مازراتی MC20 رسما رونمایی شد

پنج‌شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
مطالعه 3 دقیقه
سوپراسپرت مدرن مازراتی با دو نوع پیشرانه بنزینی و تمام‌برقی تولید می‌شود. قیمت نهایی MC20 پایین‌تر از محصولات فراری و لامبورگینی است.

اولین نمونه از خودرو سوپراسپرت مدرن مازراتی با نام آلفیری به‌صورت یک مدل مفهومی در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. این محصول، طراحی جذاب و تهاجمی داشت؛ ضمن اینکه قرار بود توانایی‌های فنی مشابه خودروهای برقی داشته باشد. باگذشت ۶ سال از آن زمان، سرانجام یک سوپراسپرت به سبد محصولات مازراتی اضافه شده است؛ درحالی‌که از نظر طراحی و مشخصات فنی، شباهتی به آلفیری ندارد. این احتمال وجود دارد که جانشین گرن‌توریسمو، سال آینده با الهام از آلفیری عرضه شود.

مازراتی MC20 مطابق اخباری که اخیرا منتشر شده بود، مجهز به پیشرانه ۳ لیتر V۶ توربوشارژ با قدرت ۶۲۱ اسب‌بخار و گشتاور ۷۲۹ نیوتن‌متر است. این سوپراسپرت می‌تواند در زمان ۲/۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت برسد و نهایت سرعت ۳۲۳ کیلومتربرساعت فراهم کند. پیشرانه MC20 از سری نتونو (Nettuno) توسط مازراتی ساخته شده است و فناوری مشابه قویا محرک خودروهای فرمول یک دارد.

وزن خالص MC20 در حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم خواهد بود تا نسبت قدرت به وزن ۲/۳ کیلوگرم بر یک اسب‌بخار داشته باشد. این شرایط، به لطف شاسی یک‌پارچه از فیبرکربن فراهم شده و بهترین آمار برای یک سوپراسپرت جاده‌ای در دنیا است. مدیران مازراتی، هنوز اطلاعات کاملی راجع به نسخه برقی MC20 ارائه نکرده‌اند؛ اما شعاع حرکتی ۳۲۳ کیلومتر و سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت ۲/۸ ثانیه با نهایت سرعت ۳۱۰ کیلومتربرساعت برای این خودرو، پیش‌بینی شده است.

شاسی MC20 حاصل همکاری مازراتی و دالارا است تا نیازهای سه مدل کوپه، کانورتیبل و الکتریکی را پاسخ دهد. این خودرو، بیش از ۲ هزار ساعت مراحل بازبینی بدنه را در تونل باد شرکت دالارا گذرانده است. نمای بیرونی، بیش از آنکه مشابه آلفیری و گرن‌توریسمو باشد، حالتی مدرن و عامه‌پسند دارد تا همراه درهای پروانه‌ای و چراغ‌های LED، مطابق سلیقه طیف وسیعی از علاقه‌مندان خودروهای اسپرت، وارد بازار شود.

در فضای داخلی، دو نمایشگر لمسی و دیجیتال برای سیستم سرگرمی و پشت پنل وجود دارد که هرکدام ۱۰/۳ اینچ هستند. پدال تعویض دنده پشت فرمان، چرم آلکانتارا و صندلی‌های اسپرت مشابه مدل‌های مخصوص پیست، امکانات استاندارد مازراتی MC20 هستند. این سوپرسپرت، از فناوری‌های مدرن برای اتصال گوشی هوشمند (Maserati Connect) به خودرو و امکانات نرم‌افزاری مرتبط با اینترنت نیز بهره می‌برد که تاکنون در تولیدات مازراتی، وجود نداشته است.

آستانه قیمت مازراتی MC20 برای بازار جهانی، ۲۱۰ هزار دلار خواهد بود. این خودرو، با قیمت مناسب و عدم محدودیت در تیراژ تولید، چنانچه کیفیت فنی مناسب داشته باشد؛ رقیب مهمی برای سوپراسپرت‌های رقیب، شامل محصولات لامبورگینی و پورشه خواهد بود.

مطالب مشابه

نظرات