افزایش بهره وری با تسلط بر ۴ تکنیک روانی

افزایش بهره وری با تسلط بر ۴ تکنیک روانی

با اجتناب از کارهای غیر ضروری و جانبی، زمان بیشتری برای حرکت در مسیر اهدافتان به دست بیاورید.

اگر اهداف مهمی دارید، باید بااراده آن‌ها را دنبال کنید. در جهان امروز ممکن است به‌سادگی بینش‌ها و بلندپروازی‌های خود را از دست بدهید، به‌خصوص که ما عادت داریم خودمان را به هر کاری که زندگی سر راهمان قرار می‌دهد مشغول کنیم.

در این مقاله چهار استراتژی مدیریت زمان را از نگاه جویس برادرز، روانشناس آمریکایی مطرح می‌کنیم:

فرعیات را بزرگ نکنید

نگذارید مسائل کم‌اهمیت برایتان مهم جلوه کنند. روزانه صدها مشغولیت ذهنی برایتان پیش می‌آید که اگر حواستان را به آن‌ها منعطف کنید، بیشتر زمانتان را از دست می‌دهید. بعضی از پیشامدهای روزمره قابل‌اجتناب هستند و بعضی نه. مهم‌ترین کلید برای ماندن در جاده‌ی هدف اصلی این است که زمانتان را به مهم‌ترین کارها اختصاص بدهید.

تونی رابینز می‌گوید یکی از دلایلی که انسان‌ها نمی‌توانند به آنچه واقعاً می‌خواهند برسند، این است که متمرکز نمی‌شوند. بیشتر مردم خود را غرق در حواشی زندگی می‌کنند و هرگز فرصت نمی‌کنند به ضروریات بپردازند. خیلی وقت‌ها مسئولیت یک کار کم‌ارزش را می‌پذیرید و بعد متوجه می‌شوید کل روز خود را بابت همان کار از دست‌ داده‌اید. بعلاوه هر کار کوچک و فرعی، کار بعدی را به دنبال خودش می‌آورد.

خودتان را به کارهای غیر ضروری مقید نکنید

نگذارید مسائل ساده، سد راه حرکت‌های بزرگ شما شوند. البته گاهی سرگرم شدن به کارهای کوچک بد نیست. کارهای کوچک می‌توانند استراحتی برای ذهن شما باشند یا به شما یادآوری کنند که چقدر توانایی دارید. متأسفانه بسیاری از انسان‌ها به این دلیل کارهای متفرقه را می‌پذیرند که می‌ترسند به درخواست دیگران جواب منفی بدهند. شما باید «نه» گفتن را یاد بگیرید. زیر بار مسئولیت‌های فرعی نروید و آرام و صبور، بر نقاط پررنگ زندگی متمرکز بمانید.

مسائل جزئی را برای خودتان بزرگنمایی نکنید

پروژه‌های اصلی زندگی‌تان را اولویت‌بندی کنید و بابت انجام هرکدام، به خودتان وقت کافی بدهید. خیلی اوقات ما تصمیم می‌گیریم کارهای زیادی را در یک روز و به‌صورت هم‌زمان انجام بدهیم. نتیجه این است که مدام از یک شاخه به شاخه‌ی دیگر می‌پریم و نمی‌توانیم در هیچ‌کدام پیشرفت شایان توجهی داشته باشیم. در عوض، هنگامی‌که برای روز خود برنامه‌ریزی می‌کنید، زمانی بیش از آنچه در ذهنتان برآورد کرده‌اید به اولویت‌های اول خود اختصاص بدهید.

رضایت و خشنودی را تمرین کنید

هنگامی که راضی و سپاسگزار باشید، انرژی و توانایی در زندگیتان جریان پیدا می کند. خیلی از احساسات می‌توانند مانع رسیدن شما به اهدافتان شوند که متأسفانه بخش اعظم آن‌ها از نارضایتی و دلگیری مشتق می‌شوند. در دنیای امروز، بسیاری از احساسات ما ناشی از کیفیت مصرف‌گرایی ما هستند. ما همیشه می‌خواهیم چیزی را بیشتر و بیشتر داشته باشیم و حتی اگر به این «بیشتر»ها برسیم، حس می‌کنیم کافی نبوده است.

از بالا به احساسات و افکار خودتان نگاه کنید. اگر از رسیدن به اهدافتان احساس خشنودی نمی‌کنید یا دستاوردهایتان به شما رضایت خاطر نمی‌دهند، باید الگوهای ذهنی خود را عوض کنید. لس براون می‌گوید:

قبرستان غنی‌ترین مکان زمین است چون آرزوها و امیدهای زیادی را در دل خود جای‌ داده که هرگز برآورده نشده‌اند. کتاب‌هایی که نوشته نشدند، ترانه‌هایی که خوانده نشدند، اختراعاتی که هرگز ثبت نشدند و نمایش که هرگز کشف نشدند، درون زمین خوابیده‌اند.

خودتان را قربانی زمان نکنید. شما می‌توانید انتخاب کنید چه چیزی در زندگی‌تان ارزش وقت و انرژی‌تان را داشته باشد. این استراتژی‌ها را به عادات روزانه‌ی خود تبدیل کنید تا دوباره مدیریت زمانتان را به دست بگیرید و به اهدافتان برسید.  

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع inc
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده