ثبت رکوردی تازه برای عرضه خودروهای تسلا

ثبت رکوردی تازه برای عرضه خودروهای تسلا

براساس اعلام رسمی خودروسازی تسلا، این شرکت طی سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۴۰ هزار محصول عرضه کرده است که بالاترین میزان از زمان شروع فعالیت است.

هفته قبل، مدیرعامل تسلا ایمیلی برای کارکنان ارسال کرده بود که پیش‌بینی ثبت رکورد تازه برای سه‌ماهه آخر سال ۲۰۲۰ داشت. حالا برای اولین‌بار، تسلا توانسته است ۱۳۹,۳۰۰ دستگاه خودرو عرضه کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۵ درصد رشد نشان می‌دهد. جالب‌تر اینکه، آمار تسلا در مقایسه با سه‌ماه دوم سال جاری هم، ۵۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

تقریبا ۹۰ درصد خودورهای فروخته شده توسط تسلا، محصولات اقتصادی شامل مدل‌ 3 و مدل Y هستند؛ درحالی‌که ۱۵,۲۰۰ دستگاه مدل S و مدل ایکس عرضه شده است. از نظر آمار تولید هم از ۱۴۵,۰۳۶ نمونه تولید شده طی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱، مدل ۳ و مدل Y با ۱۲۸,۰۴۴ دستگاه، برتری قابل ملاحظه‎‌ای نسبت به دیگر محصولات تسلا دارند.

تسلا در تلاش است تا در انتهای سال ۲۰۲۰ تعداد ۵۰۰ هزار خودرو را تحویل مشتریان دهد. تاکنون ۳۱۸ هزار دستگاه، معادل ۶۳.۶ درصد از میزان مورد انتظار، محقق شده که البته تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا بوده است. طی هفته‌های آینده، کارخانه بزرگ تسلا در شانگهای چین، موسوم به گیگا فکتوری راه‌اندازی خواهد شد. افتتاح خط تولید جدید این شرکت در فرمونت کالیفرنیا امریکا هم، حدود دو ماه آینده انجام می‌شود. چنین شرایطی، تحقق وعده‌های تسلا و ایلان ماسک را قطعی نشان می‌دهد.

Elon Musk  ایلان ماسک کنفرانس باتری دی 2020

ایلان ماسک، هفته گذشته در گردهمایی موسوم به باتری ‌دی (Battery Day) فناوری جدیدی از تسلا رونمایی کرد که سرعت تولید باتری خودروهای برقی را افزایش و هزینه‌های مرتبط را کاهش می‌دهد؛ اما مدیرعامل تسلا معتقد است که این طرح، تا سال ۲۰۲۲ وارد فاز تولید انبوه نخواهد شد.

بزرگ‌ترین تولیدکننده خودروهای برقی امریکا تلاش می‌کند تا دو کارخانه‌ی جدید در سال‌های آینده راه‌اندازی شوند. بر طبق برنامه شرکت، وانت تسلا سایبرتراک، مدل S پلید (Model S Plaid) و سوپراسپرت مدرن تسلا رودستر، قبل از شروع سال ۲۰۲۲ وارد فاز تولید انبوه خواهند شد. بنابر اظهارات ایلان ماسک، رسیدن به رکورد ۲۰ میلیون دستگاه تولید سالیانه، احتمالا تا ۷ سال آینده محقق می‌شود؛ هرچندکه در ۵ سال نیز ممکن اما بعید است.

تسلا برای حضور در هندوستان آماده می‌شود

براساس اظهارات تازه ایلان ماسک، احتمالا فروش خودروهای تسلا در هند از سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

کشور هند با جمعیت ۱/۳۵ میلیارد نفر، بازار جذابی برای شرکت‌های خودروسازی دنیا به‌نظر می‌رسد؛ اما میانگین قیمت فروش خودرو در این کشور، ۷۴۰۰ دلار است. میزان مالکیت خودرو در هند نیز، امار بسیار پایینی دارد و به ۲/۵ درصد از کل جمعیت می‌رسد. از سویی دیگر، وزارت حمل‌و‌نقل و دیگر نهادها در دولت هندوستان تلاش می‌کنند تا ۱۵ درصد خودروهای فروخته شده در این کشور تا سال ۲۰۲۳، تمام برقی باشند که البته، دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسد.

ارزان‌ترین محصول تسلا در امریکا، آستانه قیمت ۳۵ هزار دارد. احتمالا نسخه چینی تسلا مدل ۳ قیمت پایین‌ترین خواهد داشت، اما کارخانه تسلا گیگا فکتوری شانگهای، هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کاهش قیمت تسلا مدل ۳ تا ۲۵ هزار دلار وجود دارد که البته با استفاده از فناوری جدید تسلا در زمینه باتری‌ها تا سه سال دیگر محقق خواهد شد.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید