اپل هر سال ۲۰ میلیارد دلار از گوگل دریافت می‌کند

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۰
مطالعه 1 دقیقه
خنده لبخند تیم کوک مدیرعامل اپل / چهره خوشحال Tim Cook با عینک و پیراهن مشکی
مؤسسه‌ای تحقیقاتی می‌گوید که گوگل برای حفظ جایگاهش به‌عنوان موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض آیفون، سالانه ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار پول به اپل می‌دهد.
تبلیغات

اپل و گوگل سال‌ها است که قراردادی خبرساز امضا کرده‌اند تا گوگل موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض آیفون باشد. رسانه‌های مختلف به دفعات به این قرارداد اشاره کرده بودند، با‌این‌حال، تاکنون مشخص نبود که گوگل سالانه چه مبلغی به اپل پرداخت می‌کند.

در سال ۲۰۲۱، تحلیلگران تخمین زدند که گوگل هرسال ۱۰ میلیارد دلار به اپل می‌دهد تا جایگاهش به‌عنوان موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض گوشی آیفون حفظ شود. مؤسسه‌ی مالی Bernstein در گزارشی جدید می‌گوید که درحال‌حاضر، ارزش قرارداد گوگل با اپل سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار است.

افشای جزئیات قرارداد اپل و گوگل نتیجه‌ی پرونده‌ای است که وزارت دادگستری ایالات متحده علیه گوگل به‌راه انداخته است. این وزارتخانه ادعا می‌کند که گوگل رفتار ضدرقابتی دارد و با پرداخت مبالغ هنگفت، برای ازبین‌بردن رقبایش تلاش می‌کند.

بر‌اساس گزارش خبرگزاری رجیستر، اگر دادگاه در‌نهایت به‌نفع وزارت دادگستری آمریکا رأی دهد، احتمالاً قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری اپل و گوگل فسخ خواهد شد. مطابق آمار Bernstein، گوگل سالانه ۱۴ تا ۱۶ درصد از سود عملیاتی اپل را تأمین می‌کند. این آمار بر‌اساس اسناد عمومی اپل و بررسی هزینه‌های TAC گوگل به‌دست آمده است.

در جلسه‌ی دادگاه وزارت دادگستری و گوگل مشخص شد که مایکروسافت در سال ۲۰۲۰ می‌خواسته است موتور جست‌و‌جوی بینگ را به اپل بفروشد؛ ولی اپل در‌نهایت تصمیم گرفت به قراردادش با گوگل پایبند بماند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات