انویدیا و گوگل با پیوستن به جبهه سونی از قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن انتقاد کردند

جمعه ۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
نیم رخ برد اسمیت / Brad Smith رئیس مایکروسافت
انویدیا و گوگل غیرمستقیم گفته‌اند قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن انحصارگرایانه است. تا قبل از این دو، سونی سرشناس‌ترین منتقد قرارداد موردبحث بود.
تبلیغات

بر اساس آنچه بلومبرگ می‌نویسد، انویدیا و گوگل به جبهه‌ی سونی پیوسته‌اند تا از بسته شدن قرارداد خبرساز بین مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد جلوگیری کنند. ظاهرا انویدیا و گوگل نگرانی خود را به‌صورت رسمی با مقامات کمیسیون فدرال تجارت آمریکا مطرح کرده‌اند.

کمیسیون فدرال تجارت چند هفته قبل از مایکروسافت شکایت کرد تا جلوی بسته شدن قرارداد را بگیرد. این نهاد دولتی اعتقاد دارد که قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن به رقابت ضربه می‌زند و باعث افزایش انحصارگرایی در صنعت بازی می‌شود. مایکروسافت در صورت نهایی کردن قرارداد تصاحب اکتیویژن، به «مزیتی غیرمنصفانه» در حوزه‌های گیمینگ ابری، سرویس‌های اشتراکی و گیمینگ موبایلی دست پیدا خواهد کرد.

به ادعای منابع آگاه، انویدیا به‌طور مستقیم با قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن مخالفت نکرده و صرفا گفته که لازم است دسترسی برابر و آزادانه به تمامی بازی‌ها امکان‌پذیر باشد. به نظر می‌رسد هدف اصلی انویدیا، پشتیبانی از سرویس اشتراکی GeForce Now است که در حال حاضر ۲۵ میلیون کاربر دارد. انویدیا نگران است که پس از بسته شدن قرارداد، بازی‌های محبوب اکتیویژن به انحصار سرویس Game Pass مایکروسافت دربیایند. GeForce Now در حال حاضر از بازی‌های اکتیویژن بلیزارد میزبانی نمی‌کند.

فهمیدن انگیزه‌ی گوگل از مخالفت با قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن، سخت‌تر است. گوگل با سرویس Stadia تلاش کرد رقیب شایسته‌ای برای Game Pass در دسترس قرار دهد، اما Stadia از رسیدن به اهدافش باز ماند و تعطیل شد. با وجود تعطیلی Stadia، فناوری استفاده‌شده در این سرویس در اختیار شرکت‌های متفرقه قرار می‌گیرد. شاید این موضوع انگیزه‌ی اصلی گوگل برای جلوگیری از بسته شدن قرارداد ۶۹ میلیارد دلاری مایکروسافت و اکتیویژن باشد.

از زمان رسانه‌ای‌شدن توافق مایکروسافت و اکتیویژن، سونی به دفعات از این قرارداد انتقاد کرده است. مایکروسافت عقیده دارد که با تصاحب اکتیویژن به بهبود صنعت بازی کمک می‌کند، اما کمیسیون فدرال تجارت، این قرارداد را انحصارگرایانه می‌داند. در ماه‌های آینده دادگاه پرونده‌ی مایکروسافت برگزار خواهد شد. بریتانیا و اتحادیه‌ی اروپا نیز به شیوه‌ای مشابه در پی جلوگیری از بسته شدن قرارداد هستند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات