تویوتا کرون ۲۰۲۱ معرفی شد

سه‌شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
مطالعه 2 دقیقه
سدان لوکس تویوتا برای سال ۲۰۲۱ با تغییرات جزئی در ظاهر همراه می‌شود. کرون جدید، همچنان مخصوص بازار ژاپن تولید خواهد شد.

کرون (Crown) یکی از قدیمی‌ترین محصولات تویوتا است. نسل اول این خودروی چهاردر، سال ۱۹۵۵ معرفی شد. مدیران تویوتا از نسل ششم و سال ۱۹۷۳ تصمیم گرفتند کرون را به کلاس خودروهای لوکس آمریکایی نزدیک کنند و افزایش اندازه بدنه با امکانات اضافه ارائه دهند. نسل‌های هفتم و هشتم کرون که بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۲ تولید می‌شدند، به تعداد محدود در ایران نیز حضور داشتند. با تأسیس برند لکسوس و خصوصا سدان LS، تویوتا کرون به خودرویی مخصوص بازار داخلی ژاپن تبدیل شد که البته به تعدادی از دیگر کشورهای شرق آسیا نیز صادر می‌شود.

کرون امروزی، بر اساس نسل پانزدهم و طراحی سال ۲۰۱۸ در بازار ژاپن حضور دارد. این محصول برخلاف نسل قبلی، وابسته به لکسوس نیست و پلتفرم مشترک با کرولا و یاریس دارد. کرون با یک پیشرانه تمام بنزینی و دو مدل هیبریدی، همراه سیستم انتقال نیرو به محور جلو یا دو دیفرانسیل در ژاپن تولید می‌شود.

کرون استاندارد مجهز به موتور توربوشارژ ۲ لیتری، ۲۴۵ اسب‌ بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. مدل هیبریدی با ترکیب پیشرانه تنفس طبیعی ۲٫۵ لیتر و موتور برقی ۱۴۰ اسب‌ بخار، مجموع قدرت ۲۲۶ اسب ‌بخار تولید می‌کند. گران‌ترین نسخه از کرون ۲۰۲۱، مجهز به پیشرانه ۳٫۵ لیتر تنفس طبیعی است که همراه موتور الکتریکی ۱۷۷ اسب ‌بخار، نهایت قدرت ۳۶۰ اسب‌ بخار خواهد داشت.

در نمای بیرونی کرون ۲۰۲۱، تفاوت چندانی نسبت به مدل فعلی دیده نمی‌شود؛ اما فضای داخلی با تغییراتی جذاب همراه شده است. نمایشگر لمسی ۱۲٫۳ اینچ وسط داشبورد که یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های موجود در بازار جهانی محسوب می‌شود، برای کرون استفاده خواهد شد.

تویوتا کرون، یک خودرو لوکس مخصوص بازار ژاپن است که در مدل پایه برای سال آینده، ۴۷ هزار دلار قیمت دارد. رقبای آلمانی این محصول مثل مرسدس کلاس E و بی‌ام‌و سری 5، با آستانه قیمت ۵۴ هزار دلار در ژاپن قابل خرید هستند؛ اما کرون همچنان در بازار ۱۲۶ میلیون نفری کشور سازنده، محبوبیت و فروش دارد.

مطالب مشابه

نظرات