آئودی خودروی مسابقه ای هیدروژنی می سازد

آئودی خودروی مسابقه ای هیدروژنی می سازد

آئودی در حال برنامه‌ریزی برای تولید خودروهای هیدروژنی جهت شرکت در مسابقات ۲۴ ساعته‌ی لمانز است. اما این اقدام تا پیش از نهایی شدن تکنولوژی‌های این زمینه، صورت نخواهد گرفت. در ادامه همراه زومیت باشید.

مدیر بخش فنی آئودی اذعان کرد که احتمال تولید خودروهای مسابقه‌ای هیدروژنی برای شرکت در مسابقات لمانز وجود دارد. با این حال وی گفت که تا زمانی که خودروهای هیدروژنی به سطح مطلوبی از قابلیت اطمینان نرسند این اقدام صورت نخواهد گرفت.

ورود خودروهای هیدروژنی به مسابقات لمانز زمانی اتفاق خواهد افتاد که این این تکنولوژی آن قدر تکامل یابد که همانند تکنولوژی‌های امروزی کاملا در دنیای واقعی قابل استفاده شود و در خودروهای تولید انبوه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نخستین قدم این پروژه همانا تایید وجود چنین تصمیمی در آئودی آن هم توسط استفان کنیرش، مدیر بخش توسعه‌ی فنی این شرکت است. چنین اقدامی می‌تواند آئودی را در رقابتی سخت با ب‌ام‌و در مسابقات ۲۴ ساعته‌ی لمانز قرار دهد چراکه هر دو کمپانی به شدت در حال توسعه‌ی تکنولوژی هیدروژنی هستند و می‌خواهند تا در زمینه‌ی گسترش این تکنولوژی برای خود اعتباری فراهم کنند.

کنیرش در این مورد می‌گوید: "اگر ما می‌خواستیم که توانایی‌های خود در این زمینه را به نمایش بگذریم می توانستیم این کار را بکنیم. اما نکته ای که باید در مورد اطمینان حاصل کنیم این است که این تکنولوژی در آینده در تولید قرار داشته باشد چون ما علاقه‌ای نداریم تا تکنولوژی‌هایی را معرفی کنیم که جایگاهی در تولیدات آینده ندارند. چنین چیزی سبب خواهد شد که نبود زیر ساخت‌ها آینده ای نامعلوم را برای آن تکنولوژی رقم زند."

ادامه‌ی فعالیت آئودی در بخش موتور اسپرت و مسابقات لمانز در سال‌های اخیر سوالات بسیاری را ایجاد کرده است چرا که آئودی در این مسابقات در حال رقابت با دیگر عضو مسابقه‌ای گروه فولکس واگن یعنی پورشه است که در دو سال اخیر نه تنها مسابقات لمانز را برنده شده، بلکه از سال ۲۰۱۵ در مسابقات WEC نیز مقام نخست را کسب کرده است.

آئودی لمانز r18

اگر بنا باشد که تکنولوژی خودروهای هیدروژنی پا به مسابقات لمانز بگذارد باید انتظار داشت که در وهله‌ی نخست در خودروهای آزمایشی رده‌ی Garage 56 مورد استفاده قرار گیرند. جدید‌ترین نمونه‌ی تکنولوژی‌های تازه وارد به مسابقات اتومبیلرانی، خودروی مفهومی نیسان Deltawing که در سال ۲۰۱۲ وارد مسابقات شد. نیسان هیبریدی ZEOD RC در سال ۲۰۱۴ و خودروی مسابقه‌ای Green GT H2 نیز به عنوان نخستین خودروی هیدروژنی مسابقات لمانز، در این رویداد شرکت کرده بود.

عنوان نخستین سازنده‌ی خودروی هیدروژنی مخصوص مسابقات لمانز، از اهمیت بالایی برخوردار است چون پیش‌تر صحبت‌هایی وجود داشت که ب‌ام‌و نیز به دقت در حال زیر نظر گرفتن رقبای خود اعم از آئودی است تا بتواند گوی سبقت را از آن‌ها در تولید خودروهای برقی و هیدروژنی برباید. مسابقات لمانز می‌تواند راهی ارزان قیمت برای خودروسازان باشد تا نام خود را در ذهن مشتریان به عنوان اولین شرکت دارای دستاورد در زمینه‌ی خودروهای هیدروژنی ثبت کنند.

آئودی به عنوان پیشتاز تولید کننده‌ی خودروهای هیدروژنی در گروه فولکس واگن شناخته می‌شود و از سال ۲۰۰۳ و زمانی که نسخه‌ی پروتوتایپ از آئودی A2 هیدروژنی را تولید کرد، در حال توسعه‌ی این تکنولوژی است. اخیرا نیز این خودروساز شاسی‌بلند مفهومی H-tron Quattro را در نمایشگاه اتومبیل دیترویت رونمایی کرد.

کنریش می‌گوید: "در حال حاضر ما به صورت جدی روی نسخه‌های تولیدی از خودروهای هیدروژنی کار می‌کنیم اما زمان ورود به بازار این خودروها را خود بازار تعیین می‌کند. در حال حاضر ما آمادگی کامل را در این زمینه داریم اما زیرساخت‌‌های کافی در این خصوص موجود نیستند و وضعیت خودروهای هیدروژنی در مقابل خودروهای تمام الکتریکی نیز هنوز نامشخص است. زمانی که این تکنولوژی به نقطه‌ی اوج خود برسد ما نیز آنجا خواهیم بود."

فعلا تنها دو مدل خودروی هیدروژنی در بازار انگلستان موجود هستند که یکی تویوتای میرای و دیگری هیوندای iX35 Fuel Cell است. هر دوی این خودروها به تعداد بسیار محدود و با قیمت بالا به تولید رسیده‌اند که نشان دنده‌ی هزینه‌ی بالای فناوری هیدروژنی است. در خصوص جایگاه‌های سوخت‌گیری نیز در حال حاضر تنها ۱۰ جایگاه هیدروژنی در سراسر این کشور وجود دارد و برنامه‌ریزی شده که این تعداد تا سال ۲۰۲۰ به ۶۵ عدد افزایش پیدا کنند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع autocar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده