چگونه و با چه دوربینی از فرزندان خود عکس های زیبا بگیریم

چهارشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۷
مطالعه 7 دقیقه
در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه می توانید از فرزندان خود بهترین عکس ها را بگیرید. چگونه پشت عکس ها را محو کنید و یا در حالتی که حرکت می کنند عکس هایی بدون تارشدگی داشته باشید. آیا برای گرفتن این عکس ها نیاز به دوربین DSLR است یا داشتن دوربین دیجیتال Compact یا فشرده کفایت می کند؟ اگر شما هم جزو عکاسان آماتور هستید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.
تبلیغات

والدین جزو گروهی از عکاسان آماتور هستند که با خرید دوربین دیجیتال Compact دوست دارند بهترین عکس ها را از فرزندان خود بگیرند. ولی با گذشت مدت کوتاهی متوجه می شوند که دوربین های Compact پاسخگوی نیاز آنها نیستند. چراکه این دوربین ها قادر نیستند صحنه های زیبایی مانند خواب کودکان یا عکس های آنها هنگام تابش اشعه خورشید را به خوبی بگیرند. علاوه بر این فلش دوربین های Compact معمولا رنگ پوست را در عکس ها تغییر داده و آن را غیر طبیعی نمایش می دهد. بنابراین اگر قصد تهیه دوربینی با عکس های خیره کننده دارید کمی بیشتر هزینه کرده و یک DSLR تهیه کنید.

قدم اول: دوربین دیجیتال خود را برای مصارف دیگر کنار گذاشته و دوبین DSLR تهیه کنید

بسیاری از افراد تصور می کنند دوربین های DSLR یا Digital SLR فقط برای افراد حرفه ای است. ولی این تفکر صحیح نیست. شما با داشتن دوربین دیجیتال DSLR که لنز قابل تعویض داشته باشد می توانید عکس های خود را با کیفیت بسیار بالاتر تهیه کنید. البته قیمت دوربین های DSLR معمولا بیشتر از دوربین های دیجیتال فشرده است.

DSLR ها سرعت بالایی دارند، به وسیله آنها می توانید خلاقیت بیشتری در عکاسی خود داشته باشید، لنز این دوربین ها برای مصارف مختلف قابل تعویض هستند و کیفیت عکس آنها بسیار بهتر از کیفیت عکس های دوربین دیجیتال فشرده است و به همه دلایل ذکر شده، قیمت بالاتری از دوربین های دیجیتال دارند.

قدم دوم: دوربین خود را بشناسید

هرچقدر شما دوربین خود را بهتر بشناسید، عکس بهتری خواهید گرفت. به همین علت مشخصات کوتاهی در مورد ویژگی های مختصر دوربین های DSLR بیان می کنیم.

اکثر دوربین های DSLR دارای دو حالت "عکاسی از صورت" و "عکاسی از کودکان" هستد که هر دو برای گرفتن عکس از کودکان بسیار مفیدند. شما باید ویژگی های دوربین خود را بشناسید تا بتوانید در هر حالتی با تنظیمات مناسب، عکس های خوبی بگیرید. اگر دوربین شما این ویژگی ها را ندارد می توانید با تنظیم مشخصات DSLR خود به صورت دستی، به این دو حالت دست پیدا کنید. در این قسمت ما چند ویژگی اساسی هر دوربین را که باید از آن اطلاع داشته باشید تعریف می کنیم تا بتوانید با تنظیم این مشخصات عکس بهتری داشته باشید.

Shutter Speed یا سرعت شاتر

سرعت شاتر، مدت زمان باز بودن لنز برای دریافت نور از طریق سنسور را مشخص می کند. اگر سرعت شاتر را روی 1/500 قرار دهید شاتر خیلی زودتر از زمانی که سرعت را روی ½ قرار دهید بسته می شود.

هر چه سرعت شاتر بیشتر بوده و نور کمتری وارد سنسور شود، عکس شما ایستاتر و ثابت می افتد و هرچه سرعت شاتر کمتر باشد عکس در حالت حرکت، محوتر می شود و از عمق تصویر کاسته خواهد شد.

شاید این سئوال برای شما پیش بیاید که چرا باید سرعت شاتر دوربین را، در حالی که باعث تار شدن تصویر می شود کم کرد. لازم به ذکر است که سرعت شاتر کم برای تار کردن پشت عکس، مزیت بزرگی محسوب می شود. در قسمت"عمق تصویر" که در ادامه به توضیح آن می پردازیم، مزایای استفاده از Shutter Speed کمتر بیان شده است.

  • F-Stop یا میزان باز شدن لنز دوربین

F-Stop میزان باز شدن لنز دوربین را تعیین می کند. این ویژگی نیز مانند Sutter Speed مقدار ورود نور به دوربین را کنترل می کند.

  • ISO یا حساسیت دوربین

ISO میزان حساسیت سنسور دوربین در برابر نور را نشان می دهد. هر چقدر ISO دوربین بالاتر باشد عکس آن نیز با کیفیت و جزئیات بیشتری گرفته می شود.

  • عمق لازم را برای گرفتن عکس بسنجید

اکنون اطلاعات مختصری در مورد دوربین های DSLR بدست آورده و تا حدودی قانع شده اید هزینه بیشتری برای خرید دوربین DSLR بکنید. ولی هنوز یک ویژگی جذاب این دوربین ها را مشاهده نکردید. تنظیم عمق تصویر یکی از ویژگی های بسیار خوب این نوع دوربین هاست.

شما با کاهش عمق تصویر، می توانید پس زمینه عکس های کودکان را تار کنید تا چهره آنها به صورت برجسته تر و واضح تر در تصویر مشخص باشد. این نوع عکس ها زمانی مفید هستند که شما می خواهید به جز تصویر افراد جلوی دوربین، تصویر واضحی از پس زمینه نداشته باشید.

به طور مثال زمانی که اطراف کودکی پر از اسباب بازی است و ممکن است عکس شما درهم یا نامرتب به نظر برسد، می توانید از این ویژگی استفاده کنید. مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می کنید.

Steve Heiner مدیر فنی ارشد Nikon این چنین عنوان می کند

دوربین های دیجیتال قابلیت عکاسی با عمق کم را ندارند. هرچه طول لنز و فاصله کانونی دوربین(Focal Length) بیشتر باشد عمق تصویر بیشتر کاهش می یابد. به طور مثال اگر لنز دوربین 18-55 میلیمتری خود را روی 55 میلیمتر تنظیم کنید، پس زمینه تصویر شما کاملا محو می شود و اگر لنز دوربین را روی 18 میلیمتر تنظیم کنید، تصویری با عمق زیاد و جزیئات پس زمینه خواهید داشت.

سرعت شاتر هم می تواند به کاهش عمق تصویر شما کمک کند. بنابراین با کاهش سرعت شاتر، عکس کودک خود را برجسته تر و تصویر پس زمینه را محو تر نشان دهید.

حالت صحنه را بسنجید

شما می توانید هنگام عکاسی از کودکان دوربین خود را روی حالت Kids تنظیم کنید. این حالت بیشتر روی سرعت Shutter تاثیر گذاشته و تصویر پس زمینه را واضح تر نمایش می دهد؛ در حالی که رنگ پوست را تغییر نمی دهد.

اگر دوربین DSLR شما حالت "Kid " یا عکاسی از کودکان ندارد، برای زمانی که کودکان در حال بازی و حرکت هستند، بالابردن سرعت شاتر باعث می شود عکس بهتری داشته باشید(برعکس زمانی که می خواهید عکس کودک خود را با پس زمینه تار بیاندازید).

عکس های زیر، تصاویری از کودکان را در این حالت نشان می دهد در حالی که مشاهده می کنید، این عکس ها برخلاف عکس قبلی دارای پس زمینه شفافی هستند که تار نشده است و عمق تصویر نیز در این عکس ها زیاد است.

تنظیمات خود را با نور محیط تغییر دهید

اگر شما تمایل دارید عکسی را در نور کم بیاندازید، می توانید از دو راه استفاده کنید.

یکی از این راه ها همانطور که می دانید استفاده از فلش دوربین است. در این حالت ISO روی حالت پیشفرض یا Defult عدد 200 قرار می گیرد. در این حالت ممکن است عکس ها خیلی رنگ طبیعی نداشته باشند و رفلکس نور فلش در تصاویر قابل مشاهده باشد.

روش دیگر تنظیم کردن ISO روی عدد بزرگتر است. در این حالت نور بیشتری وارد سنسور دوربین می شود.

Heiner در عکاسی با نور کم و ISO زیاد عنوان کرده که در این حالت نباید سرعت شاتر را از 1/60 کمتر کنید. چراکه در این حالت عکس شما تار می شود.

جالب است بدانید کاربرد Flash فقط در نور کم نیست. Flash دوربین زمانی که نور، مستقیم و از بالا می تابد بسیار کاربردی است. چراکه در این حالت سایه هایی روی تصویر می افتد که باعث می شود چشم های شما کوچک و بینی شما بزرگ بیافتد. فلش دوربین در این حالت بهترین عملکرد را دارد.

هنگام عکس گرفتن با کودکان خود بازی کنید

بهترین عکس های Portrait (صورت از نزدیک) زمانی گرفته می شوند که سوژه عکاسی وسط تصویر نباشد. عکس های کودکان زمانی که از آنها بخواهید بخندند یا ژست بگیرند شبیه به خودشان نخواهد بود. ولی اگر هنگام بازی از آنها عکس بگیرید قیافه اصلی آنها را مشاهده خواهید کرد.

ویرایش

بسیاری از دوربین های DSLR قابلیت های زیادی برای ویرایش تصاویر دارند. شما می توانید بعد از اینکه عکس خود را با تنظیمات مناسب گرفتید، اطراف آن را با ابزار Corp ببرید، روی صورت ها zoom کنید، چشم های قرمز را تصحیح کنید و عکس ها را سیاه و سفید کنید.

در انتها باید بگوییم کودکان بهترین سوژه های عکاسی هستند و شما می توانید با تنظیمات مناسب دوربین DSLR خود عکس های بسیار زیبایی از آنها بیاندازید. اگر تجربه ای در این زمینه دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: DigitalTrends

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات