معرفی برترین عکس های عکاسی از دنیای زیر آب در سال 2017

چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۰
مطالعه 11 دقیقه
چند روز پیش برنده‌های رقابت بهترین عکس‌های گرفته شده از دنیای زیر آب در سال ۲۰۱۷ اعلام شدند.
تبلیغات

۱۵ عکس برگزیده در رقابت بهترین عکس‌های گرفته شده در دنیای زیر آب را در قالب یک گزارش مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱. هشت‌پای رقصان؛ عکاس: گابریل باراتئو (Gabriel Barathieu)

هشت‌پای رقصان

برندگان رقابت «عکاسی زیرآب سال ۲۰۱۷» اعلام شد و عکس‌های گرفته شده بسیار شگفت‌انگیز هستند. برنده‌ی کلی رقابت، عکسی از یک هشت‌پا است که توسط گابریل باراتئو در تالاب Mayotte  در جزیره‌ی Mayotte  گرفته شده است. گابریل باراتئو در این باره می‌گوید:

در این مرداب و در زمان جزر و مدهای بهاری کوچک، آب کمی در مناطق مسطح وجود دارد. در حقیقت عمق آب تنها به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. من در این شرایط عکس را گرفتم. من برای گرفتن این عکس و خلق این افکت تا جایی که می‌توانستم به نزدیکی هشت‌پا رفتم. لنز ۱۴ میلی‌متری زاویه‌ی بسیار بازی را برای شما فراهم می‌کند و با فوکوس نزدیک خوبی که این لنز دارد می‌توانید عکس‌هایی به این زیبایی خلق کنید. اندازه‌ی هشت‌پا بزرگ‌تر دیده می‌شود و همین‌طور عمق آب. من به فلش نیاز نداشتم چون نور طبیعی به اندازه‌ی کافی وجود داشت.

۲. در داخل دنیای آبی؛ عکاس: نیک بلیک (Nick Blake)

در داخل دنیای آبی

مکان گرفته‌ شده‌ی این تصویر، استخر آبی کو‌کول‌‌کان (Kukulkan ) در مکزیک واقع شده است. گودال آبی کوکول‌کان در مکزیک بخشی از سیستم Chac Mool  است که به خاطر افکت‌های نوری منحصربه‌فرد خود که در اثر نفوذ نور خورشید به آب شکل می‌گیرد، شناحته شده است. نیک بلیک، عکاس این عکس می‌گوید:

من می‌خواستم از نور طبیعی استفاده کنم برای همین نورافکن‌ها را همراه خودم نبردم. خودم را در قسمت‌های تاریک غار جای دادم. با نمایاب دوربین عکاسی به اطراف نگاه کردم. توانستم طرح کلی صخره‌ی غار را دور خود ببینم و دوربینم را برای ایجاد یک تقارن زیبا در قاب عکسم تنظیم کردم. خورشید در آسمان دائما پشت ابرها می‌رفت و دوباره پدیدار می‌شد و نور آن در آب به شکل جالبی ظاهر می‌شد. من به همراهم و راهنمای غواصی‌ام، آندره کوستانزه اشاره کردم تا زیر پرتوهای نور روشن غواصی کند تا صحنه‌ی عکاسی کامل شود. من در دوران عکاسی زیر آب فرصت‌های زیادی برای شکار عکس‌های زیبا داشتم و از این که این عکس مرد توجه گرفته است احساس افتخار و خضوع می‌کنم.

۳. جانور اقیانوسی در آسمان؛ عکاس: هوراکیو مارتینز (Horacio Martinez)

 جانور اقیانوسی در آسمان

مکانی که این عکس در آن ثبت شده، دریای سرخ واقع در نزدیکی مصر است. مارتینز درباره‌ی تجربه‌ی عکاسی تصویر فوق چنین توضیح می‌دهد:

این اولین تجربه‌ی عکاسی من در دریای سرخ بود و اولین کارگاه عکاسی مبتنی بر شیرجه از روی قایق، بنابرین همه چیز برایم جالب بود و در عین حال دشوار. آخرین غواصی ما در آن روز بود و من تصمیم گرفتم تا کمی عمیق‌تر بروم تا عکس تکی بهتری از کوسه‌ی سفید بگیرم و در این زمان بود که من متوجه گشت‌زنی یک کوسه شدم. من چند عکس از این کوسه زیر پرتوهای نور گرفتم و از افکت رویایی به وجود امده در عکسم راضی بودم. جانوران اقیانوسی هدف‌های خوبی برای عکاسی از فاصله‌ی نزدیک هستند چون که اصلا خجالتی نیستند. با این حال بعضی مواقع خوب است که عکس‌هایی از تنهایی آنها، از اقیانوس‌پیمایی آنها و استقلال آنها در جهان آبی بگیریم.

۴. دسته‌ی اورکاها؛ عکاس: نیکولای جورجیو (Nicholai Georgiou)

دسته‌ی اورکاها

تصویر چهارمی که در اینجا آورده شده در ترومزو واقع در نروژ گرفته شده است. عکاس این تصویر، جورجیو در این باره می‌گوید:

اورکاها (وال‌های قاتل) زیباترین، باهوش‌ترین و بی‌پروا‌ترین جانوری است که تا کنون افتخار وقت‌گذارنی با آن را داشته‌ام. این عکس را در جریان یک آخرهفته‌ی شگفت‌انگیز گرفتم، زمانی که وقتم را با غواصی کنار اورکاهای وحشی در نروژ سپری می‌کردم. روزها در نروژ به خصوص در فصل زمستان بسیار کوتاه هستند و دمای هوا در حدود ۵ درجه بود، اما من لباس غواصی کلفتی داشتم و البته هنگام غواصی کنار این جانوران استثنایی سردی آب فراموش می‌شود. نور خورشید هنگام غروب بسیار زیبا بود و همین موقع بود که این دسته‌ اورکا را دیدم که با زیبایی در کنار هم حرکت می‌کردند. پیا کردن چنین لحظاتی بسیار مشکل است و من خوشحالم که این تصویر را با دیگران به اشتراک گذاشتم.

۵. صید یخ‌زده؛ عکاس: فابریس گرن (Fabrice Guerin)

صید یخ‌زده

مکان ثبت تصویر فوق هم در آندنس Andenes نروژ است. یک عکس زیبا از رفتار وال گوژپشت که در آب‌های کم‌عمق مشغول پراکنده‌ کردن شاه‌ماهی‌ها است. این عکس در شرایط سختی گرفته شده است، عکاس به خوبی توانسته است تا در شرایط بسیار کم‌نور یک عکس شارپ از این صحنه‌ی نفس‌گیر بگیرد.

۶. کوسه‌نهنگ؛ عکاس: پاتریک نیومن (Patrick Neumann)

کوسه‌نهنگ

تصویر ششم در گورونتالو (Gorontalo)، اندونزی گرفته شده است. نیومن در این باره توضیح می‌دهد:

با این که من ۳۰ سال غواصی کرده‌ام و تا کنون ۳۰۰۰ بار به غواصی پرداخته‌ام؛ اما تا کنون نتوانسته بودم هیچ کوسه‌نهنگی را از نزدیک ببینم. زمانی که در یک قایق در تایلند مشغول به کار بودم، همه‌ی آنهایی که در قایق بودند یکی از آنها را دیدند؛ ولی من و تیمم نتوانستیم او را ببینیم. در بین دوستان من لطیفه‌ای بود که اگر می‌خواهی کوسه‌نهنگ نبینی، با پاتریک غواصی کن. در جریان آخرین سفرمان از میان اندونزی یکی از دوستانم به من گفت که گروهی از کوسه‌نهنگ‌ها در منطقه‌ی Gorontalo  دیده شده است، از این رو ما برنامه‌ی خود را تغییر دادیم تا بلکه طلسم من شکسته شود. ما به مکان غواصی رسیدیم و شرایط هم عالی بود. شرایط دید بسیار خوب بود، موج نبود و خورشید هم بسیار درخشان بود. وقتی ما داخل آب شدیم یک کوسه‌نهنگ ندیدیم؛ بلکه شش تا از آنها در آن بخش وجود داشت. شما می‌توانید تصور کنید که من چقدر شاد بودم.

۷. منظره‌ای از صبح‌دم؛ عکاس: پاسکواله واسالو (Pasquale Vassallo)

منظره‌ای از صبح‌دم

منظره‌ای از صبح‌دم در خلیج ناپل ایتالیا ثبت شده است. در چند ماه اخیر توجه بسیاری به حضور ستاره‌دریایی در خلیج ناپل معطوف شده است. در این تصویر چند خرچنگ از نوع  Rhizostoma pulmo مهمان او هستند. وقتی ستاره‌های دریایی به کف دریا ساییده می‌شوند، خرچنگ‌ها روی آنها می‌پرند و همراه آنها به مناطق مختلف جابه‌جا می‌شوند.

۸. وال گوژپشت در حال تغذیه از کریل؛ عکاس: جین ترسفون (Jean Tresfon)

وال گوژپشت در حال تغذیه از کریل

مکان ثبت این تصویر در کیپ‌تاون، آفریقای جنوبی است. ترسفون درباره‌ی عکسش چنین توضیح داده است:

هر تابستان صدها وال گوژپشت در سواحل کیپ‌تاون جمع می‌شوند تا در این ضیافت بزرگ شرکت کنند. من که در قالب خدمه‌ی فیلم‌برداری یک فیلم در آن منطقه حضور داشتم، این فرصت را به دست آوردم تا از این رویداد عکس بگیرم. با این که دید در دریا خوب بود، اما در داخل گروه کریل‌ها این گونه نبود. بدون هیچ گونه نشانه‌ای به یک باره یک وال‌ در چند متری من ظاهر شد در حالی که دهانش را باز کرده بود و تعداد زیادی از کریل‌ها وارد آن می‌شدند. من که می‌دانستم در مناطق عمیق‌تر تجمع کریل‌ها بیشتر است و وال‌ها در آن مناطق فعالیت بیشتری دارند، به نواحی تاریک‌تر آب فرو رفتم. ناگهان این وال گوژپشت در کنار من پدیدار شد و با دهان باز خود در حال درنوردیدن آب بود و سخت‌پوستان کوچک وارد دهان او می‌شدند. من فورا چندین تصویر از او گرفتم تا اینکه در تاریکی آب محو شد. سپس دسته‌ای از وال‌ها در اطراف من ظاهر شدند تا به نوبه‌ی خود از غذا سهم ببرند، آن موقع بود که کمی ترسیدم.

۹. جانور سرخ بزرگ؛ عکاس: گوگیلمو چیچرکیا (Guglielmo Cicerchia)

جانور سرخ بزرگ

تصویر فوق در جزیره‌ی گیانورتی Giannutri در ایتالیا ثبت شده است. چیچرکیا عکاس این تصویر درباره‌ی آن چنین شرح می‌دهد:

در حین غواصی با یک تور ماهیگیری مواجه شدم که درآن ماهیان زیادی به دام افتاده بودند. با استفاده از سرعت پایین شاتر و زوم سعی کردم تا تلاش آنها برای رهایی از تور ماهیگیری را به تصویر بکشم.

۱۰. هیولای تاریکی؛ عکاس: دامیان موریک (Damien Mauric)

هیولای تاریکی

تصویر دهمی که انتخاب شده، در جزایر گالاپاگوس کشور اکوادر شکار شده است. چارلز داروین زمانی که در سفرش به جزایر گالاپاگوس با ظاهر این موجود مواجه شد، بسیار شگفت‌زده شد. او نوشت:

سنگ‌های آتش‌فشانی سیاه در ساحل، محل رفت و آمد یک سوسمار بزرگ نفرت‌انگیز است. آنها به سیاهی سنگ‌های متخلخلی هستند که روی آنها می‌خزند و به دنبال طعمه‌شان می‌گردند. من آنها را هیولاهای تاریکی می‌نامم. آنها مطمئنا با منطقه‌ای که در آن ساکن شده‌اند، به خوبی هماهنگ شده‌اند.

اما ایگوآنای دریایی اصلا شبیه هیولا رفتار نمی‌کند. فرصت عکس‌برداری از جانوران بومی گالاپاگوس در زیر آب بسیار به ندرت پیش می‌آید، که در مورد ایگوآنا، که اکنون گونه‌ی در خطر انقراض قلمداد می‌شود نیز این گونه است.

۱۱. لاک‌پشت‌های سبز زیر پرتوهای نور؛ عکاس: گرگ لکور (Greg Lecoeur)

 لاک‌پشت‌های سبز زیر پرتوهای نور

تصویر لاک‌پشت‌های سبز در تنریف اسپانیا به ثبت رسیده است. لکور در مورد این تصویر چنین توضیح می‌دهد:

در جریان غواصی در تنریف، با این لاک‌پشت‌های آبزی سبز مواجه شدم، صبح بسیار زود بود و پرتوهای خورشید در داخل آب نفوذ می‌کردند. دوربین خودم را تنظیم کردم و منتظر شدم تا آنها به اندازه‌ی کافی نزدیک شوند. بعد از مدتی دیدیم که آنها ما را دوره کردند و این فرصت بسیار خوبی برای عکس‌برداری از آنها بود.

۱۲. تلاطم؛ عکاس: لوک رومان ( Luc Rooman)

تلاطم

تصویر دوازدم در لمبه Lembeh، اندونزی گرفته شده است. رومان در مورد آن چنین توضیح می‌دهد:

به پایان غواصی نزدیک می‌شدم که ناگهان یک شقایق آبی به همراه یک ماهی دیدم. من روی ماهی فوکوس کردم و چند عکس از آن گرفتم. برای تهیه‌ی افکت آینه‌ی دایره‌ای مجبور شدم از طریق لوله‌ی آلومینیومی متصل به پورت چند عکس پشت سر هم بگیرم.

۱۳. طعمه؟؛ عکاس: سویات وائی (So Yat Wai)

طعمه

مکان ثبت این تصویر در آنیل (Anilao)، فیلیپین است. این عکس هنگام غواصی در منطقه‌ی آب سیاه در آنیل گرفته شده است. با این که میگوی larvae mantis بسیار کوچک است، با این حال یک شکارچی محسوب می‌شود. آیا او یک طعمه پیدا کرده است؟

۱۴. رقابت؛ عکاس: ریچارد شاک‌اسمیز

رقابت

این تصویر در شتلند آیلس Shetland Isles، انگلستان به ثبت رسیده است. ریچارد در مورد ثبت این تصویر می‌گوید:

من در ساحل مشغول تهیه‌ی تصویر برای پروژه‌ی SCOTLAND: The Big Picture بودم. در این پروژه سعی داریم تا تصاویری از طبیعت وحشی اسکاتلند به نمایش بگذاریم. صدها غاز دریای شمالی به دور قایق ما پرواز می‌کردند و در پی به دست آوردن ماهی‌هایی بودن که به سمت آنها پرتاب می‌کردیم. ناگهان یکی از آنها به آب شیرجه ‌زند و به دنبال آن ۲۰، ۳۰ و حتی ۴۰ پرنده‌ی دیگر به آب شیرجه زدند. این غازها برای به دست آوردن یک ماهی با یکدیگر رقابت می‌کنند. من می‌توانستم صدای برخورد آنها به آب را بشنوم، چون درست در بالای سر من این اتفاق می‌افتاد. تجربه‌ی بسیار جالبی بود.

۱۵. ثبت تاریخ؛ عکاس: تانیا هوپرمنز (Tanya Houppermans)

ثبت تاریخ

آخرین تصویر مورد بررسی ما در کارولینای شمالی، ایالات متحده گرفته شده است. یک عکاس دنیای زیر آب برای ثبت تصویر از باقیمانده‌ی U-352 خود را آماده می‌کند. در جریان جنگ جهانی دوم، قایق‌های زیرآبی آلمانی در نزدیکی سواحل شرقی ایالات متحده به گشت‌زنی می‌پرداختند. در می سال ۱۹۴۲ زیردریایی U-352 به سوی آن شلیک می‌کند، اما اژدر به هدف اصابت نمی‌کند. زیردریایی آلمانی به شلیک U-352 پاسخ می‌دهد و آن را در عمق ۴۰ متری آب و در فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری شهر بیوفرت ( Beaufort) غرق می‌کند. هوپرمنز در مورد این عکس توضیح می‌دهد:

در جریان آن غواصی، دید ما بسیار خوب بود و هدف من این بود که بخش زیادی از زیردریایی را در قاب عکس خود بگنجانم. وقتی مشغول به کار شدم، دیدم که یکی از همکاران در حال عکاسی از برجک آن است، بنابرین تصمیم گرفتم که او را هم وارد عکس کنم تا بینندگان مقیاسی برای درک اندازه‌ی زیردریایی داشته باشند.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات