عکس‌های بی‌نظیر از المپیک لندن که با تکنیک نوردهی چندگانه و توسط ربات‌های عکاس ثبت شده‌اند

عکس‌های بی‌نظیر از المپیک لندن که با تکنیک نوردهی چندگانه و توسط ربات‌های عکاس ثبت شده‌اند

خبرگزاری رویترز همچون سایر سرویس‌های خبری، در المپیک لندن حضوری فعال دارد. ااین سرویس خبری با استفاده از ربات‌های عکاس که در موقعیت‌های دور از دسترس انسان نصب شده‌اند، توانسته عکس‌هایی را از زوایای منحصر‌به‌فرد ثبت کند. اما دوربین مورد استفاده این ربات‌ها یک Canon 1-DX است که قابلیت جالبی برای ثبت تصاویر با تکنیک «نوردهی چندگانه» است. در ادامه می‌توانید نمونه‌ای از تصاویر ثبت شده توسط این دوربین با تکنیک مذکور را ببینید که حرکات ورزشکاران را به بهترین شکل نمایش می‌دهد.

بد نیست بدانید که در المپیک امسال، سرویس خبری رویترز از ۱۱ ربات برای ثبت تصاویری از زوایای خارق‌العاده، که شاید توسط انسان امکان‌پذیر نباشد، استفاده می‌کند. بنا به گزارش Wired کاری که رویترز می‌کند روشی نو و مبتکرانه است. این دوربین‌های رباتیکی که مجهز به جدیدترین محصول مهم کانن، یعنی 1-DX هستند به عکاسان این امکان را می‌دهد تا پشت یک کامپیوتر بنشینند، و از راه دور به وسیله یک Joystick حرکت دوربین را کنترل کنند. فابریتزیو بنش و پاول کوپچینسکی این سیستم مبتکرانه و پیشرو را طراحی و توسعه داده‌اند.

پس از آن که تصاویر ثبت شدند، به سرعت وارد سیستم ویرایش از راه دور رویترز می‌شوند و تنها چند دقیقه بعد در دسترس مخاطبان سایت قرار می‌گیرند.

بنش می‌گوید:

ما توانسته‌ایم که دوربین‌ها و عکاسان را در جایگاهی قرار دهیم که قبلا هرگز در آن مکان نبوده‌اند، تا تصاویر را به روشی که هیچ‌گاه تجربه نکرده‌اند ثبت کنند... مثلا من یک عدد دوربین روباتیکی را روی یک تراس به ارتفاع ۳۰ متر نصب کرده‌ام، موقعیت مکانی و زاویه دیدی که در المپیک‌‌های قبلی هیچ عکاسی در آنجا نبوده است.

یکی از ویژگی‌های جالب در دوربین 1-DX آن است که یک سیستم جدید نوردهی چندگانه (Multiple Exposure) دارد که می‌تواند با روش دستی اعمال این تکنیک با فتوشاپ، رقابت کند. دوربین‌ SLR قبلی کانن فقط می‌توانست چند تصویر را روی هم ذخیره کند، اما این دوربین‌های جدید به عکاس امکان کنترل خیلی بیشتری می‌دهند.

تمام این صحبت‌ها بدین معنا است که عکاسان رویترز در المپیک می‌توانند تا ۱۴ فریم در ثانیه ثبت کنند، که منجر به خلق عکس‌هایی فوق‌العاده، با تکنیک نوردهی چندگانه می‌شود که بسیار سریع گرفته شده‌اند. همه این مراحل در دوربین صورت می‌گیرد و حرکات باشکوه ورزشکاران به‌طور کامل و با کیفیتی بی‌نظیر ثبت می‌شوند.

مایک بلیک، یکی از عکاسان رویترز می‌گوید:

صادقانه بگویم، ما این دوربین‌های جدید را قبل از آمدن به المپیک خریداری نمودیم، و هنوز در مرحله یادگیری قابلیت‌های آن‌ها هستیم... استفاده از این دوربین‌ها در قلمروی جدیدی از دنیای عکاسی، چه از نظر فنی و چه از این نظر که توانسته‌ایم به مخاطبان خود نشان دهیم که ورزشکاران واقعا چه کار می‌کنند، کار بزرگی است.

اسوشیتد پرس در این باره می‌نویسد:

تصاویر متعدد، با فواصل زمانی کسری از ثانیه ثبت شده، و در یک فایل ذخیره می‌شوند. دوربین قادر است تا آن چه که قرار است برای تصویر اتفاق بیافتد را پردازش کند و بدین صورت یک حس بصری خوب در تصویر ایجاد می‌شود.

در بالا برخی نمونه‌های هنری از این تکنیک در المپیک، که توسط عکاسان رویترز، مایک بلیک و برایان اسنایدر ثبت شده‌اند، را در کنار تصاویر دیگری از این دست که در دنیای وب یافته‌ایم مشاهده می‌کنید. برای مشاهده تصاویر بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده