اتفاق عجیب؛ یکی از مدیران مهم OpenAI وجود خارجی ندارد!

یک‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۶
مطالعه 3 دقیقه
سم آلتمن / Sam Altman مدیرعامل سابق OpenAI در سایه بنفش
اسناد مربوط به فرد ناشناسی که صندوق سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیون دلاری OpenAI را مدیریت می‌کرد، جعلی است.
تبلیغات

The Orchard یک مجتمع مسکونی دو طبقه در سانتا آنای کالیفرنیا است که به ساکنان بی‌خانمان این منطقه خدماتی را ارائه می‌دهد. این مجتمع از باغ مشارکتی، آشپزخانه‌ی صنعتی و پارکینگ بهره می‌برد. اسناد فاش‌شده نشان می‌دهند که The Orchard برای مدت زمان محدودی در سال ۲۰۲۳، مرکز اصلی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر OpenAI بود و ۱۷۵ میلیون دلار ارزش داشت. Non Gaap Investing برای اولین‌بار به این اسناد اشاره کرد.

یکی از اسناد که در آوریل ۲۰۲۳ (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲) ثبت شده، نشان می‌دهد که نام جیکوب توماس وِسپِرز و شرکت وِسپِرز به عنوان مدیر صندوق ذکر شده است. طبق سندی که چند هفته‌ی بعد ثبت شد،‌ این شرکت در واحد ۲۳۴ یک آپارتمان کوچکِ دوطبقه که مشرف‌ به حیاط مجتمع مسکونی The Orchard است، قرار دارد.

کمتر از دو ماه بعد یعنی در ۲۴ می (۳ خرداد)، شرکت وِسپِرز به سم آلتمن به‌عنوان مدیر صندوق اشاره کرد. نام سم آلتمن در پرونده‌ی جداگانه‌ای که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ثبت شده، آمده است. هنوز مشخص نیست که چه کسی پشت پرده‌ی یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های سیلیکون ولی است.

مدهاو دات، سخنگوی OpenAI، می‌گوید که جیکوب وِسپِرز اصلا وجود خارجی ندارد و اسناد ثبت‌شده نیز جعلی هستند. دات از توضیح درباره‌ی اینکه چطور این اسناد ساختگی در ایالت کالیفرنیا به ثبت رسید، خودداری کرد و فقط گفت که این اسناد نامشروع‌اند.

کایلا وود، یکی دیگر از سخنگویان OpenAI، گفت که اطلاعاتی درباره‌ی فردی که این اسناد را به ثبت رسانده است، ندارد. براساس گفته‌ی وود، OpenAI در جولای ۲۰۲۳ (تیر و مرداد ۱۴۰۲)‌، زمانی که یک خبرنگار درباره‌ی اسناد جعلی سوال کرد، از این پرونده مطلع شد.

بر اساس گفته‌های وود، OpenAI در آگوست ۲۰۲۳ (مرداد و شهریور ۱۴۰۲) پرونده‌ای را در ایالت کالیفرنیا به‌راه انداخت و اعلام کرد که هیچ فردی را به‌عنوان مدیر صندوق سرمایه‌گذاری استارتاپ در OpenAI معرفی نکرده است و مردم باید از وضعیت این صندوق مطلع باشند.

یکی از مقامات کالیفرنیا می‌گوید ثبت یک سند جعلی در دفتر دولتی، جرم به‌شمار می‌آید. وود گفت زمانی که OpenAI در سال ۲۰۲۳ از طریق یک روزنامه‌نگار متوجه‌ اسناد شرکت وِسپِرز شد، ساختگی‌بودن آن‌ را به هیچ‌یک از مقامات کالیفرنیا گزارش نداد.

پاول کارول، مدیرعامل شرکت Integrity Housing (شرکت مالک The Orchard)، می‌گوید از هیچ کسب‌وکاری که در واحدهای ساختمانی این مجتمع اداره شده است، اطلاعی ندارد.

با وجود اینکه کارول اظهار بی‌اطلاعی کرد، سوابق ثبت‌شده‌ نشان می‌دهند که واحد ۲۳۴ این مجتمع حداقل به‌عنوان دفتر مرکزی هفت کسب‌وکار مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

از جیکوب توماس وسپرز در برخی اسناد با نام جیکوب توماس ردموند مِسِر، جیکوب توماس ردموند و جیکوب توماس مِسِر یاد شده است؛ اتفاقاً دو نفر از اعضای هیئت مدیره‌ی شرکت وِسپِرز، ردموند و مِسِر نام دارند.

در ۱۹ می ۲۰۲۳ (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲)‌ پستی در گیت‌هاب با نام جیکوب توماس ردموند منتشر شد که به احتمال زیاد توسط هوش مصنوعی ساخته شده است.

جیکوب توماس ردموند در پست گیت‌هاب نوشت: «من به‌تازگی با گیت‌هاب آشنا شده‌ام و اگر اشتباهی انجام دادم، پیشاپیش عذرخواهی می‌کنم.»

در پست‌های دیگری از او به‌عنوان دانشجوی دکترا یاد شده که درحال فعالیت روی تصویربرداری عصبی و رابط‌های مغز و کامپیوتر است. از جیکوب توماس ردموند به‌عنوان توسعه‌دهنده‌ی ابزار Code Revolver چت‌بات هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی نیز نام برده‌ شده است.

با وجود همه‌ی اسناد و مدارک، حتی همین حالا هویت واقعی جیکول توماس ردموند مشخص نیست و این موضوع شاید برای OpenAI دردسر درست کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات