چرا واحد منابع انسانی برای موفقیت کمپانی اهمیت بسیاری دارد

چرا واحد منابع انسانی برای موفقیت کمپانی اهمیت بسیاری دارد

منابع انسانی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر دپارتمانی است، اما در بسیاری موارد اهمیت این بخش در شرکت‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

یکی از واحدهایی که کمپانی‌ها و شرکت‌های مطرح به آن اهمیت فراوانی می‌دهند، واحد منابع انسانی است. البته شاید بعضی از مدیران به اهمیت این موضوع آگاه باشند یا آن را مهم جلوه ندهند؛ اما باید دانست که مدیر واحد منابع انسانی و کارمندانی که در این بخش کار می‌کنند، برای موفقیت هر سازمانی نقش حیاتی بر عهده دارند.

در صورتی که اعضای این بخش یا مدیری که منابع انسانی را کنترل می‌کند، افراد بی‌تجربه و نالایق باشند کمپانی یا شرکت نمی‌تواند برای بخش‌های مختلف خود افراد توانمند و مستعد را استخدام کند؛ بنابراین بدون افراد مستعد، تجارت پویایی نیز وجود نخواهد داشت و با شرکتی که محکوم به شکست است، رو‌به‌رو می‌شوید.

در ادامه به دلایل اینکه چرا واحد منابع انسانی برای موفقیت یک کمپانی مهم است، می‌پردازیم. همراه زومیت باشید.

تیم منابع انسانی حرفه‌ای بهترین‌ها را استخدام می‌کند

استخدام

شاید استخدام پروسه ساده‌ای به نظر برسد، اما در حقیقت بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. طبق مطالعه‌ای که توسط CareerBuilder در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت؛ ۴۸ درصد از مدیرعامل‌ها معتقدند کمپانی آن‌ها به دلیل استخدام‌های اشتباه، هزینه‌ی گزافی پرداخت کرده است.

طبق مطالعات جدیدی که توسط Jobvite صورت گرفته است، ۹۵ درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند پروسه استخدام در سال ۲۰۱۷ با چالش‌های بیشتری همراه خواهد بود. البته اینجا اهمیت دپارتمان منابع انسانی بیشتر به چشم می‌آید. یک گروه خوب که متشکل از افراد حرفه‌ای باشد به دنبال استخدام‌های کورکورانه و سریع‌تر خالی کردن لیست افراد مورد نیاز کمپانی نیست؛ بلکه به دنبال افرادی می‌گردد که در شغل خود بهترین باشند و بتوانند در بلندمدت برای کمپانی سود فراوانی حاصل کنند.

یک تیم حرفه‌ای منابع انسانی در پروسه استخدام به دنبال ارزیابی عملکرد متقاضی و همچنین نگهداری از فرد تازه استخدام‌شده و طولانی‌مدت بودن همکاری آن شخص با مجموعه است و به مسائل پیش‌پاافتاده‌ای مانند حقوق یا سریع‌تر بودن پروسه استخدام فکر نمی‌کند. تمرکز بر موفقیت فرد تازه‌وارد در مجموعه از اولویت‌های تیم منابع انسانی محسوب می‌شود؛ زیرا نیرویی که پرانرژی و از کار خود راضی باشد، به سلامت روانی مجموعه کمک می‌کند.

طبق گزارشی که توسط گالوپ منتشر شده است، به‌صورت سالانه استعفای کارمندان نسل هزاره در ایالات‌متحده به‌تنهایی نزدیک به ۳۰.۵ میلیارد دلار هزینه در بر دارد؛ اما زمانی که اعضای منابع انسانی بتوانند نیروهای مستعدی را جذب کنند و سپس راهی برای راضی نگه‌داشتن آن‌ها بیابند، این افراد به فکر خروج از شغلشان نخواهند افتاد. با این حساب کمپانی‌ها نیز می‌توانند در صرف هزینه و زمان صرفه‌جویی کنند.

تیم منابع انسانی حرفه‌ای بر تعامل کارمندان تمرکز می‌کند

استخدام

تعامل کارمندان با شغلشان، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات محل کار به شمار می‌رود. گالوپ در سال ۲۰۱۳ یک بررسی در ایالات‌متحده آمریکا انجام داد و با استفاده از اطلاعاتی که بیش از ۳۵۰ هزار نفر در اختیار این مجموعه قرار دادند، متوجه شد کارمندانی که تعامل ندارند به‌طور مجموع بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ میلیارد دلار به محل کارشان خسارت می‌زنند.

در این وضعیت، اعضای دپارتمان منابع انسانی می‌توانند کارمندان را به ایجاد تعامل سوق دهند. ایجاد تعامل می‌تواند تنها با در نظر گرفتن چند نکته و انجام آن‌ها به وجود بیاید که شامل اهمیت دادن به کارمند، بازخورد، آموزش و توسعه، مزایا و در آخر ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی وی می‌شود.

بنابراین فرقی نمی‌کند که دپارتمان منابع انسانی روشی برای آموزش و توسعه بیابد، بازخورد کارمندان را با نظرسنجی در مورد تعاملات کاری بسنجد یا برنامه‌ای برای بالاتر بردن انگیزه کارمندان ترتیب دهد؛ باید بدانید دپارتمان منابع انسانی حرفه‌ای به دنبال بهترین استراتژی‌ها است تا بتواند تعامل کارمندان را بالاتر ببرد و میزان علاقه آن‌ها به کار در کمپانی را افزایش دهد.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۶ یک نظرسنجی توسط Globoforce  صورت گرفت که طبق آن ۸۲ درصد از شرکت‌کنندگان گفتند زمانی که از آن‌ها تجلیل و قدردانی می‌شود احساس تعامل بیشتری با محل کار خود پیدا می‌کنند و ۷۸ درصد اعلام کردند خلاقیت آن‌ها افزایش می‌یابد.

نظرات تیم منابع انسانی باعث رشد کسب‌وکار می‌شود

سوددهی کسب و کار

دید خاص دپارتمان منابع انسانی به کمپانی و افرادی که در آن کار می‌کنند، باعث می‌شود در بهترین جایگاه برای کمک به تصمیمات مهم تجاری قرار گیرد. درحالی‌که دپارتمان منابع انسانی از تیم استراتژی کمپانی جدا است؛ ۶۵ درصد از مدیرانی که در نظرسنجی CareerBuilder شرکت داشتند به این موضوع اشاره کردند که نظرات این دپارتمان در تصمیمات مهم مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین ۷۳ درصد از مدیرعاملان گفتند مدیر بخش منابع انسانی اطلاعاتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که برای پیشرفت کسب‌وکار آن‌ها مفید است.

اگر در یک کمپانی مشاهده کردیدهمه چیز به‌خوبی پیش می‌رود، باید در نظر داشته باشید که دپارتمان منابع انسانی متشکل از افراد حرفه‌ای بوده است که توانسته‌اند درک عمیقی از افراد مستعد داشته باشند و همچنین بدانند که کارمندان چگونه کار می‌کنند. تأثیر نظرات و دیدگاه‌های آن‌ها را نیز می‌توان در تصمیم‌گیری‌های کمپانی مشاهده کرد.

۵۷ درصد از مدیرعاملان که در نظرسنجی CareerBuilder شرکت کردند، موافقند که مدیران دپارتمان منابع انسانی می‌توانند راه‌هایی به کمپانی ارائه دهند که به لطف آن‌ها هزینه‌ها کاهش یابد و کمپانی بتواند از ظرفیت حداکثری نیروهای خود بهره ببرد.

زمانی که منابع انسانی با بخش امور مالی همکاری کند نیز نتایج بسیار خوب خواهد بود. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ نشان داد زمانی که این دو بخش با یکدیگر همکاری قدرتمندی داشته باشند؛ کمپانی نه‌تنها به سودآوری بیشتری می‌‌رسد و شاهد پیشرفت‌های چشمگیری خواهد بود بلکه میزان تعامل کارمندان نیز افزایش خواهد یافت.

منبع entrepreneur
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده