هواوی مخفیانه بودجه تحقیقات برخی از دانشگاه‌های آمریکا را تأمین می‌کند!

جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو هواوی / Huawei قرمز و سفید در داخل سالن
هواوی معتقد است نگرانی قانون‌گذاران درباره‌ی حمایت مالی شرکت‌های چینی از تحقیقات نهادهای آمریکایی به‌دلیل ترس ازدست‌دادن جایگاه‌شان است.
تبلیغات

هواوی با تأمین بودجه‌ی برخی از دانشگاه‌های بزرگ، خشم قانون‌گذاران آمریکایی و بریتانیایی را برانگیخته است. افشاگری‌های جدید نشان می‌دهند که هواوی درحال تأمین مالی دو دانشگاه رقیب در حوزه‌ی تحقیقات است.

به‌گزارش بلومبرگ، هواوی که در لیست سیاه کنگره‌ی آمریکا قرار دارد، تنها حامی مالی یک مسابقه‌ی تحقیقاتی بین دانشجویان دانشگاه‌هایی مانند هاروارد است. هواوی از سال ۲۰۲۲ میلیون‌ها دلار برای تأمین جایزه‌ی این مسابقات هزینه کرده.

به‌موجب امضای قرارداد عدم افشا، بنیاد اپتیکا که مسئول مسابقات است، اجازه ندارد درباره‌ی تأمین بودجه ازطریق هواوی چیزی بگوید؛ آن هم در شرایطی که برخی از دانشگاه‌ها، دانشجویان خود را از هرگونه ارتباط با هواوی منع کرده‌اند. غول فناوری چینی سالانه یک میلیون دلار برای این مسابقه پرداخت می‌کند.

تلاش هواوی برای مخفی نگه‌داشتن فعالیت‌ خود در زمینه‌ی تأمین بودجه‌ی مسابقات و شراکت با بنیاد اپتیکا در این زمینه، قانون‌گذاران را تاحدودی نگران کرده است؛ اگرچه فعالیت هواوی به‌اندازه‌ی تعامل نهادهای خارجی با دانشگاه‌های آمریکایی زیرکانه نبوده است.

مسابقه‌ای که توسط بنیاد اپتیکا برگزار می‌شود مبتنی‌بر استفاده از امواج نوری برای حل مشکلات محیط زیست، سلامت و اطلاعات است؛ بنابراین تنها یکی از این سه حوزه با منافع هواوی ارتباط دارد. نمی‌توان به‌طور صددرصد گفت که هواوی برای پیشرفت تحقیقات، اقدام به تأمین بودجه‌ی این مسابقات کرده است یا افکار دیگری در سر دارد.

گزارش وال‌استریت‌ ژورنال نشان می‌دهد که نهادهای چینی در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۴ ازطریق تنظیم قراردادهایی تا حدود ۲٫۳۲ میلیارد دلار برای تحقیقات دانشگاه‌های ایالات متحده هزینه‌ کرده‌اند. برخی از قراردادها شامل تأمین بودجه‌ی تحقیقات شرکت‌های فعال در حوزه‌ی خودرو در دانشگاه میشیگان می‌شود. سه شرکت بزرگ نفتی دولت چین به حمایت مالی از تحقیقات دانشگاه تگزاس در آستین می‌پردازند.

چین تنها کشوری نیست که از تحقیقات دانشگاه‌های آمریکایی حمایت می‌کند؛ بلکه چهارمین کشور بزرگ در این زمینه است. کشور قطر یکی از کشورهایی است که مبالغ چشمگیری را به دانشگاه‌های ایالات متحده اهدا می‌کند.

جدیدترین لپ‌‌تاپ هواوی از پردازنده‌های Meteor Lake اینتل بهره می‌برد و همین موضوع نیز خشم قانون‌گذاران آمریکایی را برانگیخت؛ چراکه آن‌ها معتقدند قرارداد بین اینتل و هواوی خطرناک است.

قانون‌گذاران اخیراً دسترسی شرکت‌ها و شهروندان چینی به سرورهای آمریکایی رایانش ابری برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی را ممنوع کرده‌اند. شرکت‌های چینی، دیگر نمی‌توانند از ریسک ۵ (RISC-V) که نوعی معماری مجموعه‌دستورالعمل استاندارد باز (ISA) است، بهره ببرند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات