افزایش تمرکز با تمرین های ذهنی

سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
عدم تمرکز یکی از شایع‌ترین مشکلات انسان امروز است که به کاهش بهره‌وری و افزایش هزینه‌ی زمان ازدست‌رفته منجر می‌شود.
تبلیغات

امروزه بیشتر مردم به‌نوعی با مشکل عدم تمرکز مواجه‌اند. مقوله‌های مختلفی که ذهن انسان را منحرف می‌کنند هرروز بیشتر می‌شوند؛ ‌به‌طوری‌که ذهن قادر به پردازش مؤثر همه‌ی آن‌ها نیست. درنتیجه ما به‌آسانی بین کارهای مختلف سرگردان می‌مانیم و نمی‌توانیم توجه خود را به اشخاص یا وظایف اصلی زندگی‌مان معطوف کنیم.

خوشبختانه ذهن انسان منعطف و سازش‌پذیر است و شما با تلاش‌های جهت یافته می‌توانید دوباره تمرکز خود را بازیابید و به حداکثر بهره‌وری خود برسید. در این مقاله ما چند نکته‌ی ساده را برای یادآوری ذکر می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تمرکز حواستان را به دست آورید و به لحظه‌ی حال برگردید.

به محیط اطرافتان توجه کنید

اگر متوجه شده‌اید که همیشه، خودتان یکجا نشسته‌اید و ذهنتان جای دیگری پرواز می‌کند، وقتش رسیده است که آگاهانه حالِ لحظه‌ای خودتان را بررسی کنید. در زندگی روزمره مسائل مختلفی باعث حواس‌پرتی ما می‌شوند (در رأس آن‌ها تکنولوژی)؛ ولی اگر ذهنتان را به لحظه‌ی حال منعطف کنید، می‌توانید بر این عوامل مزاحم غلبه کنید. این کار تنها چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد.

چه می‌بینید؟ چه می‌شنوید؟ چه بویی حس می‌کنید؟ سعی کنید به حواس بدن خود توجه کنید و آن‌ها را یک‌به‌یک تشخیص دهید.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده‌اند که ساعات صبحگاهی بهترین زمان برای تنظیم یک روال روزانه‌ی تمرین‌های ذهنی هستند. تمرین‌های تنفسی، راهی ساده برای هدایت تمرکز و انرژی شما به چیزی است که درست روبروی شما قرار دارد.

تمرین‌های ذهنی مختلفی وجود دارند، ولی شما می‌توانید با این شروع کنید که به تنفستان، هنگام دم و بازدم، دقت کنید. هوا را حس کنید که وارد ریه‌ها می‌شود و در تمام بدنتان پخش می‌شود؛ حتی نقاطی که در آن‌ها احساس گرفتگی، درد یا خفگی دارید.

این اصل پایه‌ای مدیتیشن، به شما کمک می‌کند تا متفکرانه‌تر زندگی کنید؛ زیرا ذهن شما یاد می‌گیرد بدون قضاوت، متوجه اتفاقاتی باشد که در هرلحظه روی می‌دهند. بعلاوه این امر به تفکر خلاقانه، تصمیم‌گیری بهتر و سلامت عمومی بدن منجر می‌شود؛ چراکه سیگنال‌های ذهنی مثبت به سیستم ایمنی بدنتان کمک می‌کنند عناصر مضر خارجی را دفع کند.

اهدافتان را مشخص کنید

نوشتن اهداف و چشم‌اندازها، اثرات روانی زیادی دارد. برخی معتقدند که این کار حتی انسان را قادر به کنترل کائنات می‌کند؛ ولی بگذارید راه دوری نرویم. حتی اگر علاقه‌ای ندارید که توانایی‌های فوق‌العاده‌ی خود را بروز دهید، باز هم نوشتن اهداف روزانه، به شما کمک می‌کند ذهنتان را از مسائل جزئی به وظایف مهم خود متمرکز کنید.

درست مثل مدیتیشن، اینجا هم روش‌های مختلفی برای تنظیم فهرست کارهای روزانه وجود دارد. بعضی مردم یک روند مشابه را برای هرروز خود تکرار می‌کنند و بعضی دیگر فهرست خود را هر جایی که ببینند، می‌گذارند. مثلاً در ماشین، کنار مانیتور، دفتر کار یا حتی در یادداشت‌های تلفن همراه.

هیچ راهی به طور صد درصد درست یا غلط نیست. اهدافتان را به‌صورت چک‌لیست بنویسید. اگر بخواهید، می‌توانید هر روز برای روز بعد خود فهرستی تهیه کنید یا می‌توانید برنامه‌ی یک ماه، دو ماه یا یک سال خود را تنظیم کنید و بنویسید. با صفر کردن لیست روزانه‌ی خود، بهتر می‌توانید متوجه شوید چه‌کارهای مهم دیگری دارید و چه موارد غیر ضروری را باید از عادات روزانه‌ی خود حذف کنید.

با تمرکز بر اهداف روزانه، کمتر دچار سردرگمی می‌شوید، کمتر اشتباه می‌کنید، کمتر ذهنتان به خطا می‌رود و بیشتر می‌توانید راه‌حل‌های مورد نیاز خود را بیابید.

 Help Your Focus

خود را به نوتیفیکیشن‌ها تسلیم نکنید

دوپامین، ماده‌ای شیمیایی در مغز است که باعث می‌شود انسان احساس خوبی داشته باشد؛ ولی به همان نسبت درد هم می‌آفریند. چراکه ما نه‌تنها در مورد اقلام فیزیکی مثل غذا سختگیر هستیم، بلکه در مورد ایده‌هایی که دنبال می‌کنیم هم دچار وسواس می‌شویم.

ما دائماً به روش‌های مختلف در پی ارضاء کنجکاوی خود هستیم؛ در جهان امروز این به معنی چک کردن آخرین توییت‌ها، پیام‌های متنی، نتیجه‌ی مسابقات و پیگیری بازی یک هنرپیشه‌ی خاص در فیلم جدید است. قضیه این است که جستجو کردن و گشتن، از نتایجی که به دست می‌آوریم برایمان لذت‌بخش‌تر است. به همین دلیل ما همیشه به جستجوی خود ادامه می‌دهیم.

وقتی در حال ساخت کسب‌وکارتان هستید، این موضوع می‌تواند منشأ حواس‌پرتی‌های شما باشد. گرچه کار آسانی نیست؛ ولی بیشتر نوتیفیکیشن‌هایی که در طول روز برایتان می‌آید، نادیده بگیرید و زمان خاصی در روز را به این اختصاص دهید که اخبار یا اتفاقاتی که نباید از دست بدهید، مرور کنید. به‌این‌ترتیب ذهنتان را فقط روی کارهایی متمرکز می‌کنید که در برنامه‌ی اصلی خود نوشته‌اید.

به یاد داشته باشید که اگر اجازه دهید، اینباکس ایمیلتان می‌تواند به‌راحتی به لیست کارهای بی‌پایان تبدیل شود و نوتیفیکیشن‌ها می‌توانند شما را به سیاهچاله‌ای از زمان ازدست‌رفته هدایت کنند. هنگامی‌که می‌خواهید خودتان را از عناصری نجات بدهید که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند، باید اهداف و چشم‌انداز خود را بر اساس واقعیات تنظیم کنید و فضای لازم را برای انجام کارهای بزرگ و مهم، برای ذهنتان فراهم کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات