیجیتال ترندز، هفته‌ی گذشته در شایعه‌ای اعلام شد خودرو اپل کاملا خودران خواهد بود و برای راه‌رفتن در جاده به راننده نیاز نخواهد داشت. از قرار معلوم اتفاقات تازه‌ای برای برنامه‌های اپل به‌منظور تولید خودرو برقی اختصاصی رخ داده است.

براساس گزارش‌ها، اپل با هیوندای و کیا وارد مذاکره شده است تا با آن‌ها به‌منظور تولید خودرو برقی به‌توافق برسد؛ بااین‌حال طبق گزارش جدیدی که به‌تازگی روی رسانه‌ی بلومبرگ منتشر شده، این مذاکرات هم‌اکنون متوقف شده‌اند. بلومبرگ می‌نویسد دلیل احتمالی توقف مذاکرات شاید این باشد که اهالی کوپرتینو از اقدام هیوندای برای رسانه‌ای‌کردن مذاکره با اپل ناراحت شده‌اند؛ البته هیوندای پس از رسانه‌ای‌کردن موضوع ادعاهایش را پس گرفت.

موضوع بحث‌برانگیز دیگر این است که خودرو اپل را برند هیوندای می‌سازد یا کیا. این شرکت‌ها در مالکیت شرکت Hyundai Motor Group هستند و به‌گفته‌ی منابع بلومبرگ، اگر مذاکرات ادامه پیدا کند، کیا از بخت بیشتری برای تولید خودرو اپل برخوردار است و این خودرو احتمالا در کارخانه‌ی جورجیا ساخته می‌شود. درحال‌حاضر، مشخص نیست که مذاکرات بین اپل و هیوندای و کیا در آینده ادامه پیدا می‌کند یا خیر. شاید احتمال همکاری بین این شرکت‌ها کاملا از بین رفته باشد.

بااین‌همه، انتشار گزارش خبرگزاری بلومبرگ بدین‌معنی نیست که اپل نمی‌تواند با شرکت دیگری در صنعت خودرو برای پروژه‌ی اپل کار همکاری کند. بر‌اساس گفته‌ی همان منابع بلومبرگ، اپل مذاکرات مشابهی با دیگر شرکت‌های فعال در صنعت خودرو کرده است؛ باوجوداین، فعلا نام هیچ‌یک از این شرکت‌ها اعلام نشده. درحال‌حاضر، تعداد خودروسازان برخوردار از ظرفیت‌های لازم برای تولید انبوه خودرو زیاد نیست و نمی‌دانیم چه تعداد از آن‌ها به همکاری احتمالی با اپل تمایل نشان می‌دهند. 

اپل تاکنون رسما به شایعه‌های مرتبط به تولید خودرو اختصاصی واکنش نشان نداده است و گفته می‌شود برخی از مدیران کوپرتینیویی‌ها از رسانه‌ای‌شدن تلاش‌های این شرکت برای حضور جدی در بازار خودروهای برقی ناراحت شده‌اند. به‌طورکلی، اپل همواره ترجیح می‌دهد پروژه‌هایش، به‌خصوص پروژه‌های بزرگ این‌چنینی را در خفا پیش ببرد. اپل هنوز در‌باره‌ی طراحی نهایی خودرو برقی‌اش به جمع‌بندی کامل نرسیده است و متخصصان صنعت خودرو می‌گویند این خودرو تا سال ۲۰۲۸ یا حتی بعد از آن به بازار عرضه نمی‌شود.

طبق دیگر شایعه‌های مربوط به اپل کار، این خودرو فناوری انقلابی در حوزه‌ی باتری به خود خواهد دید که می‌تواند پابه‌پای فناوری استفاده‌شده در باتری خودروهای تسلا پیش برود. امروزه، تسلا یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت خودرو برقی است و محصولاتی باکیفیت با دامنه‌ی حرکتی مناسب تولید می‌کند. از قرار معلوم اپل قصد دارد به اصلی‌ترین رقیب تسلا تبدیل شود.

بلومبرگ می‌گوید در ماه‌های اخیر، اپل جدی‌تر از قبل سراغ توسعه‌ی پروژه‌ی تولید خودرو رفته است و تحلیلگران انتظار دارند این شرکت بتواند توجهات زیادی را در بین خودرودوستان به‌خود جلب کند. اپل روی صنعت دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی مثل گوشی‌های هوشمند آثار محسوسی گذاشته است و شاید روزی بتواند چنین اثری را روی صنعت خودرو نیز بگذارد. بلومبرگ با اپل ارتباط برقرار کرد؛ اما این شرکت ترجیح داده است در این زمینه سخنی به‌میان نیاورد. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی تعلیق مذاکرات بین اپل و هیوندای چیست؟

تصویر اصلی مقاله، رندر غیررسمی است. 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده