معرفی کتاب کِی؛ ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی نوشته دنیل اچ. پینک

معرفی کتاب کِی؛ ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی نوشته دنیل اچ. پینک

امروزه، زمان یکی از سرمایه‌های اصلی انسان است و مشخص‌کردن زمان انجام کارها ازجمله‌ مسائل مهمی است که نقش تعیین‌کننده‌ای در روند زندگی ما ایفا می‌کند.

 مایلز دیویس می‌گوید: «زمان، مسئله‌ی اصلی نیست؛ بلکه تنها مسئله است.» همه می‌دانیم زمان‌سنجی همه‌چیز است؛ اما اطلاع زیادی درباره‌ی خودزمان‌سنجی نمی‌دانیم.

درباره‌ی کتاب

دنیل اچ. پینک، یکی از متفکران و نویسندگان حوزه‌ی مدیریت و موفقیت و نویسنده‌ی کتاب‌های‌ پرفروش «انگیزه» و «یک ذهن کاملا جدید» و «فروش انسان است»، در کتاب جدید خود به‌نام «کی؛ ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» نگاهی نو و علمی به مسئله زمان‌سنجی انداخته است. در این کتاب، وی سراغ انبوهی از تحقیقات علمی و مشاهده‌های میدانی درباره‌ی زمان و زمان‌سنجی رفته و آن را در بازه‌های زمانی مختلف در زندگی و کسب‌وکار بررسی کرده است. همچنین، پینک این تحقیقات علمی را با داستان‌هایی جذاب و آموزنده و نیز توصیه‌هایی عملی و کاربردی ترکیب کرده تا به ما کمک کند در زندگی و کار موفق‌تر باشیم و بتوانیم زندگی غنی و دوست‌داشتنی‌تری تجربه کنیم. کتاب «کی» یکی از کتاب‌های پرفروش سال اخیر در حوزه‌ی مدیریت زمان و زمان‌سنجی بوده است.

زندگی ما زنجیره‌ای از تصمیم‌های پی‌درپی درباره‌ی «کِی» است: «کِی کسب‌وکار را شروع کنیم؟» یا «کِی کلاس را در برنامه‌ی خود قرار دهیم؟» یا «کِی رابطه‌ی عاطفی خود با فرد دیگر را جدی تلقی کنیم؟» با‌این‌حال، این تصمیم‌ها را براساس شهود و حدسیات خود اتخاذ می‌کنیم.

دنیل اچ. پینک با بهره‌گیری از مجموعه‌ای غنی از تحقیقات روان‌شناسی و زیست‌شناسی و اقتصاد به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد: «چگونه می‌توانیم از این الگوهای پنهان جدید استفاده کنیم تا جدول زمانی ایده‌آل خود را ایجاد کنیم؟»، «چگونه می‌توانیم شروعی متزلزل را به شروعی تازه تبدیل کنیم؟»، «چرا باید از رفتن به بیمارستان در عصرها خودداری کنیم؟»، «چرا آوازخوانی به‌همراه دیگران به‌اندازه‌ی ورزش‌کردن برایتان مفید است؟» و «زمان ایده‌آل برای استعفا از شغل یا تغییر حرفه یا ازدواج‌کردن کِی است؟»

کتاب «کی» روایتی شگفت‌انگیز و خواندنی است که درباره‌ی نحوه‌ی ایجاد زندگی غنی‌تر و پربارتر نکات جذابی مطرح می‌کند. اغلب فرض می‌شود زمان‌سنجی «هنر» است؛ اما دنیل پینک در کتابش نشان می‌دهد زمان‌سنجی درواقع «علم» است.

معرفی کتاب کی

نقل‌قول‌هایی از متن کتاب

پینک در کتابش می‌نویسد:

موضوع این کتاب زمان‌سنجی است. همه می‌دانیم زمان‌سنجی همه‌چیز است. مشکل اینجا است که اطلاعات زیادی درباره‌ی خودزمان‌سنجی نداریم. زندگی ما زنجیره‌ای از تصمیم‌ها درباره‌ی «کِی» است؛ مثلا «کِی شغل خود را تغییر دهیم؟» یا «کِی خبر بد را برسانیم؟» یا «کِی کلاس را در برنامه بگذاریم؟» یا «کِی طلاق بگیریم؟» یا «کِی برای دویدن برویم؟» یا «کِی درباره‌ی پروژه یا شخصی جدی فکر کنیم؟». بیشتر این تصمیم‌ها از باتلاق مه‌آلود شهود و حدسیات سرچشمه می‌گیرند. ما باور داریم زمان‌سنجی «هنر» است.

او درادامه می‌افزاید:

«شان خواهم داد که درواقع، زمان‌سنجی «علم» است و مجموعه‌ای از تحقیقات بین‌رشته‌ای و چندمنظوره است که بینش جدیدی درباره‌ی وضعیت انسان‌ها ارائه می‌کند و ما را برای داشتن زندگی هوشمندانه‌تر و بهتر راهنمایی می‌کند. اگر به هر کتاب‌فروشی یا کتابخانه‌ای سر بزنید، یک دوجین قفسه را می‌بینید که پر از کتاب‌هایی هستند که بیان می‌کنند چگونه کارهای مختلفی را انجام دهیم؛ از «چگونه با دیگران دوست شویم» و «بر دیگران تأثیر بگذاریم» گرفته تا «چگونه در یک ماه به زبان تاگالوگ صحبت کنیم». حجم این حوزه از کتاب‌ها آن‌قدر زیاد است که دسته‌بندی خود را ایجاد کرده‌اند: «چگونه». به این کتاب به‌عنوان دسته‌بندی جدیدی فکر کنید: «کِی».

در این کتاب، از تحقیقات زیادی استفاده می‌کنم تا پرسش‌هایی را بررسی کنم که طیف گسترده‌ای از تجربه‌ی انسانی را شامل می‌شوند؛ اما غالبا از دید ما پنهان می‌مانند: «چرا همیشه شروع‌ها، خواه شروع موفق یا ناموفق، تا این اندازه اهمیت دارند؟»، «چگونه می‌توانیم درصورت ارتکاب اشتباه در شروع کار، شروعی تازه ایجاد کنیم؟»، «چرا رسیدن به نقطه‌ی میانی پروژه یا بازی یا حتی زندگی گاهی موجب ناامیدی و گاهی موجب انگیزه‌بخشی به ما می‌شود؟»، «چرا نقطه‌ی پایان به ما انرژی می‌دهد تا برای رسیدن به خط پایانی سخت‌تر تلاش کنیم و در‌عین‌حال، الهام‌بخش ما می‌شوند که از سرعت خود بکاهیم و به‌دنبال معنا باشیم؟»، «چگونه زمان خود را با سایر افراد هماهنگ کنیم، خواه در‌حال‌طراحی نرم‌افزار یا خواندن سرود گروهی؟»، «چرا برخی از برنامه‌های زمانی مدارس مانع یادگیری می‌شوند و برخی از انواع زمان‌های استراحت موجب بهبود نمره‌های دانش‌آموزان می‌شوند؟»، «چرا فکرکردن به گذشته باعث می‌شود به‌گونه‌ای واحد رفتار کنیم؛ اما فکرکردن درباره‌ی آینده ما را به مسیر دیگری می‌برد؟» و «چگونه می‌توانیم سازمان‌ها و مدرسه‌ها و زندگی‌هایی بسازیم که قدرت نامرئی زمان‌سنجی را در نظر می‌گیرند و به این نکته توجه می‌کنند که به‌قول مایلز دیویس، زمان‌سنجی مسئله اصلی نیست؛ بلکه تنها مسئله است؟»

این کتاب تاحدزیادی علمی است. در این کتاب، انبوهی از تحقیقات را مشاهده خواهید کرد؛ اما در‌عین‌حال کاربردی است. در انتهای هر فصل، بخشی آمده که آن را «کتابچه‌ی ترفندهای زمان» نامیده‌ام و مجموعه‌ای از ابزارها و تمرین‌ها و نکته‌هایی است که کمک می‌کند این بینش را به‌کار ببندید.

دیدگاه‌های دیگران درباره‌ی کتاب

واشنگتن‌پست در مقاله‌ی «۱۱ کتاب رهبری که باید در سال ۲۰۱۸ خواند»:

پینک کسی است که با کتاب‌های محبوبش درباره‌ی انگیزش و خلاقیت شناخته می‌شود. وی به‌سراغ علم چگونگی سامان‌دادن به زمان و این حوزه رفته که چگونه باید کارهای روزمره‌ی خود را تنظیم کنیم.

مجله‌ی فایننشال‌تایمز:

آقای پینک به‌سرعت در‌حال‌تبدیل به استادی بین‌المللی است.

آسوشیتدپرس:

وسعت دید و پوشش کتاب بی‌نظیر است. پینک هر فصل را با نکات عملی تمام می‌کند که خوانندگان می‌توانند در زندگی خود آن‌ها را اعمال کنند.

مجله‌ی فوربز:

راهنمایی‌هایی کمک‌کننده و راه‌حل‌هایی با بینش عمیق.

ترجمه‌های کتاب

گروه ترجمه‌ی نشر نوین این کتاب را نخستین‌بار به فارسی ترجمه و منتشر کرده است. همچنین، نشر نوین مجوز رسمی و انحصاری انتشار نسخه‌ی فارسی کتاب را از انتشارات رندوم‌هوس و دنیل اچ. پینک دریافت کرده است. دنیل پینک مقدمه‌ای اختصاصی برای خوانندگان فارسی‌زبان نوشته است که در ابتدای نسخه فارسی آن چاپ نیز شده است. در ابتدای این مقدمه می‌خوانیم:

افتخاری است که کتاب «کِی» را با ترجمه‌ی فارسی به خوانندگان نشر نوین در ایران تقدیم کنم.

درباره‌ی نویسنده

دنیل اچ. پینک نویسنده‌ی کتاب «کِی؛ ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» در سال ۱۹۶۴ در آمریکا به‌دنیا آمده است. از او ۵ عنوان کتاب منتشر شده که به ۳۸ زبان ترجمه شده‌اند. در سال‌های اخیر، پینک یکی از نویسندگان پرفروش نیویورک‌تایمز و وب‌سایت آمازون بوده است. از میان کتاب‌های او، کتاب‌های «انگیزه» و «یک ذهن کاملا جدید» و «کِی» به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند.

 

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده