سودآورترین کسب و کارهای کوچک دنیا

شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
فهرست برترین کسب‌وکارهای کوچک پربازده سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که خدمات امور مالی، صنایع بهداشت و درمان و مشاغل املاک و مستغلات، سودآورترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری هستند.
تبلیغات

درحالی‌که بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک در سال اول تأسیس خود شکست می‌خورند، برخی از صنایع در جهان برای سرمایه‌گذارانی که ریسک‌پذیری کمتری دارند، محل امنی به شما می‌روند.

شرکت Sageworks با تجزیه‌وتحلیل سود خالص نهایی انواع شرکت‌های خصوصی در ۱۲ ماه گذشته، سودآورترین کسب‌وکارهای کوچک جهان را معرفی کرده است. این دومین سال متوالی است که خدمات حسابداری و مالیاتی در صدر صنایع کوچک سودآور جهان قرار می‌گیرند. املاک و مستغلات، خدمات حقوقی و مدیریت شرکت‌ها و مؤسسات نیز با رقابتی نزدیک در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

لیبی بیرمن، تحلیلگر Sageworks، در یک نشست مطبوعاتی گفته است:

بیشتر مجریان برتر، صنایع خدماتی هستند که گواهینامه‌ها و الزامات آموزشی مربوط به آن‌ها، مانع از این می‌شود که بنگاه‌های جدید زیادی بتوانند وارد حوزه‌ی فعالیتی آن‌ها شوند.

بااین‌حال تمامی این گزارش‌ها به این معنی نیست که صنایع عمده و حتی پرهزینه‌تر، سودآوری نداشته باشند. چنانکه خواهیم دید، صنایع بهداشت و درمان و برخی فعالیت‌های تولیدی هم با بازدهی بالا، جای خود را در این فهرست حفظ کرده‌اند:

acounting

۱- حسابداری، واسطه‌های مالیاتی، دفترداری و خدمات حقوق و دستمزد

امور مالی نه‌تنها برای شرکت‌ها و سازمان‌ها کلیدی و حیاتی است، بلکه بخش مهمی از زندگی همه‌ی مردم به شمار می‌رود. جای تعجب نیست که خدمات و مشاغل مربوط به آن در رده‌ی اول سودآورترین کسب‌وکارهای کوچک قرار گرفته‌اند. به‌علاوه، اغلب این شغل‌ها به خرید یا نگهداری هیچ‌گونه تجهیزات گران‌قیمتی نیاز ندارند و بنابراین هزینه‌های ثابت آن‌ها هم به طرز قابل‌ توجهی پایین است.

۲- اجاره‌دهندگان املاک و مستغلات

موجرین املاک و مستغلات یا همان صاحب‌خانه‌ها، برای هشتمین سال دومین جایگاه این فهرست را از آن خود کرده‌اند. درحالی‌که خرید ملک و زمین هزینه‌ی اولیه‌ی بالایی دارد؛ ولی اجاره‌ی آن‌ها چه برای مردم و چه برای شرکت‌ها و مؤسسات، از مزایای اقتصادی زیادی برخوردار است که یکی از آن‌ها، همان درآمد بالایی است که از اجاره‌ها به دست می‌آید. به‌خصوص در حال حاضر که آمار نشان می‌دهد گرایش مردم به اجاره‌ی خانه و دفتر کار، نسبت به خرید آن‌ در حال افزایش است.  

۳- خدمات حقوقی

این صنعت هم مثل حسابداری و امور مالی، به آموزش و تحصیلات و مدارک و مجوزهای مربوط نیاز دارد. گرچه فعالیت در این حوزه مستلزم سرمایه‌گذاری پیشین در آموزش‌های رسمی و غیر رسمی است؛ ولی خدمات تخصصی بی جایگزین، درآمد خوب آن را تضمین می‌کند.

۴- مدیریت شرکت‌ها و سازمان‌ها

این صنعت در حقیقت شامل دفاتر خصوصی کوچکی می‌شود که به کسب‌وکارهای دیگر در تصمیمات مدیریتی و استراتژی‌های سازمانی مؤثر کمک می‌کنند.

rental house

۵- فعالیت‌های مربوط به املاک و مستغلات

این گروه، مشاغل ارزیابی و ساخت‌وساز را شامل می‌شود. در طول یک سال گذشته، با توجه به افزایش نرخ رشد فروش، صنایع ساخت‌وساز جهانی رونق بیشتری پیدا کرده و سود بالاتری نصیب فعالان این حوزه کرده است. بیرمن می‌گوید افزایش حجم فروش درون صنعتی، باعث شده است که فعالان این عرصه سریع‌تر بتوانند هزینه‌های ثابت خود را پوشش دهند و درنتیجه سودآوری بیشتری داشته باشند.

۶- مطب‌های دندانپزشکی

صنایع دندانپزشکی برای دومین سال متوالی در رتبه ششم قرار گرفته است و همچنان یکی از سودآورترین کسب‌وکارهای کوچک به شمار می‌رود. هزینه‌های اولیه‌ی دفاتر دندانپزشکی بسیار بالا است؛ ولی ازآنجاکه این حرفه با روند ثابت مشتریان (بیماران) روبرو است، بازگشت سرمایه‌ی آن هم تضمین‌شده است.

۷- بنگاه‌های معاملات املاک و واسطه‌ها

گرچه آمار نشان می‌دهد  که حاشیه‌ی سود این صنعت در یک سال گذشته اندکی کاهش داشته، ولی املاک و مستغلات همچنان یک صنعت پول‌ساز بزرگ جهانی است. درعین‌حال موانع ورود به حوزه‌ی معاملات املاک هم بسیار کم است و می‌توان گفت به‌جز مجوزهای شروع کسب‌وکار، هزینه‌ی بالایی متوجه آن نیست.

mining

۸- اکتشافات معدن، معدن‌کاوی

استخراج معادن غیر فلزی و صنایع اکتشافات کانی، بازارهای ساختاری بسیار قدرتمندی دارند که باعث شده است در طول یک سال گذشته شاهد افزایش سود خالص خود باشند. علاوه بر صاحب‌کارانی که مستقیماً در استخراج معادن دست دارند، مشاغل دیگری که در زیرمجموعه‌ی این گروه قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: اپراتورهای ماشین‌آلات معدن، راننده‌های کامیون، کارگران فروش و ناظران ساخت‌وساز.

۹- دفاتر و مطب‌های پزشکی

نیاز مردم به خدمات پزشکی، از متخصصان فیزیوتراپی گرفته تا روان‌پزشکان و متخصصان اطفال، نیازی همیشگی و غیر قابل‌ جایگزین است. بیرمن می‌گوید:

اگرچه شاغلین حوزه‌های پزشکی و سلامت مجبورند سرمایه‌گذاری سنگینی در زمان تأسیس کسب‌وکار خود داشته باشند، ولی خدماتی که ارائه می‌کنند همیشه مورد تقاضا است؛ حتی زمانی که اقتصاد با رکود مواجه است.
health lab

۱۰- آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد، صرف‌ نظر از اینکه شرایط اقتصادی چه حال و هوایی تجربه می‌کند، خدمات پزشکی و سلامتی همیشه مورد تقاضا هستند. آزمایشگاه‌های پزشکی یکی دیگر از صنایعی هستند که با توجه به همین امر، در فهرست سودآورترین کسب‌وکارهای جهان قرار دارند.

۱۱- نقشه‌برداری و تقسیم اراضی

طبق نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات Sageworks، در طول سال گذشته کسب‌وکارهای مرتبط با صنایع ساخت‌وساز رشد فروش بالایی داشته‌اند. به همین دلیل بخش تقسیم اراضی که شامل شرکت‌هایی می‌شود که خدمات نقشه‌برداری و تقسیم‌بندی زمین ارائه می‌دهند، شاهد سودآوری متناسبی است.

۱۲- اجاره وسایل نقلیه و تجهیزات خودرو

گرچه صنعت خودرو در مقایسه با سال ۲۰۱۶ بیش از ۲.۵ درصد کاهش سود خالص تجربه کرده است؛ اما همچنان در فهرست کسب‌وکارهای پربازده امسال قرار دارد. خدمات شرکت‌هایی مثل اوبر و لیفت باعث شده است مردم تمایل کمتری به خرید و مالکیت شخصی خودرو نشان دهند. بااین‌حال آن‌ها به اجاره و کرایه‌ی اتومبیل ادامه می‌دهند.

storage industries

۱۳- ذخیره‌سازی و انبارداری

مشاغل انبارداری و ذخیره‌سازی در روندی مشابه با مالکیت املاک، سودآوری خوبی دارند. آن‌ها خدمات خود را به مردم و شرکت‌هایی ارائه می‌کنند که می‌خواهند لوازم، تجهیزات و دارایی‌های خود را به‌صورت امن و محفوظ نگه‌دارند.

۱۴- خدمات کفن‌ و دفن

این صنعت هم مانند صنایع بهداشت و درمان، تحت تأثیر شرایط بد اقتصادی قرار نمی‌گیرد و در روندی باثبات، سودآوری خود را حفظ می‌کند. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات