اپل از کارمند سابقش به‌دلیل افشای اطلاعات محرمانه شکایت کرد

پنج‌شنبه ۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
تیم کوک / Tim Cook در داخل لوگو اپل Apple
کارمند سابق اپل که در افشای اطلاعات اپلیکیشن Journal نقش داشت، حالا باید در دادگاه جواب‌گو باشد.
تبلیغات

اپل با تشکیل پرونده علیه کارمند سابقش به نام اندرو اود در دادگاه ایالتیِ کالیفرنیا، او را به نقض قرارداد محرمانگی و همچنین نقض قوانین کار متهم کرد.

بر اساس ادعای اپل، اندرو اود اطلاعات محرمانه‌ را دردسترس رسانه‌ها و کارمندان سایر شرکت‌ها قرار داده است. خالق آیفون و مک بوک خواستار محاکمه‌ ازطریق هیئت‌منصفه و بیش از ۲۵٬۰۰۰ دلار غرامت شده است.

اود زمان کوتاهی پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۲۰۱۶، به‌عنوان توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار به تیم iOS پیوست. او روی بهینه‌سازی عملکرد باتری کار می‌کرد و به‌همین‌دلیل به ده‌ها مورد از حساس‌ترین پروژه‌های اپل دسترسی داشت.

اپل در پرونده‌ی دادگاه می‌گوید اندرو اود در یک بازه‌ی زمانی پنج ساله از آیفونِ کاری خود برای افشای اطلاعاتی درباره‌ی بیش‌از ۶ محصول و سیاست اپل استفاده کرده، ازجمله اپلیکیشن Journal و هدست واقعیت مجازی اپل یعنی ویژن پرو. ظاهراً او اطلاعاتی درباره‌ی سیاست‌های توسعه‌ی محصول، استراتژی سازگاری با نهادهای رگولاتوری و تعداد کارمندان را نیز فاش کرده است.

اپل می‌گوید اود در سال ۲۰۲۳ فهرست قابلیت‌های نهایی نرم‌افزار Journal را که هنوز معرفی نشده بود، ازطریق تماس تلفنی در اختیار یکی از روزنامه‌نگاران وال‌استریت ژورنال قرار داد. این وب‌سایت در همان ماه گزارشی جامع با محوریت اپلیکیشن Journal منتشر کرد.

ظاهراً اود ازطریق پیام‌رسان رمزنگاری‌شده‌ی سیگنال بیش‌از ۱٬۴۰۰ پیام برای روزنامه‌نگار وال‌استریت ژورنال و همچنین بیش‌از ۱۰٬۰۰۰ پیام متنی برای روزنامه‌نگاری در سایت اینفورمیشن ارسال کرده است. بخش دیگری از افشاگری‌های اندرو اود به ویژن پرو و سایر محصولات سخت‌افزاری ارتباط داشت.

اپل می‌گوید اقدامات اود «گسترده و هدفمند» بوده‌اند. ظاهراً اود در اعترافاتش گفته هدفش از افشای اطلاعات، این بوده است که محصولات و ویژگی‌هایی را که با آن‌ها مخالف است،‌ از بین ببرد.

به گفته‌ی اپل، اطلاعات فاش‌شده توسط اود به انتشار حداقل پنج مقاله‌ی خبری با محوریت اطلاعات محرمانه‌ کمک کردند و باعث شدند اپل نتواند با برخی از محصولات جدیدش مردم را غافل‌گیر کند.

اپل در اواخر سال ۲۰۲۳ از اقدامات خرابکارانه‌ی اندرو اود مطلع شد و سریعاً او را خراج کرد. ظاهراً اود در جلسه‌ای با مدیران اپل افشای هرگونه اطلاعات را تکذیب کرده بود. اپل می‌گوید اود در همان روز به سرویس بهداشتی رفت و مدارک پرتعدادی را از آیفون کاری‌اش حذف کرد، ازجمله اپلیکیشن سیگنال و پیام‌های موجود در آن.

اپل تلاش کرد مسئله را بدون درگیرکردن دادگاه حل کند، اما اندرو اود تمایلی به همکاری نداشت. این شرکت معتقد است که اندرو اود همین حالا هم یک تهدید محسوب می‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات