بهترین پیشرانه‌ های جهان در سال ۲۰۱۶

بهترین پیشرانه‌ های جهان در سال ۲۰۱۶

نشریه‌ی بین المللی تکنولوژی‌‌های پیشرانه‌‌ی خودروها، طبق سنت همه ساله اقدام به بررسی و امتیازدهی به پیشرانه‌های معرفی شده در سال جاری می‌کند و بهترین‌ها را در هر رده مشخص می‌کند. امسال نیز این نشریه نتایج نهایی خود را منتشر کرده است. برای آشنایی با بهترین پیشرانه‌های خودرو در کلاس‌های مختلف با زومیت همراه باشید.

 نشریه‌ی بین‌المللی تکنولوژی‌ پیشرانه‌ی خودرو‌ها سال‌ها است که اقدام به بررسی و امتیاز رده‌بندی پیشرانه‌های معرفی شده در هر سال، می‌کند. ۶۷ داور از سرتاسر جهان که هر یک سابقه‌‌ای بین ۱۰ الی ۳۰ سال فعالیت در زمینه‌ی نشریات خودرویی را دارند، اقدام به بررسی و ارزیابی پیشرانه‌های معرفی شده می‌کنند. تمامی داور‌ها پس از رانندگی با خودرو‌های نامزد، نمرات خود را در زمینه‌های مصرف سوخت، توان خروجی، عملکرد روان و آرام اعلام می‌کنند. به هر خودرو حداکثر ۱۵ و حداقل ۱ امتیاز تعلق می‌گیرد. این نشریه پیشرانه‌ها را بر اساس حجم خود در ۸ کلاس رده‌بندی کرده‌اند و در نهایت در چهار بخش دیگر اقدام به ارزیابی و تعیین بهترین پیشرانه کرده‌اند. اگر نتایج این رده‌بندی را در سال‌های گذشته نیز دنبال کرده باشید، مطلع هستید که تولید‌کننده‌های آلمانی سلطان بی‌چون و چرای تولید پیشرانه‌ها هستند.

در ادامه توجه شما را به پیشرانه‌های منتخب در هر کلاس جلب می‌کنیم.

پیشرانه‌ با حجم کمتر از ۱ لیتر

ford 999cc three cylinder turbo

سازندهتعداد سیلندرحجم موتور خودرو امتیاز
فورد۳ ۰.۹۹۹
فورد فیستا۳۴۸
فولکس واگن۳ ۰.۹۹۹فولکس گلف۲۲۳
بی‌ام‌و۲ ۰.۶۴۷i3 بی‌ام‌و ۱۶۴
جنرال موتورز۳۰.۹۹۹اپل آسترا۱۲۲
فیات۲ ۰.۸۷۵فیات ۵۰۰۹۶
رنو-نیسان۳ ۰.۸۹۸رنو کلیو۷۱

با کاهش ذخایر سوخت‌های فسیلی و بالطبع افزایش قیمت آن‌ها، خودروسازان به تولید پیشرانه‌های کوچک و کم مصرف روی آوردند. خودروسازان آمریکایی که پیش‌تر با تولید پیشرانه‌های حجیم و قدرتمند شناخته می‌شدند، حال از سردمداران تولید نمونه‌های کوچک و بهینه هستند. پیشرانه‌ی تولید شده‌ی فورد پس از کسب جوایز متعدد، مجددا موفق به کسب رتبه‌ی اول در کلاس حجمی خود شده است تا افتخار دیگری را برای این تولید کننده‌ی مطرح آمریکایی به ارمغان بیاورد.

پیشرانه‌ با حجم بین ۱ الی ۱.۴ لیتر

psa peugeot citroen 1.2 litre three cylinder turbo

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
پژو-سیتروئن۳ ۱.۲
پژو ۲۰۸۲۲۸
بی ام و ۳ ۱.۴مینی وان۱۷۴
فولکس واگن۴ ۱.۴فولکس واگن گلف۱۵۴
فیات کرایسلر۴۱.۴آلفارومئو جولیتا۱۰۸
فولکس واگن۴ ۱.۴فولکس واگن گلف۱۰۲
فولکس واگن۴۱.۴فولکس واگن گلف۹۷

صدرنشین این کلاس از پیشرانه‌ها برای ایرانیان بسیار جالب خواهد بود. پژو پس از مدت‌ها با تولید پیشرانه‌ای کم مصرف و قدرتمند، در جهان خودرو خودی نشان داد و ثابت کرد هنوز هم قادر است با بهترین‌های این صنعت همراه باشد. پیشرانه‌ی مذکور در تعداد زیادی از خودروهای پژو و سیتروئن اعم از ۲۰۸ به کار رفته است. ۲۰۸ سال گذشته نیز موفق به کسب این عنوان شده بود. 

پیشرانه‌ با حجم بین ۱.۴ الی ۱.۸ لیتر

bmw 1.5 litre three cylinder electric gasoline hybrid

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
بی‌ام‌و۳ ۱.۵
i8 بی‌ام‌و۲۶۰
بی ام و۳۱.۵مینی کوپر۱۵۲
آئودی۴۱.۸A1 آئودی ۱۲۵
تویوتا۴۱.۸تویوتا کرولا۱۰۳
بی‌ام‌و-پژو-سیتروئن۴۱.۶مینی کوپر۹۴
مرسدس بنز۴۱.۶مرسدس بنز A160۵۴

پیشرانه‌های با حجم کمتر ۲ لیتر پیشرفت فوق‌العاده‌ای در چند سال اخیر داشتند و به لطف سیستم‌های پرخوران، اکنون در خودرو‌های اسپرت استفاده می‌شوند. پیشرانه‌ی هیبریدی به کار رفته در بی‌ام‌و i8 با توان خروجی ۳۵۷ اسب بخار، نمونه‌ی بارز پیشرفت تکنولوژی‌ تولید پیشرانه است. 

پیشرانه‌ با حجم بین ۱.۸ الی ۲ لیتر

mercedes amg 2 litre turbo

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
مرسدس بنز۴۲CLA45 مرسدس بنز۲۰۹
آئودی۴ ۲A4 آئودی ۱۸۸
ولوو۴۲S60 ولوو۱۷۴
پورشه۴۲پورشه باکسر۱۲۳
ولوو۴۲S90ولوو۱۰۹
بی‌ام‌و۴۲X1 بی‌ام‌و۱۱۱

پیشرانه‌های ۲ لیتری را می توان محبوب‌ترین نمونه‌ی موجود در میان تولید کننده‌ها دانست. توان بالا و مصرف پایین سوخت این پیشرانه‌های به تولید‌کننده‌ها اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در انواع مختلفی از خودرو‌های تولیدی خود به کار ببرند. پیشرانه‌ی ۲ لیتری مرسدس بنز با کد M133، به کمک توربوشارژر‌های خود قادر است ۳۷۵ اسب بخار توان خروجی تولید کند تا رکورد جدید در این حجم از پیشرانه‌ها را به خود اختصاص دهد.

پیشرانه‌ با حجم بین ۲ الی ۲.۵ لیتر

audi 2.5 litre five cylinder turbo

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
آئودی۵ ۲.۵
RS3 آئودی ۳۰۷
پورشه۴۲.۵پورشه باکسر۲۰۴
فورد۴۲.۳فورد فوکوس RS۱۶۴
مزدا۴۲.۲مزدا۳۱۰۰
مرسدس بنز۴ ۲.۱
C300 مرسدس بنز ۹۷
فورد۴ ۲.۳فورد موستانگ۸۷

پیشرانه‌ی ۵ سیلندر خطی آئودی با سیستم جرقه زنی پیشرفته و توربوشارژر‌ها خود توانایی تولید ۳۶۰ اسب بخار را دارد. این پیشرانه‌ی قدرتمند در محصولات اسپرت آئودی اعم از TT و RS3 به کار می‌رود. تولید پیشرانه‌های ۵ سیلندر امری سخت است که تعداد محدودی از خودروسازان به آن مشغول است. آئودی را می‌توان یکی از سردمداران این بخش عنوان کرد.

پیشرانه‌ با حجم بین ۲.۵ الی ۳ لیتر

پورشه

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
پورشه۶ ۳
پورشه۹۱۱۲۵۲
بی‌ام‌و۶۳M3 بی‌ام‌و ۲۰۳
بی‌ام‌و۶۳بی‌ام‌و ۳۳۵۱۷۸
بی‌ام‌و۶۳330d بی‌ام‌و ۱۳۷
جگوار لندروور۶ ۳رنجروور اسپرت۱۰۴
فولکس واگن۶۳A4 آئودی۸۶

شاید طرفداران پورشه از تصمیم این شرکت برای مجهز کردن اصلی ترین محصول شرکت یعنی مدل ۹۱۱ به توربوشارژر چراضی نباشند. اما اینکار بالاخره انجام شد و حالا پورشه ۹۱۱ با پیشرانه‌ی جدید خود توانست به سالها سلطه‌ی بی ام و بر این کلاس از پیشرانه‌ها پایان دهد. این پیشرانه‌ی جدید در دونسخه‌ تولید می‌شود که نسخه‌ی اول دارای قدرت و گشتاور به ترتیب ۳۷۰ اسب بخار و ۴۵۰ نیوتون متر و نسخه‌ی دوم دارای قدرت و گشتاور ۴۲۰ اسب بخار و ۵۰۰ نیوتون متر است. گشتاور پیشرانه‌ی جدید حدود ۶۰ نیوتون متر بیشتر از پیشرانه‌ی قدیمی ۹۱۱ است و مهمتر از آن اینکه این گشتاور زیاد در بازه ی زیادی از دور موتور یعنی ۱۷۰۰ تا ۵۰۰۰ دور بر دقیقه در دسترس قرار دارد. پورشه با تولید این پیشرانه توانست رتبه‌ی اول را در این حجم از پیشرانه‌ها به خود اختصاص داده و بی ام و را با اختلاف ۴۹ امتیاز به رده‌ی دوم بفرستد. این پیشرانه توانایی دورگیری تا دور موتور ۷۵۰۰ دور بر دقیقه را دارد و جالب است بدانید که مصرف سوخت ان ۱۲ درصد نسبت به پیشرانه‌ی قدیمی کاهش یافته است.

پیشرانه‌ با حجم بین ۳ الی ۴ لیتر

فراری ۴۸۸

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
فراری۸ ۳.۹
فراری ۴۸۸۳۹۵
مرسدس بنز۸ ۴GT S مرسدس بنز۲۰۶
پورشه۶۴پورشه ۹۱۱ GT3 RS۱۴۱
پورشه۸ ۳.۸

پورشه ۹۱۱ کاررا

۱۲۵
مک‌لارن۸۳.۹675LT مک‌لارن۱۲۲
پورشه۶ ۳.۸پورشه ۹۱۱ توربو۱۱۵

 پیشرانه‌های این کلاس اکثرا کاندید برترین پیشرانه‌ی سال نیز هستند، پس می‌توان این کلاس را یکی از مهمترین رده‌های پیشرانه‌ها دانست. مدعی‌ترین پیشرانه‌های این کلاس از مرسدس بنز، مک‌لارن و فراری هستند. پیشرانه‌ی مک‌لارن که دیگر ۳ سالی از عمر آن می گذرد کمی قدیمی شده اما آنقدر توانمند هست که در این لیست حضور داشته باشد، مرسدس بنز نیز علیرغم امتیاز خوبی که دارد اما با اختلاف ۱۸۹ امتیاز در رده‌ای پایین تر از فراری قرار گرفته است. برنده‌ی امسال، پیشرانه‌ی ۳.۹ لیتری هشت سیلندر فراری است؛ این پیشرانه را باید کلکسیونی از مهندسی و توانایی‌های فنی نامید. به همراه دو عدد توربوشارژر، این پیشرانه می‌تواند قدرتی معادل ۶۷۰ اسب بخار را تولید کند که برای چنین حجمی واقعا عالی است. 

پیشرانه‌ با حجم بیشتر از ۴ لیتر

فراری برلینتا

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
فراری۱۲۶.۳F12 فراری ۲۹۵
آئودی۱۰ ۵.۲لامبورگینی هوراکان۲۲۲
مرسدس بنز۸ ۵.۵E63 AMG مرسدس بنز۱۴۰
بی‌ام‌و۸۴.۴M6 بی‌ام‌و ۱۱۰
لامبورگینی۱۲۶.۵لامبورگینی اونتادور۹۸
جنرال موتورز۸۶.۲شورولت کوروت۹۵

 رده‌ی پیشرانه‌هایی با حجم بالاتر از ۴ لیتر را می‌توان محدوده‌ی حکم‌ فرمایی تولید کنندگان خودرو‌های اسپرت و سوپر اسپرت دانست که فراری با دانش بالای خود همواره صدرنشینان این بخش است. سال گذشته تولید‌ کننده‌ی مارانلو با طراحی و تولید پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۴.۵ لیتری و تنفس طبیعی مدل ۴۵۸، رقبای خود را در این بخش به چالش کشید، امسال نیز بازهم فراری اما با پیشرانه ای بزرگتر رتبه‌ی نخست را بخود اختصاص داده است. این پیشرانه ی دوازده سیلندر وی شکل دارای ۶.۳ لیتر حجم است و توان تولیدی آن در نسخه‌ی tdf به ۷۸۰ اسب بخار می‌رسد. این پیشرانه در کنار این قدرت بالا دارای سرعت صدای بسیار گوشنوازی هم هست. ناگفته نماند که پیشرانه‌های تنفس طبیعی دارای واکنش بسیار سریعتری به پدال گاز نسبت به انواع توربوشارژردار هستند.    

پیشرانه‌ی سبز 

tesla full electric powertrain

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
تسلاالکتریکی الکتریکی
تسلا مدل اس۲۵۶
بی‌ام‌و۳ ۱.۵i8 بی‌ام‌و ۱۷۶
ولوو۴۲ولوو XC90۹۷
بی‌ام‌والکتریکیالکتریکیi3 بی‌ام‌و ۸۷
فیات۳ ۰.۹۹۹فورد فیستا۶۹
رنو-نیسان۶۳پورشه پانامرا هیبرید۶۱

 در حال حاضر سرمایه‌گذاری زیادی جهت تولید پیشرانه‌هایی با مصرف سوخت کم و میزان تولید آلایندگی پایین، شده است. در همین راستا نمونه‌های الکتریکی و هیبریدی زیادی به بازار عرضه شده‌اند. اما هیچ کدام از پیشرانه‌های معرفی شده به خوبی نمونه‌ی الکتریکی و خارق‌العاده تسلا نبودند. تولید ۷۰۰ اسب بخار از موتور برقی این خودرو، توان بالای مهندسی تسلا را به همگان یادآور می‌کند.

پیشرانه‌ی توانمند 

ferrari 4.5 litre v8

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
فراری۸ ۳.۹
فراری ۴۸۸۳۱۱
فراری۱۲۶.۳فراری برلینتا۹۴
پورشه۶۴پورشه ۹۱۱ GT3 RS۷۷
مرسدس بنز۸۴GT S مرسدس بنز۷۳
بی ام و۳۱.۵بی ام و i8۷۲
پورشه۶ ۳.۸پورشه ۹۱۱ کاررا اس۵۸

 تعداد زیادی از علاقه‌مندان به دنیای خودرو همه ساله به دنبال نتایج این بخش هستند. پیشرانه‌های قدرتمند با عملکرد فوق‌العاده در زمینه‌ی تولید همزمان گشتاور و توان بالا، در خودروهای سوپراسپرت به کار گرفته می‌شوند تا تجربه‌ی بی‌نظیری را به سرنشینان القا کنند. نکته‌ی جالب این لیست حضور تولید‌کنندگان مطرح پیشرانه‌های فرمول یک در صدر آن است که این نشان از دانش بالای مهندسی این شرکت‌ها دارد. همانطور که پیش‌تر راجب پیشرانه‌ی ۳.۹ لیتری فراری ۴۸۸ صحبت‌ کردیم، انتظاری جز صدرنشینی آن در این بخش را نداشتیم. این پیشرانه ی ۶۷۰  اسب بخاری علاوه بر قابلیت‌های دینامیکی بالا، مصرف سوخت مناسبی نیز دارد، ضمن اینکه فراری از اخرین تکنولوزی‌های روز در این پیشرانه بهره برده است تا تاخیر توربو را به حداقل ممکن برساند. شاید پیشرانه ی جدید به پر سر و صدایی پیشرانه‌ی تنفس طبیعی قبلی نباشد اما در زمینه ی قدرت و شتابگیری جزو بهترین ها است.

پیشرانه‌ی جدید

فراری ۴۸۸

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
فراری۸  ۳.۹فراری ۴۸۸۳۴۰
ولوو۴ ۲S60 ولوو۲۰۴
پورشه۶۳پورشه ۹۱۱ کاررا۱۷۴
هوندا۴۲هوندا سیویک تایپR۱۱۰
فورد۴۲.۳فورد فوکوس RS۱۰۴
پورشه۶۴پورشه ۹۱۱ GT3 RS۹۹

 در بخش بهترین پیشرانه‌هایی که برای اولین بار در سال گذشته عرضه شده‌اند، به وضوح می‌توان تمرکز بالای تولید‌کننده‌ها را در ارایه‌ی پیشرانه‌های کم مصرف مشاهده کرد. با این حال فراری مجدد توان بالای خود را در تولید پیشرانه‌های توانمند، و در عین حال کم اطتهلاک به رخ رقبای خود کشیده است.

پیشرانه‌ی سال

پیشرانه ۸ سیلندر فراری ۴۸۸

سازندهتعداد سیلندر حجم موتور خودرو امتیاز
فراری۸۳.۹فراری ۴۸۸۳۳۱
بی‌ام‌و۳ ۱.۵i8 بی‌ام‌و ۲۷۸
پورشه۶۳پورشه ۹۱۱ کاررا۲۶۷
پژو-سیتروئن۳ ۱.۲پژو ۲۰۸ ۱۸۰
فورد۳ ۰.۹۹۹فورد فیستا۱۵۷
مرسدس بنز۴ ۲CLA45 مرسدس بنز ۱۳۶
فراری۱۲۶.۳فراری برلینتا۱۰۷
آئودی۵۲.۵RS3 آئودی ۹۴

در نهایت می‌رسیم به بهترین پیشرانه‌ی سال که نمونه‌های انتخابی هر کدام از تکنولوژی‌ها بسیار پیشرفته‌ای بهره می‌برند و حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. اما هیچ کدام از موارد این لیست به اندازه‌ی فراری ۴۸۸ مهندسی نشده‌اند. حدود چهار سالی می‌شود که رتبه‌ی برتر این لیست را نمونه‌های چهار سیلندر یا کمتر به خود اختصاص می‌دادند اما امسال فراری ۴۸۸ هشت سیلندر به این مساله پایان داده و در رتبه‌ی نخست جای گرفت. این پیشرانه به اتکای دو عدد توربوشارژر تویین اسکرول می تواند قدرت ۶۷۰ اسب بخار را در ۸ هزار دور بر دقیقه و گشتاور عظیم ۷۶۰ نیوتون‌متری را در دور موتور ۳ هزار دور بر دقیقه تحویل دهد. با چنین مشخصاتی این فراری یکی از سریع‌ترین و قدرتمندترین خودروهای موجود در بازار است.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع ukipme
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده