موفق ترین افراد جهان در مورد شکست چگونه فکر می‌کنند؟

موفق ترین افراد جهان در مورد شکست چگونه فکر می‌کنند؟

شکست، جزیی از واقعیت‌های زندگی است که همه‌ی ما به شکل‌های مختلف آن را تجربه می‌کنیم. در این میان افراد موفق زیادی هستند که با این پدیده آشنایی عمیق‌تری دارند و آن را پشت صحنه‌ی موفقیت‌های چشم‌گیر خود می‌دانند. در ادامه با زومیت همراه باشید.

"هر چه بیشتر تلاش کنید، شکست بیشتری را تجربه می‌کنید. اهمیتی ندارد. دوباره امتحان کنید و دوباره شکست بخورید. این بار بهتر شکست خواهید خورد." - ساموئل بکت

شکست اجتناب ناپذیر است. مخصوصا در کسب وکار که پیش‌بینی شرایط سخت‌تر بوده و هیچ هشداری برای آنچه که پیش می‌آید وجود ندارد. برای مثال مشتری شما ممکن است منصرف شود یا هم‌تیمی شما تصمیم بگیرد که با رقیب شما وارد همکاری شود یا ناگهان شرکت شما تمام پولی را که به دست آورده یا نیاورده از دست بدهد. هیچ قطعیتی برای اطمینان داشتن وجود ندارد. افراد موفق هم شکست‌های سخت را متوالی و پشت سرهم تجربه کرده‌اند و در ادامه با ذهنیت آن‌ها درمورد مقوله‌ی شکست بیشتر آشنا می‌شویم:

والت دیزنی

والت دیزنی

"به نظر من مهم است که در دوران جوانی بتوانید یک شکست خیلی سخت را تجربه کنید. چرا که نسبت به اتفاقات بعدی زندگی آگاه‌تر و هشیارتر عمل خواهید کرد. از این رو وقتی به شرایط بحرانی می‌رسم که همه چیز زندگی در حال فروپاشی است، هیچ ترس خاصی ندارم."

دیزنی از موسسه‌ی "کانزاس سیتی استار" به این علت اخراج شد که از نظر مدیر آنجا فاقد تخیل و ایده‌های خوب بود. دهه‌ها از آن روزها گذشته و نام خانوادگی دیزنی برای همه شناخته شده است.

جی کی رولینگ

جی کی رولینگ

"غیر ممکن است که زندگی بدون شکست همراه باشد مگر این که شما خیلی محتاطانه زندگی کنید در آن صورت نمی‌توان اسمش را زندگی گذاشت."

رولینگ از جمله افرادی بود که از صفر شروع کرد و هیچ پولی به عنوان اندوخته نداشت. ایده‌ی اولیه داستان "هری پاتر و سنگ جادویی" از طرح روی یک دستمال سفره در "کافه ادینبرگ" به ذهن رولینگ خطور کرد. او اولین نسخه از کتاب خود را به ۱۲ ناشر معرفی کرد و همه‌ی آن‌ها آن را رد کردند و حاضر به چاپ آن نشدند. در حال حاضر دارایی رولینگ به یک میلیارد دلار می‌رسد.

مایکل جردن

مایکل جردن

"در دورانی که بازیکن بودم ۹۰۰۰ پرتاب ناموفق داشتم که به گل تبدیل نشدند. در بیش از ۳۰۰ بازی شکست خوردم. ۲۶ بار به من اعتماد شد که پرتاب نهایی بازی را انجام دهم و ناکام ماندم. من بارها و بارها در زندگی‌ام شکست خوردم و تمام این‌ها من را به مایکل جردن امروز تبدیل کرده است!"

جردن، معروف‌ترین بسکتبالیست آمریکایی در جهان است. حتی این احتمال وجود دارد که معروفٔترین ورزشکار دنیا هم باشد. با این حال مسیر موفقیت او به هیچ عنوان ساده و هموار نبوده است.

وینستون چرچیل

وینستون چرچیل

"موفقیت سکندری خوردن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن شور و شوق است."

بین سال‌های ۱۹۳۲ و ۱۹۳۹ بود که چرچیل از طرف حزب سیاسی خود به علت اختلافات ایدیولوٰیک به مدت ۱۰ سال کنار گذاشته شد. پس از پایان این ۱۰ سال جنگ جهانی دوم شروع شد و او به عنوان افسر ارتش بریتانیا منصوب شد و یک سال بعد به مقام نخست‌وزیری رسید.

جانی کش

جانی کش

" در شکست است که شما ساخته می‌شوید. سنگ اول شکست، نخستین پله‌ی مسیر شما است. سعی کنید درهای گذشته را به روی خود ببندید. سعی نکنید که اشتباهات خود را فراموش کنید اما روی آن‌ها توقف نکنید و ساکن نمانید. به شکست‌ها اجازه ندهید که انرژی، وقت یا هیچ چیز دیگری را نابود کنند."

کش تا مدت‌ها یک خواننده و موسیقی دان شکست خورده بود که با مشکلاتی مانند اعتیاد و مسائل شخصی دست و پنجه نرم می‌کرد. بعدها کش توانست با شکست خود کنار بیاید و به شهرت بیشتری برسد.

سر ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

"شکست، بهترین درس‌ها را به افراد می‌دهد. از این رو نباید به علت شکست خودتان را سرزنش کنید. باید بلند شوید و درس‌های جدیدی بگیرید و خود را برای مبارزه‌ی بعدی آماده کنید."

در حال حاضر برانسون یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین چهره‌های کسب و کار به شمار می‌رود اما وضعیت امروز او اوضاع همیشه‌اش نبوده است. یکی از مواردی که برانسون به خود افتخار می‌کند این است که همواره در کسب و کار، تصمیم‌گیری‌های جسورانه داشته است و تا به حال ۱۰۰ شرکت مختلف راه‌اندازی کرده که از بین آن‌ها تنها "ویریجین ایرلاین" به موفقیت رسیده است."ویریجین کولا"، "ویریجین وودکا" و "ویریجین برایدز" از جمله کمپانی‌های برانسون بوده‌اند که دستاورد موفقیت‌آمیز خاصی نداشته‌اند.

رابرت اف کندی

رابرت اف کندی

"فقط کسانی که جرات شکست خوردن دارند، می‌توانند به پیروزی‌های بزرگ دست پیدا کنند."

"بابی کندی" تا زمان ترور شدنش در سال ۱۹۶۸ یکی از مهم‌ترین سیاستمداران آمریکایی بود. کندی آغوش خود را برای پذیرش هر شکستی باز کرده بود و همین موضوع باعث امتیاز او نسبت به دیگر هم رده‌هایش بود.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده