۷ نشانه‌ ای که ثروتمند بودن شما را تعیین می‌کند

پنج‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
ثرو‌تمند بودن تنها نمی‌تواند به معنای داشتن توانایی مالی خرید چیزهایی که برای دیگران غیر ممکن است، باشد. شاید بسیاری به ثروت این دیدگاه را داشته باشند اما از نگاه میلیونر‌ها پول تنها یک دوست یا ابزار است و درآمد بالا نمی‌تواند همه چیز را در زندگی تغییر دهد. با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های یک فرد ثروتمند آشنا شوید.
تبلیغات

ثروتمند بودن نسبی است

شاید از نگاه شما، ثروتمند بودن به معنی داشتن درآمدی بیشتر از بسیاری از مردم است، شاید به معنی توانایی خرید یک عمارت بزرگ و پر زرق و برق باشد، شاید هم به معنی گذراندن تمام زندگی از یک تعطیلات لوکس به تعطیلات لوکسی دیگر است. اما بانکدار و سرمایه‌گذار سابق، کریستین آدیس می‌گوید هنگامی که درآمدی برابر با ۴۰ درصد از حقوق پیشین خود را داشته و در حال سفر به سر‌تا‌سر دنیا بوده، احساس ثروتمندی بیشتری داشته است.

نیک و داریک سوییفت هم کارشان را ترک کردند تا درآمد قبلی خود را  کاهش دهند. آن‌ها می‌گویند زمانی که درآمد کمتری دارند، خوشحال‌تر هستند. این ستاره‌های میلیونر خودساخته می‌گویند که روابط ارزشی بسیار بالاتر از پولی که به دست می‌آورند، دارد.

در نهایت، ثروت‌مند بودن می‌تواند به معنای خوشحال بودن باشد. اما به هر حال برای هر شخص می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد. در هر صورت چند نشانه کلی برای سنجش ثروتمند بودن، بدون در نظر گرفتن نحوه نگرش شما به ثروت، وجود دارد.

شما می‌توانید پول خود را پس‌انداز کنید

rich

رابرت کیوساکی  در کتاب امور مالی شخصی خود با عنوان پدر پولدار، پدر بی‌پول می‌نویسد:

بسیاری از مردم تشخیصی اشتباه در این زمینه دارند. موضوع اصلی میزان درآمد شما نیست، بلکه  مسئله اصلی میزان پس‌انداز شما است.

در پایان روز، پول مشکلات مالی را حل نمی‌کند و در واقع آن‌ها را تشدید می‌کند. برندگان یک قرعه‌کشی را در نظر بگیرید که پولِ به دست آورده را در طی چند سال اندک از دست می‌دهند یا به ورزش‌کارانی حرفه‌ای فکر کنید که در دهه ۲۰ زندگی خود درآمد بالایی دارند، اما زندگی خود را با بی‌پولی به پایان می‌رسانند.

کیوساکی توضیح می‌دهد:

پول معمولا کاستی‌های غم‌انگیز بشر را آشکار می‌سازد و چیزی را که نمی‌دانیم در کانون توجه ما قرار می‌دهد. به همین دلیل است که اغلب کسی که یک ثروت باد‌آورده و ناگهانی به دست می‌آورد، مانند ارث، افزایش حقوق و برنده شدن در قرعه کشی، در مدت کوتاهی به همان شرایط مالی سابق بازمی‌گردد یا حتی بد‌تر از آن، ممکن است شخص به شرایطی بد‌تر از قبل برسد.

اگر شما می‌توانید بخشی از پولی که به دست می‌آورید را پس‌انداز کنید، باید گفت که در وضعیت خوبی هستید.

زندگی کردن راحت با خرجی کمتر از درآمد دریافتی

money

یکی از اصول مهم در مدیریت پول خرج کردن مقداری کمتر از میزان درآمد است، شما هزینه‌هایی کمتر از درآمدی که کسب می‌کنید، دارید، این مهم نیست که چقدر بیشتر پول دریافت می‌کنید. میلیاردر خود ساخته آنتونی هسیه می‌گوید که او زندگی کردن با هزینه‌هایی کمتر از درآمد را از پدر و مادر خود یاد گرفته است؛ آن‌ها از تایوان به امریکا مهاجرت کرده بودند. او می‌گوید که این عادت به او کمک بسیاری کرده و توانسته که ۳۰ سال به این روش زندگی کند. این فرد دلیل اصلی موفقیتش را اطمینان از عدم ولخرجی در زندگی و کارش می‌داند.

زندگی کردن با چنین شرایطی، یعنی کمتر از درآمد دریافتی هزینه کردن، شاید برای عده‌ای که در حال انجام آن هستند کار سختی نباشد. اما بسیاری از پس این کار بر‌نمی‌آیند. یک گزارش در سال ۲۰۱۵ در امریکا نشان می‌داد که بیش از نیمی از مردم (۵۵٪) بیشتر از درآمد خود خرج می‌کنند.

شما در نهایت قادر به خرید چیز‌هایی که واقعا می‌خواهید، هستید

rich

اگر شما بتوانید یک قایق تفریحی را با پول نقد بخرید، بسیاری از مردم این عقیده را دارند که شما ثروتمند هستید. اما اگر شما بتوانید پنج سال بعد از این‌که تصمیم می‌گیرید یک قایق تفریحی بخرید، با پنج سال پس‌انداز و سختی کشیدن و کم‌خرج کردن، موفق به خرید قایق رویاییِ خود شوید، باز هم یک فرد ثروتمند هستید.

اما آمارها نشان می‌دهند که آمریکایی‌ها در پس‌انداز پول موفق نیستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۳۰ درصد مردم پس‌انداز خانگی ندارند و در یک نظرسنجی از ۴،۵۰۰ امریکایی مشخص شد که یک سوم آن‌ها هیچ پس‌اندازی برای دوران بازنشستگی خود ندارند.

شما با برنامه‌ریزی قادر به پرداخت هزینه‌های بازنشتگی خود هستید

rich

بازنشستگی دوره پر‌خرجی است. کارشناسان می‌گویند که شما نیاز دارید که ۷۰ تا ۸۰ درصد از درآمد خود را برای دوران بازنشستگی پس‌انداز کنید. حتی اگر شما در منطقه‌ای با هزینه‌های پایین زندگی می‌کنید، بازنشستگی دوره‌ای است که شما باید مدت زیادی را بدون درآمد سر کنید.

به طور معمول، سنِ بازنشستگی ۶۵ سال است، اما در امریکا، ۲۰ درصد از افراد با سن ۶۵ سال یا بیشتر، هنوز هم کار می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که دلیل اصلی کار کردن بیشتر از نیمی از آن‌ها مسائل مالی است.

اگر شما بتوانید هر زمان که خواستید بازنشسته شوید و هزینه‌های آن را پرداخت کنید، در شرایط خوبی هستید.

انگیزه شما صرفا پول نیست

money

یکی از مسائلی که در مورد بسیاری از میلیونر‌‌های خود ساخته صدق می‌کند، این است که آن‌‌ها صرفا برای پول کار نمی‌کنند. آن‌ها تمایل دارند روی مسائلی به غیر از پول تمرکز کنند و به دنبال حل مشکلات، یافتن شور و شوق یا ایجاد کردن کسب و کار تا جای ممکن هستند. اگر نمی‌توانید به سادگی به رویاهای خود برسید، می‌توانید از پول برای رسیدن به آن‌ها استفاده کنید.

این به این معنی نیست که شما از دریافت یک چک با مبلغ قابل توجهی خوشحال نشوید یا این‌که از رشد سرمایه‌گذاری خود هیجان زده نشوید. پول محرک اصلی و منبع شادی شما نیست. اگر در زندگی خود، بر مسائلی غیر از پول تمرکز دارید، پس ثروتمند هستید.

شما به پول به چشمِ یک دوست نگاه می‌کنید

money

اکثر مردم روابط خصمانه‌ای با پول دارند. استیو سیبولد، میلیونر خود ساخته می‌نویسد:

همه ما یاد گرفتیم که پول بسیار کمیاب است، به دست آوردن آن سخت و نگه داشتنِ آن سخت‌تر است. اگر می‌خواهید شروع به پول درآوردن کنید، به این فکر که پول دشمنِ شما است، پایان دهید و به این موضوع بیاندیشید که پول یکی از بزرگترین دوستان شما است.

دلیل اصلی این‌که ثروتمندان درآمد بیشتری دارند، این است که آن‌ها از این‌که اعتراف کنند پول بسیاری از مشکلاتشان را حل می‌کند، واهمه‌ای ندارند. سیبولد می‌گوید:

طبقه متوسط به این موضوع فکر می‌کنند که پول یک شرِ لازمِ بی‌پایان است که باید به عنوان بخشی از زندگی همیشه آن‌را تحمل کرد. افراد طبقه بالا پول را یک منجی بزرگ می‌بینند که اگر آن‌را به اندازه کافی داشته باشند، به آرامش ذهنی از لحاظِ مالی خواهند رسید.

اگر شما  از پول نمی‌هراسید و به آن به چشم یک دوست و ابزاری برای رسیدن به خواسته‌هایتان در زندگی نگاه می‌کنید، در این بازی پیش هستید.

شما گیر نکرده‌اید

stuck

سوفیا آموروسو، میلیونر خودساخته در کتاب خود با نام "یک دختر، یک رئیس واقعی" می‌نویسد:

چیزی که من در گذر زمان فهمیدم این است که پول در بسیاری از اوقات به معنای آزادی است. اگر شما یاد بگیرید که امور مالیِ خود را کنترل کنید، آن‌گاه در شغل، مکان‌ها‌ یا روابطی که از آن‌ها تنفر دارید، تنها به دلیل این‌که قادر به پرداخت هزینه رفتن به جایی دیگر نیستید، گیر نخواهید کرد. قرار گرفتن در یک شرایطِ مالی خوب می‌تواند درهای بسیاری را به روی شما بگشاید و بودن در شرایط بد مالی شما را هر روز با مسائلِ نا‌خواسته روبرو می‌کند.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات