شغل‌هایی که در آینده‌ی نزدیک به آزادکاری تبدیل می‌شوند

سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
آزادکاری نوع جدیدی از کسب و کار است که به خاطر مزایای فراوان در حال اشغال کردن بسیاری از شغل‌های فعلی است.
تبلیغات

طبق آمار منتشرشده، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۵۵ میلیون آمریکایی دارای شغل آزادکاری یا فریلنسینگ بوده‌اند. این گروه توانسته‌اند درآمدی حدود یک تریلیون دلار کسب کنند. همین گزارش عنوان می‌کند که سالانه افراد بیشتری به این نوع از کسب و کار جذب می‌شوند. دلیل این افراد اجبار نیست و آن‌ها به خاطر این‌که امنیت شغلی بیشتری در این حالت حس می‌کنند، به آزادکاری روی می‌آورند. به بیان دیگر، آن‌ها مشتریان متعدد و گسترده را از لحاظ امنیت شغلی بهتر از یک کارفرمای ثابت می‌دانند.

یکی دیگر از دلایل افزایش Freelancing گسترش فناوری است. در دوران کنونی کار کردن در خارج از محیط شرکت‌ها بسیار آسان شده است. از طرفی ارائه کردن مهارت‌ها و تبلیغات برای آن‌ها نیز با سرعت و راحتی بیشتری انجام می‌شود.

اما کدام شغل‌ها در معرض تبدیل شدن به آزادکاری قرار دارند؟ پاسخ این است که این نوع از اشتغال در انواع مختلف صنایع ورود پیدا کرده است. در ادامه‌ی این مطلب زومیت با تعدادی از شغل‌ها که به‌زودی به‌طور کامل به آزادکاری تبدیل می‌شوند، آشنا خواهید شد.

۱- طراح و توسعه‌دهنده وب‌سایت

کارآفرینان پس از تأسیس استارتاپ خود برای طراحی و توسعه‌ی وب‌سایت به سراغ فریلنسرها می‌روند. طبق آمار منتشرشده توسط Upwork، رشد این نوع از آزادکاری در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۰۰٪ بوده است.

۲- بازاریاب محتوا

شرکت‌های بزرگ، تیم‌های بازاریابی بزرگ نیز دارند. اما شرکت‌های نوپا سرمایه‌ی لازم برای تشکیل این گروه‌ها را ندارند. از طرفی استارتاپ‌ها می‌دانند که بازاریابی  محتوا در عصر شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین مزایای آن‌ها در بازار خواهد بود. به همین دلیل برای انجام این کار مهم، به عقد قرارداد با فریلنسرها روی می‌آورند.

کارمندی یا آزادکاری

۳- حسابدار و کارشناس مالیاتی

با رشد اقتصاد آزادکاری و افزایش کارآفرینان، نیاز به متخصصان مالی نیز افزایش پیدا کرده است. بسیاری از متخصصان باتجربه‌ی این بخش در حال تبدیل شدن به آزادکارانی هستند که به شرکت‌های متعدد مشاوره می‌دهند.

۴- نویسنده و روزنامه‌نگار

در این بخش تقاضا برای نیرو بسیار زیاد است. کارآفرینان برای رشد کسب و کار خود نیاز به به‌روزرسانی وبلاگ، نوشتن در شبکه‌های اجتماعی و دیگر شکل‌های نویسندگی دارند. در کنار این موارد، گسترش خبرگزاری‌های آنلاین و مهاجرت از نشریات چاپی به آنلاین، تقاضا برای افراد آزادکار این حوزه را افزایش می‌دهد.

۵- مشاور بیمه

این افراد که پیش از این اکثرا در شرکت‌های بزرگ مشغول به کار بوده‌اند، به‌تازگی از مزایای آزادکاری آگاه شده و تعداد زیادی از آن‌ها به این نوع از اشتغال روی آورده‌اند.

۶- مهندس برق

یکی از موارد عجیب این لیست، مهندسان هستند. بر خلاف تصور عموم این افراد نیز در حال روی آوردن به اشتغال آزاد هستند. در سال ۲۰۱۶ و به خاطر رشد سریع فناوری اینترنت اشیاء، آزادکاران این حوزه نیز به مقدار ۵۱ درصد رشد داشته‌اند.

دورکاری

۷- دستیار شخصی

این دسته از افراد نیز با افزایش کارآفرینان و نیاز به افرادی برای انجام کارهای غیر ضروری و شخصی، در حال افزایش هستند. این افراد می‌توانند به‌صورت آزادکاری برای چند کارفرما کار کنند.

۸- معلم خصوصی

نیاز به این دسته از افراد همیشه وجود داشته است. دانش آموزان در هر مرحله از تحصیلات با مشکلاتی مواجه هستند که این نوع از آزادکاران می‌توانند با درآمدی مناسب به آن‌ها کمک کنند.

۹- توسعه‌دهنده اپلیکیشن و نرم‌افزار

افراد بسیاری ایده‌های مختلف بازی و اپلیکیشن را در سر می‌پرورانند که الزاما همه‌ی آن‌ها توسعه‌دهنده و برنامه‌نویس نیستند. این دسته از آزادکاران می‌توانند درآمد مناسبی از اجرای ایده‌های دیگران کسب کنند.

۱۰- متخصص شبکه و امنیت

با افزایش نگرانی در مورد امنیت سایبری، بسیاری از کسب و کارها به فکر استخدام فریلنسرهای امنیت هستند. برخی از این شرکت‌ها حتی تیم IT کامل نیز دارند؛ اما داشتن یک متخصص و مشاور امنیت برای آن‌ها حیاتی است. شرکت‌های کوچک که در معرض حملات مجرمان اینترنتی هستند نیز به‌خوبی از مزایای داشتن یک متخصص امنیت آگاه هستند. طبق آمارهای منتشرشده، این بخش در سال‌های آتی با رشد بالایی روبرو خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات