داستان برند: ال جی، از لوازم بهداشتی تا محصولات الکترونیکی و مخابراتی

جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
مطالعه 22 دقیقه
ال جی برند شناخته شده‌ و باسابقه‌ی کره‌ای در صنایعی همچون محصولات الکترونیکی، شیمی و مخابرات است. این شرکت چهارمین هولدینگ بزرگ کره‌ی جنوبی است.
تبلیغات

ال جی (LG Corporation) که پیش از این با نام Lucky-Goldstar شناخته می‌شد هولدینگی بین‌المللی در کشور کره‌ی جنوبی است. این شرکت لقب چهارمین هولدینگ بزرگ کره‌ی جنوبی را یدک می‌کشد. مرکز مدیریت الجی در برج‌های دوقلویی به نام همین شرکت در منطقه‌ی یئوویدو-دونگ در سئول واقع است.

الجی در تاریخ بیش از ۷۰ ساله‌ی خود صنایع مختلفی اعم از محصولات شیمیایی، لوازم بهداشتی، لوازم خانگی الکترونیکی، گوشی‌های هوشمند و محصولات مخابراتی را به حوزه‌ی فعالیت خود اضافه کرده است. از زیرمجموعه‌های بزرگ این شرکت می‌توان ال جی الکترونیکس،‌ ال جی دیسپلی، زنیث و ال جی کمیکال (LG Chem) را نام برد. در این میان ال‌جی الکترونیکس را می‌توان مشهورترین زیرمجموعه‌ی این شرکت کره‌ای نامید که به خاطر عرضه‌ی محصولات مخصوص مصرف‌کنندگان، در میان کاربران عادی شناخته‌شده است.

تاریخچه تاسیس

شرکت الجی در سال ۱۹۴۷ و با نام Rak-Hui Chemical Industries توسط این هوی کو (In Hwoi Koo) تاسیس شد. اولین محصولات این شرکت، محصولات شیمیایی و بهداشتی تحت همین برند بود. پس از پنج سال برند Lucky به‌عنوان زیربرندی از راک-هوی تاسیس شد. این شرکت امروز به‌عنوان ال‌جی کمیکال شناخته می‌شود.

این هوی کو، موسس ال‌جی

اولین نوآوری شرکت‌ لاکی، ورود به صنعت پلاستیک در کره‌ی جنوبی بود. آنها اولین شرکت کره‌ای بودند که وارد این صنعت شدند. اولین محصولات پلاستیکی لاکی، ملزومات خانگی بودند که به مرور و از سال ۱۹۵۲ به بازار عرضه شدند. پس از آن اولین خمیردندان کرمی کره‌ی جنوبی، لقب اولین نوآوری شرکت لاکی را به خود اختصاص داد. لوله‌های PVC محصولات بعدی بودند که به مرور این برند پلاستیکی را در صنعت کره‌ی جنوبی مشهور کرد. 

با گسترش فعالیت در صنعت پلاستیک، برند گلداستار به این شرکت اضافه شد که به‌عنوان پدر ال‌جی الکترونیکس شناخته می‌شود. در نهایت در سال ۱۹۵۸ شرکت‌های لاکی و گلداستار با هم ترکیب شده و لاکی-گلداستار یا ال‌جی امروزی را ساختند.

گلداستار برندی بود که با تمرکز روی محصولات الکترونیی تاسیس شد. این برند پیش از تقسیم شدن و برندسازی مجدد تحت عنوان ال‌جی الکترونیکس، محصولاتی همچون رادیو، تلویزوین، مایکروفر و حتی تراکتور تولید می‌کرد. تلویزوین‌های برند گلداستار در دهه‌ی ۱۹۹۰ محبوبیت بالایی در بازارهای بین‌المللی و خصوصا آمریکا داشت.

یکی از زیرمجموعه‌های اصلی گلداستار تحت عنوان گلداستار پرسیژن، محصولات اندازه‌‌گیری همچون مولتی متر، اسیلوسکوپ و محصولات صنعتی الکترونیکی تولید می‌کرد. پس از تغییر عنوان برندها، این زیرمجموعه نیز با نام ال‌جی پرسیژن به کار خود ادامه داد. در نهایت بخش دستگاه‌های اندازه‌گیری در سال ۱۹۹۹ به EZ Digital فروخته شد. بخش محصولات صنعتی نیز کار خود را تحت برند LIG Nex1 ادامه داد.

اولین محصولات و تبلیغات لاکی کمیکال

همان‌طور که گفته شد بخش دیگر خط تولید محصولات گلداستار به تراکتورها اختصاص داشت. این بخش در سال ۱۹۷۵ به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از هیوندای و با همکاری شرکت ژاپنی یانمار شروع به کار کرد. در سال‌های بعدی همکاری با شرکت ایتالیایی فیات در تولید تراکتورها انجام شد و در نهایت، محصولات تحت برندهای گلداستار و گلداستار فیات به بازار عرضه شدند. برند گلداستار فیات بعدا به LG Cable تبدیل شد.

در سال‌های ابتدایی ادغام لاکی و گلداستار، ملزومات خانگی این شرکت که در خارج از کره‌ی جنوبی فروخته نمی‌شدند، برند لاکی داشتند. از محصولات معروف این برند در آن سال‌ها می‌توان مواد بهداشتی، شوینده‌ها و خمیردندان Perioe را نام برد. برخی از این محصولات مانند پودرهای ماشین لباسشویی هنوز هم در سبد تولیدات ال‌جی قرار دارند.

موسس ال جی در حال آزمایش اولین دستگاه‌های تلفن این شرکت

در طرف دیگر تولیدات، گلداستار به محصولات الکترونیکی مشغول بود و در سال ۱۹۵۹ اولین رادیو را در کره‌ی جنوبی تولید و عرضه کرد. این رادیو A501 نام داشت. پنکه و تلفن، محصولات بعدی گلداستار بودند که این شرکت را به‌عنوان اولین تولیدکننده در کره‌ی جنوبی مشهور کردند. در آن سال‌ها قطعات مورد نیاز برای تولید رادیو از کشورهای خارجی به کره وارد می‌شدند. مدیران گلداستار در تصمیمی شجاعانه، تولید قطعات را در داخل کارخانه‌های خود شروع کردند. این تصمیم یکی از اتفاقات تاریخی در صنعت الکترونیک کره بود که موجب سلطه‌ی گلداستار در این صنعت نیز شد.

به‌هرحال پیروزی‌های اولیه و تولید قطعات الکترونیکی باعث شد تا کره‌ای به تولید رادیوی دوم با استفاده از فناوری جدید ترانزیستور مشغول شوند. این رادیو T-701 نام داشت که به خاطر استفاده از ترانزیستور و افزایش قیمت، شرکت را با بحران مالی شدید روبرو کرد. در این میان دولت نظامی کره‌ی جنوبی تصمیم گرفت تا مناطق روستایی و کشاورزی را به رادیو مجهز کند و برای این منظور، گلداستار را انتخاب کرد. این قرارداد، فروش رادیوهای این شرکت را از چند هزار به بیش از یک میلیون در سال ۱۹۶۱ رساند.

اولین رادیوی گلداستار

با شروع دهه‌ی ۱۹۷۰، صنعت کره‌ی جنوبی بیش از پیش رو به رشد بود و مقامات دولتی و شرکت‌های بزرگ خصوصی قصد داشتند با گسترش زیرساخت‌های صنعتی، حضور خود را در بازارهای جهانی گسترش دهند. یکی از زیرمجموعه‌های گلداستار در آن سال‌ها به تولید کابل‌های برقی مشغول بود که تاثیر مهمی در توسعه‌ی زیرساخت‌ها داشت.

در سال ۱۹۶۲ برای اولین بار صادرات رادیو در کره‌ی جنوبی شروع شد و گلداستار به‌عنوان پیشگام تولید این محصولات، رادیوهای خود را به خارج از کشور صادر کرد. در همان سال‌ها و پس از گذار از دوران رشد اولیه، گلداستار به صنایع مالی و تامین سرمایه برای اشخاص و شرکت‌ها نیز وارد شد. دو سال بعد، حضور جدی این شرکت در صنعت مخابرات کلید خورد. آنها اولین سیستم دیسپاچنیگ اتوماتیک پزشکی بر مبنای سوئیچ تلفنی را در کره راه‌اندازی کرد.

یکی از اولین کارخانه‌های ال جی

تولیدات لوازم خانگی گلداستار در پایان این دهه به اوج رسید و زمزمه‌های فرمانروایی این برند در صنعت پرسود محصولات الکترونیکی به گوش رسید. گلداستار در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ خود را به‌عنوان اولین تولیدکننده‌ی یخچال و تلویزیون سیاه و سفید در کره‌ی جنوبی معرفی کرد. در سال‌های بعدی باز هم اولین‌ها به نام گلداستار رقم خوردند. در سال ۱۹۶۸ اولین دستگاه تهویه هوا و در سال ۱۹۶۹ اولین آسانسور و اولین ماشین لباسشویی کره توسط این شرکت تولید و معرفی شد.

در بخش دیگر شرکت یعنی لاک-هوی، تولید محصولات صنعتی و خصوصا روغنی ادامه داشت. این شرکت با همکاری Fat Industry در سال ۱۹۶۷ اولین شامپو را در کره‌ی جنوبی معرفی کرد.

تلویزیون سیاه و سفید تولید گلداستار

گسترش فعالیت

با شروع دهه‌ی ۱۹۸۰، مدیران الجی با مشاهده‌ و بررسی رشد سریع در سال های قبل، به فکر اتحاد بیشتر بخش‌ها افتادند. در سال ۱۹۷۰ دومین مدیر تاریخ ال‌جی یعنی چا کیونگ کو به این سمت رسید. او و دیگر مدیران پیشرفت هرچه بیشتر به‌همراه توسعه‌ی بخش‌های تحقیق و توسعه را در دستور کار خود قرار دادند. این دهه با گسترش تولیدات قبلی در هر دو بخش الکترونیک و صنایع پلاستیک و شیمیایی ادامه داشت. گلداستار از یک طرف برای اولین بار تولید انبوه تلویزوین رنگی را در کره‌ی جنوبی شروع کرد و لاکی نیز با گسترش تولیدات و اضافه کردن محصولات جدید همچون پنجره‌های پی‌وی‌سی و در کنار آنها تاسیس زیرمجموعه‌‌ی پتروشیمی، مجموع درآمد خود را به بیش از ۱۰۰ میلیارد وون رساند.

سال‌های پایانی قرن بیستم با تمرکز بیش از پیش کره‌ای‌ها روی بازارهای بین‌المللی، طراحی مجدد برند و تلاش برای سلطه‌ی نهایی بر بازارهای محل فعالیت همراه بود. آنها صنایع شیمیایی، انرژی، الکترونیک و فناوری اطلاعات، مخابرات و بازارهای مالی را به‌عنوان حوزه‌های تمرکز خود انتخاب کردند. هولدینگ لاکی-گلداستار در سال ۱۹۹۵ تصمیم خود برای برندسازی مجدد را عملی کرد و با انتخاب برند ال‌جی به‌عنوان نام اصلی، محصولات خود را برای مصرف‌کنندگان جهانی نیز شناخته‌شده‌تر کرد. در همان سال سومین مدیر تاریخ ال‌جی یعنی بون مو کو مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۶ ال‌جی تلکام با هدف ورود به صنعت مخابرات تاسیس شد. این شرکت امروز به نام +LG U شناخته می‌شود. در سال‌های بعدی تلاش برای حضور جدی‌تر در صنعت الکترونیک ادامه پیدا کرد و با همکاری فیلیپس، شرکت ال‌جی فیلیپس ال‌سی‌دی تاسیس شد. این شرکت در سال ۲۰۰۱ اولین محصول خود را به‌صورت رسمی به بازار عرضه کرد و امروز با نام ال جی دیسپلی شناخته می‌شود.

مایکروفر گلداستار

با شروع قرن ۲۱ تغییرات ساختاری در بخش تولیدات شیمیایی و بهداشتی نیز انجام شد. بخش شیمیایی ال‌جی در سال ۲۰۰۱ به شرکت‌های LGCI، LG Chem و LG Household & Health Care تقسیم شد. بخش محصولات سلامتی شرکت در سال ۲۰۰۳ مجوز تولید داروی Factiv را از سازمان غذا و دارو FDA دریافت کرد.

در سال‌های اخیر، زیرمجموعه‌های الجی در بخش‌های مختلف به افتخارات متعددی دست یافتند. در سال ۲۰۰۲، الجی فیلیپس در تولید ال‌سی‌دی اولین محصول نسل پنجم TFT را به بازار عرضه کرد. در سال ۲۰۰۴، ال‌جی الکترونیکس به‌عنوان برترین شرکت IT جهان انتخاب شد. در سال‌های بعدی تلاش برای ورود به صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر نیز با قدرت ادامه یافت و بخش انرژی خورشیدی این شرکت تاسیس شد. ورود به این صنعت باعث شد تا بخش شیمیایی با نام LG Chem نیز جایزه‌ی مدیریت سبز را دریافت کند.

اولین تلویزیون سه‌بعدی کره‌ی جنوبی، از نوآوری‌های بعدی شرکت کره‌ای بود که در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. در همان سال، تلاش کره‌ای‌ها برای حضور جدی‌تر در بازار انرژی‌های سبز ادامه یافت و ال‌جی کمیکال کارخانه‌ی تولید باتری وسایل نقلیه را تاسیس کرد که دو سال بعد به‌عنوان بهترین بازیگر این صنعت انتخاب شد. در سال‌های بعدی اگرچه برخی زیرمجموعه‌های ال‌جی مانند بخش تولید گوشی‌های موبایل آن‌طور که باید و شاید در بازارها موفق نبودند، اما بخش‌های محصولات شیمیایی، مخابرات، صفحات نمایش و لوازم خانگی با قدرت هرچه بیشتر به فعالیت ادامه داده‌اند و هنوز جزو بازیگران اصلی صنایع به حساب می‌آیند.

کارخانه‌ی تولید تفن ال جی در دهه‌ی ۱۹۷۰

یکی از مجموعه‌های اصلی فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ی ال‌جی، پارک علوم یا Sciencepark این شرکت است. آنها این مجموعه را بزرگترین مجموعه‌ی تحقیقاتی در کره‌ی جنوبی می‌دانند. این مرکز علمی که با هدف پیشرفت هرچه بیشتر برند کره‌ای در صنایع زیرمجموعه تاسیس شده، مهندسین و محققین بسیاری از صنایع مختلف را گردهم آورده تا یکپارچگی را در واحدهای خود به جریان بیاندازد. 

زیرمجموعه‌ها

همان‌طور که گفته شد ال‌جی در حال حاضر به‌صورت یک هولدینگ جامع از شرکت‌های متنوع صنایعی همچون الکترونیک، شیمی و مخابرات به فعالیت می‌پردازد. مجموعه‌ی LG Corp در سال ۲۰۰۳ و با هدف مدیریت این شرکت‌های زیرمجموعه تاسیس شد.

الکترونیک

شروع فعالیت‌های ال‌جی در این صنعت از سال ۱۹۵۸ و با تاسیس گلداستار بوده است. آنها در طول تاریخچه‌ی بیش از نیم قرن خود نوآوری‌های متعددی را به جهان عرضه کرده‌اند. در حال حاضر محصولات الکترونیکی این شرکت در چند زیرمجموعه با نام ال جی الکترونیکس، ال جی دیسپلی، ال جی اینوتک و سیلیکون ورکس تولید می‌شوند.

یکی از اولین کامپیوترهای گلداستار

ال‌جی الکترونیکس شناخته‌شده‌ترین زیرمجموعه در این بخش است که با هدف تولید محصولات نهایی برای مصرف‌کنندگان فعالیت می‌کند. طبق آخرین آمار، این زیرمجموعه بیش از ۸۲ هزار کارمند را در ۱۱۹ مرکز در سرتاسر جهان استخدام کرده است. محصولات ال‌جی الکترونیکس در چهار بخش اصلی سرگرمی‌هی خانگی، موبایل و ارتباطات، لوازم خانگی و قطعات خودرو تولید می‌شوند.

برند ال‌جی الکترونیکس در سال ۱۹۹۴ به‌طور مستقل از گلداستار زاده شد و در اولین اقدام برای گسترش هرچه بیشتر بازار و تولیدات خارجی، شرکت آمریکایی زنیث، تولیدکننده‌‌ی تلویزیون را خریداری کرد. آنها اولین گوشی موبایل جهان در شبکه‌ی CDMA را در سال ۱۹۹۵ تولید کرده و آن را برای اپراتورهای Ameritech و GTE تامین کرد.

تلویزیون

تلویزیون یکی از اصلی‌ترین محصولات برند ال‌جی الکترونیکس است که تاریخچه‌ی آن به اولین تلویزیون کره‌ی جنوبی ساخته‌ی کلداستار باز می‌گردد. پس از سال‌ها توسعه و همکاری با شرکت‌های متعدد از جمله فیلیپس، کره‌ای‌ها باز هم پیشگامی خود را در این صنعت به رخ کشدیند و در سال ۲۰۰۷، اولین تلویزیون اینترنتی جهان را عرضه کردند. در سال‌های بعدی تمرکز روی توسعه‌ی سیستم‌عامل این تلویزیون‌ها و همچنین ساخت محصولاتی پیشرفته‌تر با امکانات قوی‌تر ادامه یافت. ال‌جی اولین تولیدکننده‌ی تلویزیون پلاسما در جهان نیز بوده است.

تلویزیون لوله شونده ال جی

پس از موفقیت در عرضه‌ی محصولات نوآورانه و اولین بودن در بخش‌های مختلف اعم از تلویزیون‌های سه‌بعدی، 4K و UHD، محصولات این شرکت در حال حاضر انواع نوآوری‌ها اعم از هوش مصنوعی، صفحات نمایش اولد و همچنین صفحات فوق باریک را در خود جای داده‌اند. از آخرین محصولات تولیدی بخش تلویزیون در ال‌جی الکترونیکس می‌توان به سری پرمیوم آنها اشاره کرد که از هوش مصنوعی AI Thinq مجهز به دستیار گوگل استفاده می‌کنند. 

گوشی موبایل و گجت‌های هوشمند

گوشی‌های موبایل بخش دیگری از محصولات الکترونیکی ال‌جی را تشکیل می‌دهند که با ظهور و گسترش اولین نمونه‌های جهانی، در سبد تولیدات این شرکت قرار گرفتند. الجی تاکنون گستره‌ی وسیعی از محصولات را در این حوزه تولید کرده و تا چند سال پیش جزو سه شرکت برتر تولیدکننده‌ی این محصولات بوده است. اولین گوشی تولید شده توسط این شرکت کره‌ای با بازار هدف کاربران عمومی، LG 510W نام داشت که با طراحی بازشو در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد.

اولین گوشی اندرویدی ال جی

با گسترش گوشی‌های هوشمند و همچنین، ظهور سیستم‌عامل محبوب اندروید، ال‌جی نیز از غافله عقب نماند و اولین گجت خود را در این بخش با نام LG-GW620 در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه کرد. در سال‌های بعد رقابت این شرکت با دیگر فعالان بازار با قدرت ادامه یافت و برخی برندهای گوشی‌های هوشمند مانند اپتیموس، موفقیت‌هایی را برای کره‌ای‌ها به‌همراه داشت. آخرین تلاش‌های ال‌جی برای سلطه بر بازار گوشی‌های هوشمند با برند G عرضه شدند. ال‌جی جی 5 یکی از محصولات نوآورانه‌ی کره‌ای‌ها در سال‌های اخیر بود که طراحی ماژولار گوشی‌های هوشمند را بهتر از رقبا به کاربران معرفی کرد. در سال‌های اخیر برندهای V، Q و K بخش اعظم محصولات این شرکت را شامل می‌شوند. تبلت‌ها بخش دیگری از گجت‌های هوشمند ال‌جی را تشکیل می‌دهند که عموما با برند G Pad به بازار عرضه می‌شوند.

با گسترش ساعت‌ها و گجت‌های پوشیدنی هوشمند، ال‌جی نیز به این بازار وارد شد و اولین ساعت هوشمند خود را با همکاری گوگل و با نام LG G Watch در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه کرد. محصول بعدی به سرعت و در همان سال عرضه شد که از طراحی صفحه‌ی گرد شبیه به موتو 360 بهره برده و LG G Watch R نام داشت. در سال‌های اخیر برند کره‌ای حرف G را از نام ساعت‌های هوشمند خود حذف کرده و آخرین گجت در این بخش را نیز با نام LG G Watch Sport در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه کرده است.

ساعت هوشمند G Watch R

لوازم خانگی

لوازم خانگی از همان سال‌های ابتدایی گلداستار یکی از شاخه‌های اصلی محصولات شرکت کره‌ای بوده‌اند. آنها در تاریخچه‌ی خود بسیاری محصولات همچون سیستم‌های تهویه‌ی هوا را برای اولین بار تولید کرده‌اند و امروز به یکی از مشهورترین برندهای این محصولات در جهان تبدیل شده‌اند. در سال‌های اخیر این شرکت با به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌ی لوازم خانگی هوشمند، فناوری HomeChat را به محصولات خود اضافه کرده و با یکپارچه‌سازی پیام‌رسان LINE با آن، امکانات متعددی همچون ارسال پیام، کنترل و نظارت محصولات هوشمند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ال جی دیسپلی

ال‌جی دیسپلی یکی دیگر از شرکت‌های مستقل فعال در بخش الکترونیک این شرکت کره‌ای است. فعالیت این بخش در سال ۱۹۹۹ و با شراکت با فیلیپس شروع شد. ال‌جی-فیلیپس ال‌سی‌دی نام این شرکت بود تا این که در سال ۲۰۰۸، فیلیپس تمام سهام خود در این شرکت را فروخت. البته این دو شرکت یک شراکت دیگر به نام LG-Philips Displays نیز داشتند که قطعاتی همچون لامپ‌های پرتوی کاتدی و مواد اولیه همچون شیشه و فسفر را برای صفحات نمایش تولید می‌کرد.

صفحات 4K اولد در تلویزیون‌های ال جی

ال‌جی دیسپلی ۸ مرکز تولیدی در شهرهای گومی و پاجو کره‌ی جنوبی دارد. مرکز موناژ ماژول در نانجینگ و گوانگژو چین و همچنین وروکلاو در لهستان نیز از مراکز تولیدی این شرکت هستند. این شرکت در نمایشگا‌ه‌های اخیر فناوری از جدیدترین نوآوری‌های خود در صنعت صفحات نمایش رونمایی کرده است. تلویزیون‌های لوله شونده، اولین تلویزیون 8K اولد و فناوری پخش صدا از پنل‌های اولد، آخرین فناوری‌های معرفی شده توسط این شرکت کره‌ای هستند.

ال‌جی اینوتک

دیگر شرکت مستقل ال‌جی در بخش محصولات الکترونیکی، اینوتک است که با تمرکز روی ساخت قطعات الکترونیکی فعالیت می‌کند. این شرکت انواع محصولات را برای بخش‌های دیگر ال‌جی نیز تولید می‌کند. به‌عنوان مثال ماژول‌های دوربین گوشی‌های هوشمند، آداپتور وسایل برقی و ماژول‌های بلوتوث برای ال‌جی الکترونیکس تولید می‌شوند. پنل‌های ال‌ای‌دی برای خودروها، سیستم‌های نظارت تصویری و انواع ماژول‌های الکترونیکی نیز توسط ال‌جی اینوتک تولید می‌شوند.

این شرکت راهکارهای جامع الکترونیکی را نیز برای خانه‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌کند. از این میان می‌توان سیستم‌های موقعیت‌یابی، امنیتی، خانه‌ی هوشمند و نورپردازی هوشمند را نام برد. نکته‌ی قابل توجه این که محصولات سیلیکونی دیگر بخش‌ها مانند مدارهای مجتمع الکترونیکی توسط زیرمجموعه‌ای دیگر به نام سیلیکون ورکس تولید می‌شود.

صنایع شیمیایی

تاریخچه‌ی محصولات و خدمات صنعت شیمی ال‌جی به سال‌های ابتدایی تاسیس این شرکت و لاکی کمیکال باز می‌گردد. هدف اولیه از همان ابتدا تولید محصولات الزامی برای زندگی روزمره‌ی مردم بوده است. 

پارک علمی ال جی

زیرمجموعه‌ی اصلی محصولات شیمیایی LG Chem است که انواع محصولات و راهکارهای شیمیایی را عرضه می‌کند. این شرکت در آمارهای مختلف بزرگترین تولیدکننده‌ی صنایع شیمیایی و پتروشیمی در کره‌ی جنوبی بوده و در جهان نیز رتبه‌ی ۱۳ را به خود اختصاص داده است. عموم محصولات و خدمات این شرکت برای ارائه به شرکت‌های دیگر عرضه می‌شوند. محصولات ال‌جی کمیکال در دسته‌های مواد اولیه، مواد مورد استفاده در صنعت فناوری اطلاعات، مواد فوق پیشرفته و محصولات دارویی عرضه می‌شوند.

مواد اولیه‌ی تولید ال‌جی کمیکال انواع مواد NCC، PO، ABS، PVC، EP را شامل می‌شوند که به‌عنوان مواد پایه در صنایع گوناگون استفاده می‌شوند. دربخش محصولات شیمیایی مرتبط با فناوری اطلاعات، باتری‌های لیتیوم یونی ابتدا در این شرکت به تولید انبوه رسیدند. انواع باتری‌های گجت‌های هوشمند و همچنین خودروهای الکتریکی، محصولات این شرکت در بخش IT را تشکیل می‌دهند. نکته‌ی قابل ذکر این که این شرکت علاوه بر تولید محصولات نهایی همچون باتری، مواد مورد نیاز برای تولید آنها را نیز تولید می‌کند.

بخش تولید داروهای شیمیایی این شرکت اولین شرکت کره‌ای بود که در سال ۲۰۰۳ مجوز FDA برای تولید یک دارو را دریافت کرد. آنها تاکنون با پیشرفت‌های متعدد در این زمینه توانسته‌اند داروهایی همچون اولین داروی رشد کودکان یا داروهای جدیدی برای دیابت و آرتروز را به بازار عرضه کنند. نکته‌ی قابل توجه این که اولین واکسن هپاتیت ب در کره تیز توسط ال‌جی کمیکال تولید شده و تا کنون به بیش از ۸۰ کشور صادر شده است. علاوه بر موارد گفته شده کودهای شیمیایی و مواد افزایش رشد محصولات گیاهی و باغی نیز در زمره‌ی محصولات شرکت کره‌ای قرار دارند.

داروی کنترل دیابت محصول ال جی کمبکال

از دیگر زیرمجموعه‌های ال‌جی فعال در صنایع شیمیایی می‌توان Farm Hannong فعال در صنعت کشاورزی و محصولات وابسته، LG Hausys تولیدکننده‌ی مواد پیشرفته برای صنایع گوناگون پوششی، LG Household & Healthcare تولیدکننده‌ی لوازم آرایشی و بهداشتی و LG MMA فعال در صنایع پتروشیمی را نام برد.

مخابرات و زیرساخت

ال‌جی در صنعت مخابرات نیز زیرمجموعه‌ها و محصولات متنوعی دارد که با شعار پیشبرد کیفیت ارتباطات کاربران فعالیت می‌کنند. زیرمجموعه‌ی اصلی در این بخش ال‌جی یو پلاس است که پیش از این با نام ال‌جی تلکام فعالیت می‌کرد. این شرکت در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و به‌عنوان یک اپراتور مخابراتی، خدمات مرتبط با این حوزه را ارائه می‌کند. سرویس‌های BankOn و MusicOn از خدمات جانبی این شرکت هستند که هر کدام در بخش‌های مالی و سرگرمی، بخش اعظمی از بازار کره را تحت سلطه‌ی خود دارند.

ال‌جی ابتدا در سال ۱۹۹۶ با ورود به یک رقابت برای اجرای پروژه‌های مخابراتی دولت کره، عزم خود را برای ورود به صنعت مخابرات نشان داد. آنها ابتدا مجوز پیاده‌سازی شبکه‌های CDMA را کسب کرده و ال‌جی تلکام را تاسیس کردند. شرکت بزرگ بعدی با نام ال‌جی پاورکام چند سال بعد به‌عنوان یکی از بزرگترین ISPهای کره وارد میدان شد. در نهایت در سال ۲۰۱۰ ال‌جی تلکام به ال‌جی یو پلاس تغییر نام داد.

از خدمات ارائه شده توسط ال‌جی یوپلاس می‌توان به اینترنت همراه نسل چهارم، اینترنت بر بستر کابل و فیبر نوری، IPTV، پرداخت الکترونیک و خدمات تجاری شبکه اشاره کرد.

یکی دیگر از زیرمجموعه‌های ال‌جی در زمینه‌ی شبکه و مخابرات، LG CNS است که در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد این شرکت با تمرکز روی خدمات حوزه‌ی فناوری اطلاعات اعم از یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و شبکه‌ها و مشاوره‌ی پیاده‌سازی سیستم‌های تحت شبکه فعالیت می‌کند. ال‌جی سی‌ان‌اس ابتدا برای طراحی، پیاده‌سازی و اجرای خدمات شبکه‌های کامپیوتری در داخل شرکت ال جی تاسیس شد اما پس از مدتی خدمات خود را برای شرکت‌ها و دولت‌های دیگر نیز عرضه کرد. در حال حاضر این شرکت بزرگترین سرویس‌دهنده‌ی فناوری اطلاعات در کره بوده و در پیاده‌سازی بسیاری زیرساخت‌های عظیم عمومی در این کشور نقش داشته است.

فعالیت ال جی در بخش زیرساخت و توسعه‌ی منابع طبیعی، در زیرمجموعه‌ی عظیم این شرکت به نام ال جی اینترنشنال یا LGI انجام می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۵۳ تاسیس شده و هدف اصلی آن، ایجاد نیروی محرکه‌ی اقتصادی و تجاری برای شرکت اصلی بوده است. شرکت مذکور ابتدا با نام لاکی اینداستری کورپوریشن فعالیت می‌کرد، سپس به باندو تریدینگ کورپوریشن و پس از آن به لاکی گلداستار تریدینگ تغییر نام داد و در نهایت در سال ۱۹۹۵ نام الجی اینترنشنال برای آن انتخاب شد.

در دهه‌ی ۱۹۸۰ تمرکز این بخش روی فعالیت‌های واردات و صادرات صنایع اصلی ال‌جی معطوف شد. در دهه‌ی پایانای قرن بیستم، این شرکت به زمینه‌های جدید از جمله توسعه‌ی منابع طبیعی وارد شد. در نهایت با شروع قرن ۲۱، سرمایه‌گذاری‌های LGI روی توسعه‌ی زیرساخت افزایش یافته و امروز این شرکت به‌عنوان یکی از متخصصین حرفه‌ای در توسعه‌ی منابع طبیعی شناخته می‌شود.

سند تاسیس لاکی اینداستریال

شرکت ال‌جی اینترنشنال در حال حاضر در ۸۰ هاب کسب‌وکار در قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکای شمالی سرمایه‌گذاری و فعالیت کرده است. آنها پروژه‌های متعددی را در بخش‌های زغال سنگ، نفت، فلزات غیر آهنی و دیگر مواد باارزش، در دست اجرا دارند. از پروژه‌های بزرگ اخیر این شرکت می‌توان به کارخانه‌ی پلی‌پروپیلن در ویتنام، میدان نفتی در عمان، پالایشگاه گاز در ترکمنستان، معادن و کارخانجات زغال سنگ در چین و کارخانه‌ی سیمان در میانمار اشاره کرد.

چهارمین هولدینگ بزرگ کره‌ی جنوبی، برای رفع نیازهای لجستیکی خود و همچنین ارائه‌ی خدمات برای دیگر شرکت‌های بزرگ دنیا، زیرمجموعه‌ی لجستیگی Pantos را در اختیار دارد. این شرکت از سال ۱۹۷۷ شروع به کار کرده و با چشم‌انداز تبدیل شدن به بازیگری بزرگ در صنعت حمل‌ونقل جهانی فعالیت می‌کند. شرکت‌های بزرگ جهان از سونی و هیوندای تا ای‌بی و تویوتا و بسیاری تولیدکنندگان باسابقه‌ی بین‌المللی، در لیست مشتریان این شرکت قرار دارند.

پانتوس ابتدا در سال ۱۹۷۷ و با نام Bumhan Huengsan به‌عنوان یک شرکت خدمات حمل‌ونقل هوایی تاسیس شد و پس از چندین همکاری با زیرمجموعه‌های بزرگ ال‌جی از جمله ال‌جی الکترونیکس و ال‌جی کمیکال در ابتدای قرن ۲۱، در سال ۲۰۱۵ به‌صورت رسمی به یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت تبدیل شد.

ServeOne یکی دیگر از زیرمجموعه‌های ال‌جی است که در بخش مشاوره‌ی کسب‌وکار و همچنین صنایع ساخت‌وساز و توسعه‌ی زیرساخت فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۸۰ و با تمرکز روی فروش و رهن و اجاره‌ی املاک و مستغلات تاسیس شد و اولین فعالیت‌های آن مربوط به مدیریت ساخت‌‌وساز برج‌های دوقلوی ال‌جی بود.

هولدینگ بزرگ ال‌جی برای کسب‌وکار تبلیغات و بازاریابی خود نیز یک شرکت مستقل دارد. این شرکت در سال ۱۹۶۲ و با تمرکز روی تبلیغات برای بخش صنایع شیمیایی لاک-هوی تاسیس شد و با شروع قرن ۲۱ به هولدینگ GIIR تغییر نام داد. در حال حاضر زیرمجموعه‌های HS Ad و LBEST، بخش‌های اصلی تبلیغات و بازاریابی این شرکت هستند.

هولدینگ گسترده‌ی ال‌جی در ورزش نیز فعالیت‌هایی جدی دارد. آنها در سال ۱۹۸۳ شرکت ال جی اسپورتس را تاسیس کردند که به‌عنوان اولین شرکت مدیریت ورزشی در کره‌ی جنوبی شناخته می‌شود. تمرکز این شرکت در سال‌های اولیه روی ورزش‌های بیسبال و بسکتبال بوده و تیم بیسبال LG TWINS در سال ۱۹۹۰ به‌عنوان اولین تیم این شرکت تاسیس شده است. تیم بسکتبال ال جی نیز تحت مدیریت این شرکت و با نام LG SAKERS در شهر چانگوون کره تاسیس شد. 

علاوه بر موارد گفته شده، گروه ال‌جی نمایندگی کوکاکولا در کره‌ی جنوبی را اخذ کرده و نوشیدنی‌های این شرکت توسط ال‌جی بسته‌بندی و به بازار عرضه می‌شوند. ال‌جی یک زیرمجموعه‌ی تحقیقاتی نیز با هدف پیش‌بینی و تدوین راهکار برای مسائل اقتصادی دارد که تحت عنوان Economic Research Institute فعالیت می‌کند. 

فلسفه مدیریت و وضعیت کنونی برند ال جی

یکی از نکات قابل توجه در وبسایت‌ها و انتشارات ال‌جی در زیرمجموعه‌ها، تمرکز این شرکت روی ارتباطات، فلسفه‌ی مدیریت و مسئولیت‌پذیری است. ال‌جی با توضیحات کامل در بخش‌های معرفی شرکت‌های خود، مسئولیت خود نسبت به تمامی بخش‌های درگیر اعم از همکاران، مشتریان، شرکای تجاری و عموم مردم جهان را معرفی می‌کند.

یکی از این بخش‌های معرفی در وبسایت‌ گروه ال‌جی، بیانیه‌ی پایداری و چشم‌انداز اهداف شرکت‌ها است که برای زیرمجموعه‌های اصلی به‌صورت سالانه منتشر می‌شود. در این اسناد عمومی، چشم‌انداز سال‌ آینده و همچنین آمار دستیابی به برنامه‌های پیشین منتشر می‌شوند.

بخش مهم دیگر، مسئولیت اجتماعی است که ال‌جی برای تمامی زیرمجموعه‌های خود در نظر دارد. کره‌ای‌ها فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی خود را در چهار بخش تولید محصولات سبز، تولید و توزیع واکسن، کمپین‌های مبارزه با سوء تغذیه‌ی کودکان و مدیریت سبز شرکت‌های زیرمجموعه متمرکز کرده‌اند. 

برج‌های دوقلوی ال جی

شعار اصلی ال‌جی در سال‌های اخیر Life's Good بوده که برخی اوقات با نام اصلی این شرکت یعنی لاکی-گلداستار اشتباه گرفته شده است. از شعارها و اهداف سازمانی دیگر این شرکت کره‌ای می‌توان به «ایجاد ارزش برای مشتری» و «حفظ کرامت انسانی» اشاره کرد که همگی با هدف تبدیل کردن این شرکت به رتبه‌ی اول تمامی صنایع تحت پوشش یا لقب No.1 LG اجرا می‌شوند. تمامی این شعارها و چشم‌اندازها، بر اساس سیستم مدیریتی شرکت ال‌جی با نام Jeong-Do Management تدوین شده‌اند که در تمامی زیرمجموعه‌های شرکت کره‌ای تصویب و اجرا شده است. در همین راستا، گروه ال‌جی اقدام به تاسیس یک بنیاد عام‌المنفعه کرده که در شاخه‌های مختلف اعم از سلامت، تحصیلات، خبرگزاری و حفظ محیط زیست فعالیت می‌کند.

ال جی مانند بسیاری از شرکت های بزرگ شرق آسیا، به‌صورت خانوادگی اداره می‌شود. خانواده‌ی موسس این شرکت یعنی کو، از زمان تاسیس به‌عنوان مدیران اصلی ال‌جی در بخش‌های مختلف فعالیت کرده‌اند. در حال حاضر کو کوانگ مو مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره‌ی گروه ال‌جی است.

در مورد درآمد گروه ال‌جی آخرین آمار منتشر شده مربوط به سال ۲۰۱۲ است که ۱۴۳ میلیارد دلار را گزارش کرده است. در مورد زیرمجموعه‌ها، آمار الکترونیکس به‌روزتر بوده و درآمد حدودی ۵۵ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۷ آنها گزارش شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات