بهترین نرم‌افزارهای رایگان ویرایش صدا

بهترین نرم‌افزارهای رایگان ویرایش صدا

نرم‌افزارهای زیادی درزمینه‌ی ویرایش صدا وجود دارند؛ اما اکثر آنها خیلی پیچیده‌اند و قیمت گرانی دارند. در این مقاله، با بهترین نرمافزارهای رایگان ویرایش صدا آشنا خواهیم شد.

اگر نرم‌افزار قدرتمندی دردسترش شما نباشد، ویرایش صدا میتواند به کار طاقتفرسایی تبدیل شود. کارهای ساده درزمینه‌ی ویرایش صدا ممکن است در بعضی از نرمافزارهای گران‌قیمت پیچیده به‌نظر برسند.

خوشبختانه نرم‌افزارهای متعددی درزمینه‌ی ویرایش صدا وجود دارند که علاوهبر رایگان‌بودن، با سطح مهارت هر کاربری سازگار هستند. در این مقاله‌ی زومیت، بهترین نرمافزارهای رایگان ویرایش صدا را معرفی می‌کنیم.

۱. HYA-WAVE؛ ساده‌ترین نرم‌افزار آنلاین ویرایش صدا

HYA-WAVE

HYA-WAVE نرمافزار ساده‌ی ویرایش صدا است که برای ضبط و ویرایش نمونههای صدا ازطریق مرورگر طراحی شده است. با استفاده از محیط ویرایش HYA-WAVE میتوانید بهراحتی نمونههای صوتی خود را ضبط کنید و آنها را برش بزنید و سپس، خروجی بگیرید. همچنین، جلوههای زیادی نیز برای تغییر صدا وجود دارند.

این نرم‌افزار ساده ویرایش صدا برای کم‌وزیادکردن حجم قطعات صوتی و نیز اضافهکردن جلوههای مختلف به آنها مناسب است. ازآنجاکه HYA-WAVE با HTML5 کار میکند، برای استفاده به ایجاد حساب کاربری نیاز ندارد و میتوانید بهراحتی آدرس آن را در مرورگر خود وارد و کار ویرایش صدا را شروع کنید.

۲. Soundation؛ بهترین محیط ویرایش صدای مولتی‌تِرَک آنلاین

Soundation

این نرم‌افزار فراتر از محیط ویرایش صدای مبتنی بر مرورگر است. درواقع، میتوان گفت Soundation محیط کار صوتی دیجیتال یا به‌اختصار DAW تمام‌عیار محسوب میشود. محیط ویرایش صوت مولتی‌تِرَک این نرمافزار به قطعات صوتی آسیبی نمیرساند. همچنین مجموعهای از جلوهها و سمپلهای ادوات موسیقی با فرمت MIDI برای ساخت پروژهی کامل موسیقی در Soundation دردسترس هستند.

این محیط کار صوتی دیجیتال، تنها برای تنظیم آهنگ ساخته نشده است؛ بلکه به‌دلیل امکان ترکیب پویای قطعات صوتی و اکوالایزکردن آنها، برای ساخت پادکست و ایجاد جلوههای صوتی و کارهای عمومی ویرایش صدا نیز مناسب است. در نسخه‌ی رایگان Soundation، از قابلیت اتومیشن صدا پشتیبانی نمیشود و میزان کیفیت صدای خروجی نیز محدود است. نسخه‌ی کامل این نرمافزار را میتوان با پرداخت اشتراک ماهیانه خرید؛ اگرچه نسخه‌ی رایگان آن بسیاری از نیازهای شما را برای ویرایش صدا برآورده میکند.

از این آدرس میتوانید وارد محیط نرمافزار شوید.

۳. Audacity؛ کامل‌ترین نرم‌افزار ویرایش صدا

Audacity

این نرم‌افزار را هم تازه‌کارها و هم افراد حرفهای استفاده میکنند و تقریبا از پس همهی کارهای ویرایش صدا برمیآید. Audacity به‌دلیل رایگانبودن و سرعت درخورتوجه‌اش، در میان تولیدکنندگان پادکست محبوبیت زیادی دارد. نرمافزار Audacity با همه‌ی فرمتهای فایلهای صوتی سازگار است و کارهای سادهای همچون برش و چسباندن قطعات صوتی و همچنین ضبط صدا را بهراحتی می‌توان انجام داد. با این نرمافزار، کارهای پیچیدهتری همچون ویرایش بهصورت مولتی‌تِرَک و نیز اعمال جلوههای صوتی انجام میشود. نرمافزار Audacity از کتابخانهی گسترده‌ای از جلوههای صوتی برخوردار است که از جلوههای ریورب ساده تا جلوه Paulstretch در آن قرار دارند. علاوهبر ویرایش حرفهای صدا، میتوان عکسهای مختلفی را وارد نرمافزار کرد و گلیچآرتهای (Glitch art) شگفت‌انگیز ساخت.

این لینک دانلود Audacity برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس است.

۴. Ashampoo Music Studio 2018؛ ساده‌ترین نرم‌افزار آفلاین ویرایش صدا

Ashampoo Music Studio 2018

کار‌کردن با Ashampoo Music Studio 2018 بسیار ساده است. این نرمافزار امکان برشهای ساده‌ی قطعات صوتی و نیز تغییر فرمت فایلهای صوتی را فراهم میکند. Ashampoo Music Studio 2018 با رابط‌ کاربری مفهوم خود، ضبط صدا در فرمتهای مختلف صوتی را آسان میسازد. همچنین، این نرم‌افزار بخشی دارد که بهواسطه‌ی آن میتوانید آهنگ فیلم دلخواهتان را جدا و به فایل صوتی تبدیل کنید. علاوهبراین، پلی‌لیستی برای جمعآوری آهنگهای محبوبتان دراختیارتان میگذارد.

از این لینک می‌توانید Ashampoo Music Studio 2018 را برای سیستم‌عامل ویندوز دانلود کنید. 

۵. Garageband؛ بهترین ویرایشگر صدا برای سیستم‌عامل مک

Garageband

اگر از کاربران سیستم‌عامل مک باشید، حتما نام Garageband به گوشتان خورده است. در نگاه اول، این نرم‌افزار شاید فقط ابزاری مناسب برای آهنگسازان بهنظر برسد؛ اما باید گفت بهعنوان ابزاری برای ویرایش حرفهای صدا نیز به‌کار میآید. طراحی Garageband بهگونهای است که میتواند آن را بهعنوان نسخهای کاربرپسند از DAW حرفهای نامگذاری کرد.

با این نرم‌افزار کارهایی مانند فید-این (Fade-in) و فید-اوت (Fade-out)، یکنواختکردن میزان صدا، بریدن و چسباندن قطعات صوتی بهراحتی انجام می‌شوند. با استفاده از Garageband، میتوان کارهایی فراتر از ویرایش ساده صدا انجام داد. درهرصورت، یادگیری این نرمافزار ارزشش را دارد و برای این منظور ویدئوهای بسیاری نیز در یوتیوب وجود دارند.

درادامه، لینک دانلود Garageband برای سیستم‌عامل مک را دراختیارتان قرار می‌دهیم.

۶. Ocenaudio؛ بهترین ویرایشگر صدای کراس‌پلتفرم

Ocenaudio

Ocenaudio پروژه‌ای تحقیقاتی در دانشگاه فدرال سانتا کارنیتا (Federal University of Santa Catarina) محسوب می‌شود و برای ویرایش صدای راحت و پربازده طراحی شده است. این نرمافزار از قدرت کافی برای کار با فایلهای صوتی حجیم و نیز دقت کافی برای تولید طیف صوتی از صداهای ضبط‌شده برخوردار است. Ocenaudio روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس اجرا میشود.

همه‌ی این‌ها یعنی Ocenaudio ابزار ویرایش صدای با کاربری ساده و کراسپلتفرم است. این نرمافزار رایگان است و جواب‌گوی بسیاری از نیازهای کاربران خواهد بود. Ocenaudio همچنین از جلوههای VST نیز پشتیبانی میکند.

این لینک دانلود Ocenaudio برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس است.

۷. Reaper؛ بهترین محیط ویرایش صدا برای آهنگ‌ساران

Reaper

نرم‌افزار Reaper با استقبال گروه بزرگی از فعالان موسیقی دیجیتال مواجه شده است. ریپر در سالهای توسعه‌اش، پابهپای نرمافزارهای بزرگ ویرایش صدا حرکت و درعینحال، قیمت ارزان خودش را حفظ کرده است. البته، به‌دلیل مدتزمان دوره‌ی آزمایشی بسیار طولانیاش، بسیاری از افراد آن را نرمافزاری رایگان در نظر میگیرند.

ریپر عمدتا برای ساخت آهنگ ازطریق ترکیب و چینش صداهایی با فرمت MIDI و سایر فرمتهای صوتی استفاده می‌شود. آهنگسازان بهراحتی میتوانند با این نرمافزار کار کنند. اگر آهنگساز نیستید، نگران نباشید؛ چون آموزشهای زیادی از نرمافزار Reaper را میتوانید در اینترنت پیدا کنید.

ریپر توانایی انجام هر کاری را دارد؛ از ساخت پادکست گرفته تا ساخت موسیقی برای فیلم‌ها و بازیهای ویدئویی. Reaper علاوهبر داشتن تایم‌لاین قوی و غیرمخرب (non-destructive)، کتابخانه‌ی فایلهای وی‌اس‌تی (VST) مخصوص خودش را دارد که شامل جلوههای حرفهای زیادی هستند و به ساخت صدای خروجی مطلوب کمک میکنند.

از این لینک می‌توانید نرم‌افزار Reaper را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک و لینوکس را دانلود کنید.

 

همچنین، اگر به ویرایش فیلم نیز علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بهترین نرم‌افزار‌های ویرایش فیلم رایگان و قدرتمند در سال ۲۰۱۸ را در زومیت مطالعه کنید.

منبع makeuseof
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده