پورشه تایکان؛ رکورددار دریفت با خودرو برقی

پورشه تایکان؛ رکورددار دریفت با خودرو برقی

سوپراسپرت الکتریکی و چهاردر پورشه تایکان با ثبت زمان ۵۵ دقیقه و مسافت ۴۲ کیلومتر، رکورد تازه‌ای برای دریفت با خودروهای برقی ثبت کرد.

شاید در ظاهر، دریفت و حرکات نمایشی با خودرو، فعالیتی تفریحی باشد؛ اما از نظر فنی دارای اهمیت است. هنگام دریفت حرفه‌ای، علاوه ‌بر تایرها، فشار بسیار زیادی به تجهیزات مختلف مثل موتور و جعبه‌دنده وارد می‌شود. برای انجام درست این حرکت در مسافت طولانی، باید سطح بالایی از استانداردهای فنی در قطعات مختلف یک خودرو رعایت شود.

امروزه با رشد استفاده از رسانه‌های اینترنتی و افزایش اهمیت تجاری تبلیغات، توجه برندها به رکوردشکنی در موارد مختلف بیش از گذشته شده است. مثلا ثبت زمان در نوربرگ‌رینگ، ارزش بالایی برای خودروسازان دارد و برای رسیدن به آن، ماه‌ها زمان و هزینه صرف می‌شود.

در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۶، بی‌ام‌و M5 توانست با ثبت زمان ۸ ساعت و مسافت ۳۷۲ کیلومتر، رکوردی ماندگار برای بالاترین دریفت انجام‌شده در تاریخ خودروسازی ثبت کند. البته تیم بی‌ام‌و برای ثبت این رکورد، پنج سوخت‌گیری حین حرکت انجام داد. حالا با گذشت سه سال، پورشه تلاش کرده است با یک مدل برقی، رکوردی برای خودروهای الکتریکی ثبت کند.

تایکان با رانندگی دنیس رترا (Dennis Retera) توانسته است به مسافت ۴۲٫۱۷۱ کیلومتر برای مدت حدود ۵۵ دقیقه دریفت کند و به کتاب رکوردهای گینس وارد شود. این رکورد در پیست هوکنهایم آلمان و در مسیری دایره‌ای به طول ۲۰۰ متر انجام شد. میانگین سرعت تایکان برای دریفت، ۴۶ کیلومتر بر ساعت بود.

خودروی بنزینی تقریبا هشت برابر مدل برقی زمان دریفت داشت؛ اما پنج سوخت‌گیری متوالی حین حرکت انجام داد؛ درحالی تایکان از این مزیت محروم بود. در سمت دیگر ماجرا، دریفت با یک خودرو برقی به دلیل افزایش دما در تجهیزات الکتریکی، سطحی عالی فناوری محصول پورشه را ثابت می‌کند که احتمالا هنوز توسط هیچ خودروساز دیگری در یک محصول تجاری فراهم نشده است.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده