بدترین اشتباهاتی که افراد جوان در زمان مصاحبه انجام می‌دهند (بخش اول)

بدترین اشتباهاتی که افراد جوان در زمان مصاحبه انجام می‌دهند (بخش اول)

بسیاری از افراد با اینکه شایستگی داشتن شغل مورد نظرشان را دارند اما به این دلیل که نمی‌توانند در جلسه‌های مصاحبه آنطور که لازم است، طرف مقابل خود را قانع به دارایی‌هایی‌های ذهنی خود کنند، خیلی راحت بخاطر یک یا چند اشتباه کوچک یک موقعیت خوب و شاید بزرگ را از دست می‌دهند. در ادامه، با ما همراه شوید تا دیگر به این اشتباه‌ها دچار نشوید.

۲۰. غلط املایی در رزومه، فرم درخواست شغل یا ایمیل

می‌‌دانیم که غلط املایی داشتن در ایمیل، رزومه یا فرم درخواست شغلی شاید کوچک به نظر برسد اما در نشان دادن دانش و هوش شما نقش بزرگی بازی می‌کند. سعی کنید قبل از ارسال رزومه، ایمیل یا فرم درخواست شغل حتما یک بار همه متونی که نوشته‌اید را بازخوانی کنید و در کنار هر کلمه‌ای که رد شدید و در مورد تناسب آن با جمله یا املای آن تردید داشتید، با کمی جست‌وجو جایگزین بهتر یا املای درست آن را پیدا کنید.

نکته: برای پیدا کردن شیوه نوشتن و املا یک کلمه کافی است آن را در گوگل جست‌وجو کنید (هر چند غلط) تا شیوه صحیح نوشتن آن را مشاهده کنید.

۱۹. بوی بد دهان و نفس

brush

هیچگاه مصاحبه شغلی خود را بدون اینکه مسواک زده باشید شروع نکنید. بوی بد دهان می‌تواند نشان‌دهنده بی‌توجه‌ای شما به نظافت و بی‌نظمی باشد و هر کسی را فراری دهد.

نکته: پیش از مصاحبه یک یا دو تکه آدامس را بجوید و ۵ دقیقه قبل از شروع مصاحبه آن را دور بیاندازید.

 

 

 

۱۸. تعریف نکردن یک داستان خوب

story

شما چه کسی هستید، چه کاری را خیلی خوب انجام می‌دهید و می‌خواهید با زندگی خودتان چکار کنید؟ مصاحبه کننده‌ها یک داستان شسته و رفته و سریع از زندگی شخصی و شغلی شما می‌خواهند. به طرف خود نشان دهید اهل ارتباط برقرار کردن هستید و ارتباطات نقشی کلیدی برای شما دارد. اگر نتوانید با صحبت‌های خود و گفتن یک داستان سریع، تمیز و صادقانه با شخص مقابل ارتباط برقرار کنید، آن شغل را نخواهید گرفت.

نکته: همان داستان شسته و رفته را برای خود بنویسید و با دوست خودتان هم در میان بگذارید و نظرش را بخواهید.

۱۷. نیش‌دار و منفی‌نگر بودن

neg

نمی‌گوییم قهقه‌زنان به جلسه مصاحبه بروید، اما چهره‌ای اخمو، عبوس، عصبانی و منفی‌نگر داشتن هم به هیچ وجه به روند استخدام شما کمکی نمی‌کند. سعی نکنید حرف‌هایی کنایه‌دار یا نیش‌دار بزنید و طرف مقابل را نسبت به خود رنجیده کنید.

نکته: مودب باشید، لبخند بزنید.

 

 

 

۱۶. تکبر داشتن

img

بعضی‌ها چنان به یک مصاحبه وارد می‌شوند که انگار یک شخص مشهور همه چیز تمام هستند که اگر شرکت مقابل وی را نداشته باشد تا چند وقت دیگر از هم خواهد پاشید. نه، چنین چیزی نیست، پاسخ‌ها و چهره همراه‌با غرور شما نشان‌دهنده شدت تخصص نیست.

نکته: به جلسه مصاحبه رفتن برابر با گرفتن شغل نیست، شما باید شخصیت مودب، اجتماعی و خوبی از خود نشان دهید.

 

 

۱۵. نداشتن اطلاعات کافی

knowing

اگر برای یک سمت رده بالا به مصاحبه می‌رود و برای مثال می‌خواهید در خط جبهه صنعت تکنولوژی وظیفه‌ای را در اختیار بگیرد پس باید انتظار سوالی مثل این: «به نظر شما جالب‌ترین بخش تکنولوژی چیست؟» را داشته باشید و علاوه بر این باید آمادگی برای جواب دادن به آن را هم داشته باشید.

نکته: آماده باشید! برخی از سؤال‌ها و نکته‌های اصلی صحبت خود در جلسه مصاحبه را یادداشت کنید و پیش از رسیدن به محل مصاحبه آن را مرور کنید. قطعا این برگه در زمان پرسیدن سؤال‌ها به کمک شما می‌آید.

 

 

۱۴. ارسال پیوست‌ در ایمیل

virus

دانلود کردن پیوست ایمیل‌ها برای بسیاری از شرکت‌ها با خطر‌هایی مثل داشتن ویروس‌های مخرب همراه است. در ارسال ایمیل‌های درخواست کار از متون و لینک‌ها برای نشان دادن رزومه و مشخصات خود استفاده کنید. به این شکل آن شخص مسئول در شرکت مقابل‌ هم با آسودگی بیشتر می‌تواند در گوشی یا لپ‌تاپ خود اطلاعات شما را مشاهده کند.

نکته: بهترین جایی که رزومه شما قابل نمایش است، حساب کاربری لینکداین شما است. نمونه کار‌های شما هم اگر با لینک درون ایمیل قابل نمایش باشند، کار را بسیار آسان‌تر می‌کنند.

 

۱۳. پوشیدن لباس نامناسب

bad-tshirt

می‌دانیم که جوان و تنوع‌طلب هستید، کسانی که وظیفه مصاحبه کردن را دارند هم به لباس‌های راحت و متنوع علاقه دارند، اما بگذارید شخص مقابل متوجه شود شما برای آشنایی با وی احترام قائلید و با لباسی مرتب، منظم و شیک به دیدار وی و شرکت آن‌ها (و شرکت آینده خودتان) رفته‌اید.

نکته: اهمیت پوشیدن لباس‌های منظم، مناسب و رسمی در جلسه‌های مصاحبه آنقدر زیاد است که حتی اگر به‌صورت گفتگوی ویدیویی تحت وب هم قصد مصاحبه دادن را دارید، بهتر است با کت و شلوار و اتو کشیده با شخص مقابل صحبت کنید.

 

۱۲. حرف از پول، آن‌هم در جلسه اول

money

هر دو طرف مصاحبه شونده و مصاحبه کننده دوست دارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن مطمئن شوند کاری که قصد انجام آن با یکدیگر را دارند، وقت تلف کردن نباشد. اما پرسیدن درباره مقدار پول در همان جلسه و در همان سوالات اول نشانه‌ای نیست جز از اینکه شما تازه‌کارید.

نکته: به یاد داشته باشید که استخدام یک «روند» است. هر چقدر که این روند را بیشتر طی کنید، نشانه‌ای است که کارفرما علاقه بیشتری برای استخدام شما دارد، همه چیز وابسته به زمان است، پس کمی صبوری نشان دهید.

 

 

۱۱. عکس نامناسب در شبکه‌های اجتماعی

 

babyاگر از یک ایمیل شخصی که آن را با یک عکس شخصی هم مزین کرده‌اید! برای ارسال رزومه استفاده می‌کنید پس زیاد انتظار جدی گرفته شدن نداشته باشید. 

نکته: تصویر و متونی که می‌خواهید برای درخواست شغل ارسال کنید را در ابتدا برای دوست خود ارسال کنید تا متوجه شوید، این متن و تصویر شما در نظر دیگران چگونه است. از تصاویر بد یا خیلی شخصی برای تصاویر حساب خود در شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید.

 

 

 

این مقاله بخش دوم خواهد داشت...

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده