چهارمین مراسم Demo Day شتابدهنده سورس برگزار شد

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
نسل چهارم استارتاپ‌های فعال زیر نظر شتاب‌دهنده سورس مرکز فناوری و نوآوری سینتک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین صبح پنج شنبه دوم اسفندماه طی نمایشگاه و مراسم روز ارائه (Demo Day) در باغ کتاب تهران معرفی شدند.

مرکز فناوری و نوآوری سینتک با آغاز فعالیتش در زمینه حمایت از پروژه‌های علمی نوآور، شتاب‌دهنده نرم‌افزاری خود را با نام شتابدهنده سورس راه‌اندازی کرد تا ایده‌های دارای ظرفیت را تحت پوشش قرار دهد. این طرح از ۴ سال پیش وارد فعالیت عملیاتی شد و با چشم‎انداز «خلق یک اتمسفر پویا برای کارآفرینی مبتنی بر تحقیق و توسعه» شروع به فعالیت کرد.

امید امیرغیاثوند، مدیر شتابدهند‌ه‌ی سورس در مورد سوابق فعالیت این مرکز می‌گوید:

در دمو دی امسال دستاوردهای ۸ استارتاپ جدید معرفی شدند و چهار استارتاپ از نسل‎های گذشته با هدف جذب سرمایه راند A به ارائه پرداختند و سرمایه‌گذاران و بازدیدکنندگان با مراجعه به غرفه‌های مختلف با ایده‌پردازان و طراحان استارتاپ‌ها و دستاوردهای عملی آنان به شکل تجربی آشنا شدند؛ دمو دی توانست بخشی از فعالان کارآفرینی، سرمایه‎گذاران خصوصی و مسئولان دولتی را به هم متصل سازد.

مراحل حمایت از استارتاپ‎ها

استارتاپ‌ها در شتابدهنده‌ی سورس در سطوح مختلف مورد حمایت قرار می‌گیرند. طبق فرایند تعریف‌شده؛ پیش شتاب‎دهی و مرحله شتابدهی حدود ۹ ماه به طول می‌انجامد. بعد از آن استارتاپ‌ها در مرکز رشد اسکان داده می‌شوند و در آنجا سه سال مورد حمایت قرار می‎گیرند تا زمینه حضورشان در بازار تجارت فراهم شود.

امیرغیاثوند در خصوص مراحل شتاب‌دهی چنین اظهارنظر کرده است:

از مجموع ۳۴ استارتاپی که دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در قالب شتابدهنده‌ سورس مورد حمایت خود قرار داده است، تاکنون ۴ استارتاپ تبدیل به شرکت دانش بنیان شده‌اند و ۴ مجموعه نیز توانسته‌اند سرمایه لازم را برای فعالیت تجاری خود جذب کنند. مواردی هم هستند که بدون جذب سرمایه تبدیل به شرکت شده‌اند و کسب‎و‎کار خود را رشد داده‎اند.

در انتخاب استارتاپ‎های مورد حمایت، سورس خود را محدود به طرح‌های دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین نکرده است. امیرغیاثوند در این‌باره می‌گوید:

فراخوان ایده‌های نو

گروه‌هایی که ایده‎های خوبی دارند و فکر می‌کنند ایده‌ی استارتاپی آن‌ها زمینه رشد را دارد، می‌توانند به‌زودی در فراخوان نسل پنجم سینتک ثبت‌نا‎م کنند.

به‌گفته‌ی مدیر شتابدهنده سورس، ثبت‌نام به‌صورت اینترنتی خواهد بود و ایده‌هایی که بعد از بررسی فرم‌های اینترنتی مناسب تشخیص داده شود، در مرحله بعدی برای مصاحبه دعوت خواهند شد. ایده‎هایی با محوریت هوش مصنوعی اولویت بیشتری برای ما دارند. تیم سورس از اساتید دانشگاه آزاد قزوین و سایر دانشگاه‌ها از جمله رئیس پارک فن‎آوری دانشگاه شریف تشکیل می‎شود و درنهایت پس از ۵ مرحله استارتاپ‎های برگزیده مورد حمایت سورس قرار می‌گیرند.

حمایت دانشگاه از استارتاپ‎ها

دکتر مرتضی موسی‌خانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و بنیانگذار سینتک، دلیل تمرکز این دانشگاه را بر ایده‌های نو دانشجویان خوشفکر ایرانی، نیاز جامعه به توسعه و نوآوری در صنعت می‎داند:

استارتاپ‌ها زمینه‌ساز نسل جدید صنعت و شکل نوین صنعت هستند که آن را با محوریت هوش مصنوعی، روباتیک‎، فضای سایبری و سایر علوم مشابه شکل می‎دهند. در ایران برخلاف دنیا هنوز سرمایه‎گذاران به شکل جدی وارد حوزه استارتاپ نشده‎اند. اما نمونه‎های خارجی در این مورد زیاد است؛ مثل گوگل کمپ در آمریکا یا استیشن اف در فرانسه یا شل در هلند.

دکتر موسی‌خانی در ادامه چنین اظهارنظر کرد:

«در ایران به‌تازگی شاهد ورود سرمایه‌گذاران هستیم که به‌دنبال‎ حمایت از استارتاپ‎ها هستند تا ارزش‎های جدیدی برای مشتریان‎شان خلق کنند. هر چند تعداد این افراد اندک است چون سرمایه‌گذاری خطر پذیر در ایران هنوز آن‌طور که باید جا نیفتاده است، اما جهت‌گیری‌های مثبتی را در این حوزه شاهد بوده‌ایم.

انتظار می‌رود شرکت‌های بزرگ -مشابه آنچه در دنیا وجود دارد- برای ایجاد بستر مناسب جهت حمایت از استارتاپ‌ها فعالیت کنند. اما مثلا ما شاهد ورود شرکت‌های خودروسازی برای حمایت از استارتاپ خودرویی نیستیم؛ درحالی‌که صنعت می‌تواند با بهره‌گیری از این نوآوری‎های مرتبط به هر بخشی به‌صورت تخصصی مشکلات خود را حل کند.»

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود