سندرم ایمپاستر، بیماری شایع کارآفرینان و راه‌های درمان

سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
سندرم ایمپاستر، نگرانی افراد از موفقیت‌ها و عدم پذیرش مناسب آن‌ها است. عموم کارآفرینان پس از راه‌اندازی استارتاپ با این مشکل مواجه می‌شوند.
تبلیغات

در تعریف کلی، افراد مبتلا به سندرم ایمپاستر، تصور می‌کنند که لیاقت پیروزی‌هایشان را ندارند. ممکن است آن‌ها از پیروزی‌ها و موفقیت‌ها خوشحال نشوند یا تصور کنند که از روش نادرست یا فریب‌کاری به موفقیت رسیده‌اند. به هر حال این احساس ناخوشایند، آن‌ها را از لذت بردن از ساختمانی که به‌سختی بنا کرده‌اند، بازمی‌دارد.

تصور کنید کارآفرینی هستید که با تلاش زیاد و مقاومت در برابر اطرافیان، شرکت خود را بنا کرده‌اید. کارها با سرعت پیش می‌روند و شما به موفقیت‌های اولیه دست پیدا می‌کنید. درست در همین زمان است که سندرم به سراغ شما می‌آید. در این حالت نمی‌توانید از موفقیت‌ها لذت ببرید و ممکن است خودتان را تا حدی مقصر بدانید. یک اتفاق ساده یا صحبت یکی از اطرافیان باعث خواهد شد که خودتان را لایق موقعیت‌های پیش‌آمده ندانید. در این حالت راهکارهایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها با این حس مقابله کرد و از پیشرفت سندرم جلوگیری کرد.

۱- در هر شرایطی وظایف خود را انجام دهید

اگرچه این کار در عمل دشوار است؛ اما باید تلاش کنید بدون توجه به حالات روحی و روانی، کار خود را به بهترین نحو پیش ببرید. قطعا می‌دانید که پیشبرد اهداف استارتاپ نیازمند انجام وظایف کوچک و روزانه‌ی متعددی است. این وظایف پله‌های پیشرفت شما و شرکت هستند و با انجام دادن صحیح آن‌ها می‌توانید به موفقیت‌های بیشتر امیدوار باشید.

بدون توجه به احساس گناه کاذب، روی وظایف روزانه تمرکز کنید. تمام ذهن خود را به آن‌ها بسپارید و با قدرت در مسیر قدم بگذارید. توجه به این وظایف کوچک، در آخر روز شما را با احساس رضایتمندی روبرو می‌کند که توجهتان را از باورهای غلط دور خواهد کرد. این که هر روز بدانید قدمی کوچک در مسیر برداشته و وظیفه‌ای را به‌خوبی تمام کرده‌اید، نیروی محرکه‌ی شما در ادامه‌ی راه خواهد بود.

market research

۲- در مورد کار و احساسات، تحقیق کنید

حتما متوجه شده‌اید که راهکارهای این مقاله، عموما به مشغول کردن ذهن شما می‌پردازند. هدف این است که خود را با اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت مفید مشغول کنید و تصور عملکرد اشتباه را از خود دور کنید. با مطالعه در مورد احساسات خود، وظایف مدیریتی، مراحل پیشرفت استارتاپ و کلا هر چیزی که از آن اطلاع ندارید، هم خودتان را مشغول کنید و هم اعتماد به نفس واقعی کسب کنید.

مشغول شدن به مطالعه و تحقیق به شما این اعتمادبه‌نفس را می‌دهد که موفقیت‌های پیش‌آمده اتفاقی یا با فریب‌کاری نبوده‌اند و برای آن‌ها تلاش کرده‌اید. با این کار از لحاظ ذهنی قانع می‌شوید که عملیات لازم برای پیشبرد اهداف شرکت را به‌خوبی انجام داده‌اید. به بیان دیگر فاکتورهایی همچون شانس و روابط، به‌مرور از ذهن شما حذف خواهند شد.

۳- دلیل تأسیس استارتاپ را فراموش نکنید

به‌عنوان یک کارآفرین، قطعا دلیل روشن و مفیدی برای تأسیس استارتاپ داشته‌اید. این دلیل و هدف را همیشه در جلوی چشمانتان داشته باشید. مطمئنا این دلیل و هدف باید چیزی فراتر از پول باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید با قدرت به آن اتکا کنید.

از همان ابتدا سعی کنید هدفی روشن و قابل اتکا برای شرکتتان تصور کنید و به آن پایبند باشید. وقتی افکار مزاحم و تصورات سندرم به سراغتان آمد، فقط به این هدف توجه کنید و راه‌های رسیدن به آن را مجددا مرور کنید. فراموش نکنید، تمرکز روی هدف، علاوه بر سندرم ایماپستر، درمان بسیاری از بیماری‌های روانی دیگر کارآفرینان نیز هست.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که این نوع از احساسات، زمانی که در حال تلاش برای رسیدن به اهدافی خارج از محوطه‌ی امن خود هستید، طبیعی است. این پاسخ شما به احساسات است که می‌تواند ضامن موفقیت یا شکست کاری باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات