دوچرخه کوهستان برقی آلوتک با قیمت ۱۸ هزار دلار معرفی شد

دوچرخه کوهستان برقی آلوتک با قیمت ۱۸ هزار دلار معرفی شد

شرکت آلوتک آلمان دوچرخه برقی کوهستان CNC eFanes را با قاب آلومینیومی سبک‌وزن معرفی کرده است که حدود ۲۱ کیلوگرم وزن دارد و قیمت آن به ۱۸,۶۳۰ دلار می‌رسد.

قاب‌های‌‌ آلومینیومی دوچرخه معمولاً از لوله‌هایی ساخته شده‌اند که در انتها توسط جوش به هم متصل می‌شوند. دوچرخه الکتریکی کوهستان CNC eFanes با دوچرخه‌های معمولی تفاوت دارد و قاب آن از آلومینیوم آلیاژی (ترکیب آلومینیوم و منیزیم و سیلیکون) ساخته شده و قیمت آن حدود ۱۸,۶۳۰ دلار آمریکا است.

دوچرخه کوهستان برقی آلوتک / Alutech CNC eFanes electric enduro mountain bike در کنار دوچرخه سوار

قاب CNC eFanes که توسط شرکت دوچرخه‌سازی آلوتک (Alutech) آلمان تولید شده، ازطریق فرایند فرزکاری CNC (کنترل عددی کامپیوتری) ایجاد شده است. به‌طور خلاصه، این روش شامل استفاده از دستگاه فرز مجهز به هدایت رایانه‌ای برای ساختن قاب با برداشتن انتخابی مواد از یک بلوک جامد می‌شود.

دو ضلع مثلث اصلی قاب دوچرخه CNC eFanes به‌صورت دو قطعه جداگانه فرزکاری می‌شوند. سپس این‌ها به سبک مخصوصی با هم جوش داده می‌شوند؛ بنابراین شکافی در جوش وجود دارد که به‌صورت جانبی از مرکز قاب عبور می‌‌کند. این شکاف به اندازه جوش‌های آلومینیومی معمولی در خور توجه نیست؛ ولی به دلیل استفاده از گاز محافظ مخصوصی که اجازه می‌دهد جوشکاری در دمای پایین‌تر از حد معمول انجام شود، فلز به میزان خیلی کمی دچار خوردگی می‌شود؛ درنتیجه لازم است خط جوش کاملا در بالای لوله فوقانی جلا داده شود.

نمای عقب دوچرخه کوهستان برقی آلوتک / Alutech CNC eFanes electric enduro mountain bike

طبق گفته‌ی مسئولان آلوتک، فرایند فرزکاری CNC ارزان نیست؛ اما به حداقل رساندن مقدار آلومینیوم موجود را در قسمت‌هایی از قاب که به آن نیازی نیست، امکان‌پذیر می‌کند. درنتیجه این قاب نسبت به قاب‌های ساخته‌شده با روش‌های معمولی سبک‌تر است و درعین‌ حال مقاومت کافی برای تحمل وزن دوچرخه‌سوار دارد.

با وجود تمام مواردی که گفته شد‌، وزن کلی دوچرخه ۲۱/۱۵ کیلوگرم است. البته به خاطر داشته باشید که این وزن شامل موتور الکتریکی شیمانو و باتری ۵۰۴ وات‌ ساعت (قابل ارتقا به باتری ۶۳۰ وات ‌ساعت) می‌شود. درواقع چنین وزنی برای یک دوچرخه برقی کوهستان مجهز به باتری و موتور الکتریکی، بسیار خوب است.

برخی دیگر از ویژگی‌های دوچرخه الکتریکی CNC eFanes آلوتک شامل سیستم تعلیق Fox Float در دوشاخه جلو و عقب، سیستم انتقال قدرت الکترونیکی بی‌سیم ۱۲ سرعته SRAM XX1 ایگل AXS، ترمز دیسکی هیدرولیکی SRAM Code RSC، چرخ‌هایی با طوقه کربنی DT سوئیس (۲۹ اینچی در جلو و ۲۷/۵ اینچی در عقب) و لاستیک‌های Maxxis می‌شود.

موتور الکتریکی دوچرخه کوهستان برقی آلوتک / Alutech CNC eFanes electric enduro mountain bike

ناگفته نماند این اولین دوچرخه جهان نیست که از قاب آلومینیومی ساخته‌شده با تراش CNC بهره می‌برد. به‌عنوان مثال Frace F160 ساخت آلمان نیز قاب آلومینیومی دارد؛ اگرچه به‌جای جوش با استفاده از پیچ و مهره‌های تیتانیومی به هم متصل شده است. کسانی که به دوچرخه‌سواری در کوهستان علاقه دارند، می‌توانند دوچرخه برقی CNC eFanes آلوتک را با قیمت ۱۸,۶۳۰ دلار سفارش بدهند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع newatlas
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده