توضیحات رئیس گمرک درباره ثبت غیرقانونی ۶۴۰۰ خودروی خارجی

توضیحات رئیس گمرک درباره ثبت غیرقانونی ۶۴۰۰ خودروی خارجی

رئیس‌کل گمرک ایران به جزئیاتی از واردات غیرقانونی ۶۴۸۱ خودرو به کشور پرداخت تا بار دیگر عملکرد قانونی گمرک در واردات خودروهای مذکور، تأیید و بر تخلفات سازمان‌یافته در ثبت‌ سفارش صحه گذاشته شود.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه طبق ماده ۸ قانون مقررات و صادرات همه کسانی که کالا به کشور وارد می‌کنند باید ثبت سفارش داشته باشند، به واردات ۷۴ هزار خودرو در سال ۹۶ و کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل اشاره کرد. فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران، گفت:

 متولی صدور مجوز ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت است و فرایند ترخیص با سیستم‌ها و مجوزها همخوانی و مطابقت داردخودرو کالایی نیست که به‌سادگی بتوان آن را قاچاق کرد؛ چون قبل از آن ضوابط فنی خودرو باید رعایت شود و کمیته‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که برای واردات خودرو تصمیم‌گیری می‌کند و بحث استاندارد، میزان مصرف سوخت و موارد محیط زیستی و دیگر موارد را در نظر می‌‌گیرند.

فرود عسگری با تشریح ورود غیر‌قانونی ۶۴۰۰ خودروی مطرح‌شده، عنوان کرد:

 واردکننده، خودرو را به گمرک اظهار کرده و ما در سامانه فراخوان ثبت‌ سفارش را انجام می‌دهیم و عوارض محاسبه شده و کنترل مجدد از نظر تأیید مجوزها صورت می‌گیرد. مجددا مجوز ثبت‌ سفارش به‌صورت فایل‌ اکسل به سازمان توسعه تجارت ارسال می‌شود و آن‌ها نیز مجددا بررسی و تأیید آن را به‌صورت کامنت در سامانه اعلام می‌کنند و سیستم اجازه ترخیص را بر اساس ثبت‌ سفارش می‌دهد و این اتفاق برای کل خودروها افتاده است و از نظر ما هیچ مشکلی ندارد.

واردات خودرو

فرود عسگری در مورد اینکه گفته شد ثبت‌ سفارش این خودروها جعلی بوده است، عنوان کرد:

برای این ۶۴۰۰ خودرو در سامانه گمرک، ثبت‌ سفارش وجود دارد و ما نمی‌توانیم آن را تشخیص دهیم که جعلی هست یا نیست. فعلا ادعا مبنی بر جعل مطرح شده است. اساسا متولی تأیید یا عدم تأیید اصالت ثبت‌ سفارش گمرک نیست.  

سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به ما اعلام کرد که ثبت‌ سفارش ۶۴۸۱ دستگاه خودرو ابهام دارد و صراحتا اعلام کرد که صدور مجوز ثبت‌ سفارش این تعداد خودرو در این سازمان غیر‌قانونی یا شائبه‌دار بوده و از این تاریخ تا اطلاع بعدی با ثبت‌ سفارش‌های اعلامی خودرویی ترخیص نشود. 
مجبوریم طبق اطلاع آن‌ها در راستای ماده ۱۰۵ امور گمرکی اقداماتی اعمال کنیم و به استناد نامه آن‌ها پیگیری‌هایی انجام دهیم؛ اما انجام تشریفات گمرکی طبق مقررات بوده است. بنابراین به گمرکات ابلاغ کردیم از محل ثبت‌ سفارش‌هایی که مورد ادعای سازمان توسعه تجارت است خودرویی ترخیص نشود که بیش از ۴ هزار خودرو وجود دارد که یا به گمرکات اظهار نشده یا اقدامی برای ترخیص نکردند و در گمرک متوقف هستند.

واردات خودرو

۱۹۰۰ خودرو با ثبت سفارش جعلی

عسگری در باره‌ی واردات غیرقانونی ۱۹۰۰ خودرو و ترخیص آن‌ها توضیح داد:‌

از نظر ما این خودروها سند الکترونیکی دارد که دستگاه صادرکننده (سازمان توسعه تجارت) باید پاسخ دهد. از لحاظ گمرک اسناد برای ترخیص مشکلی نداشته است اما موضوع جعل ثبت سفارش که برای سازمان متولی ابهام دارد سازمان توسعه تجارت باید جواب دهد. فرایندهای گمرکی طبق ضوابط بوده و استعلام‌ها انجام و تأیید شده و اقدام به ترخیص خودروها نمودیم. کل ۶۴۰۰ خودرو به داخل وارد نشده است و از این تعداد حدود ۱۹۰۰ دستگاه خودرو با استفاده از این ثبت سفارش ها به گمرک اظهار و وارد شده‌اند. مسئول رفع تردید و ابهام در ثبت سفارش‌ها گمرک نیست.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده