ایالت باواریا از فولکس واگن شکایت می کند

ایالت باواریا از فولکس واگن شکایت می کند

دومین سهامدار بزرگ گروه فولکس واگن یعنی ایالت فدرال باواریای آلمان در پی عواقب و پیامد‌های ناشی از رسوایی آلایندگی خودروهای دیزلی به دنبال شکایت از فولکس واگن است. در ادامه‌ی خبر همراه زومیت باشید.

ایالت فدرال باواریای آلمان در پی خسارت‌های ناشی از رسوایی خودروهای دیزلی موسوم به دیزل گیت، به دنبال شکایت از گروه فولکس واگن است.

باواریا نخستین ایالت فدرالی است که در کشور خود فولکس واگن، قصد دارد بر علیه این شرکت شکایت کند، این ایالت به دنبال احیای منابع مالی خود جهت پرداخت حقوق بازنشستگان است. باواریا مالک ۵۸ هزار سهام اولویت گروه فولکس واگن است که این ایالت را به دومین سهامدار بزرگ فولکس واگن تبدیل کرده است. زمانی که سال گذشته رسوایی آلایندگی خودروهای دیزلی پیش آمد، سهام فولکس واگن سقوط کرد و در پی آن، ایالت باواریا بیش از ۷۰۰ هزار یورو (معادل ۵۸۷ هزار پوند) خسارت دید.

مارکوس سدر وزیر دارای ایالت باواریا در مصاحبه با آژانس خبری Deutsche Presse-Agentur راجب این مساله گفته است که این ایالت به دنبال احیا و بازگردانی این مبلغ است. وی گفت که شکایت این ایالت از فولکس واگن و مدارک آن در ماه سپتامبر به دادگاه محلی در ایالت نیدرزاکسن ارائه خواهد شد. نیدرزاکسن ایالتی است که دفتر مرکزی فولکس واگن در آن واقع شده است؛ دفتر مرکزی و کارخانه‌ی اصلی فولکس واگن در شهر ولفسبورگ ایالت نیدرزاکسن قرار دارند. البته منابع رسمی در نیدرزاکسن در خصوص موفقیت باواریا در این پرونده ابراز تردید کرده‌اند.

فولکس واگن

وزیر دارای ایالت نیدرزاکسن، پیتر جارگن اشنایدر در این خصوص گفته که این پرونده یک پرونده‌ی غیر شفاف است حال چه باواریا به دنبال طلب خسارت بابت افت قیمت سهام باشد و چه ادعا کند که فولکس واگن با نقض قوانین مربوط به شفاف‌سازی سبب این خسارت مالی شده باشد.

اشنایدر گفته است که نیدرزاکسن یک سرمایه گذار استراتژیک در فولکس واگن است اما به گفته‌ی وی سرمایه‌گذاری آن‌ها به صورت تجارت سهام نیست. از سویی این موضوع مشکوک است که آیا تخطی از قوانین موردی منجر به خسارت شده یا نه.

فولکس واگن نسبت به این اخبار واکنش نشان داده و اعلام کرده است که اقدام ایالت باواریا در شکایت از این شرکت مایه‌ی تاسف است. گروه فولکس واگن همچنان بر این گفته اصرار دارد که این شرکت به تمام وظایف خود در خصوص پایبندی به قوانین بازار سرمایه، مربوط به شفاف‌سازی عمل کرده و اقدامات فولکس واگن به صورت دقیق توسط کارشناسان حقوقی داخلی و خارجی تایید شده است.

فولکس واگن

سخنگوی وزارت دارایی یک ایالت دیگر به نام بادن-وورتمبرگ نیز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز به روی میز بودن گزینه‌ی شکایت از فولکس واگن اشاره کرد. این ایالت محلی است که کارخانه‌ی پورشه به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های فولکس واگن در آن واقع شده است. در هنگام وقع رسوایی دیزلی، این ایالت ۶۵ هزار سهام اولویت فولکس واگن را در اختیار داشت. این ایالت شرکت دایملر، دیگر خودروساز مطرح آلمان را نیز در خود جای داده است.

باواریا زمانی تصمیم به شکایت از فولکس واگن گرفت که کره‌ی جنوبی و ایالات متحده، صندوق ذخیره‌ی ارزی نروژ و چند سرمایه گذار شخصی دیگر نیز بر علیه این شرکت شکایت کردند.

نظر شما در خصوص رسوایی آلایندگی خودروهای دیزلی چیست؟ و درباره‌ی آینده‌ی این رسوایی چه فکر می‌کنید؟ نظرات خود را با زومیت به اشتراک بگذارید.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع autocar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده