انواع فیلتر یخچال ؛ نکات مهم و بهترین زمان تعویض

نکاتی در خصوص فیلتر یخچال و نحوه تعویض آن
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
مطالعه 10 دقیقه
فیلتر یخچال
در این مقاله از زومیت به بررسی انواع فیلتر یخچال، نکات مهم و بهترین زمان تعویض آن می‌پردازیم.
تبلیغات

کیفیت آب مصرفی، همیشه دغدغه‌ی مهمی برای خانواده‌ها بوده است. از همین جهت، سعی داریم در این مقاله از زومیت نکاتی را در‌مورد انواع فیلترهای آب یخچال و عملکرد آن‌ها مطرح کنیم. امروزه اکثر یخچال‌های مدرن دارای فیلتر آب هستند، برای بررسی قیمت یخچال فریزر و مشاهد مدل‌های مختلف می‌توانید به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

فیلتر یخچال وظیفه کاهش رسوبات آب شهری در هنگام یخ‌سازی و تهیه آب آشامیدنی را برعهده دارد. نحوه تعویض فیلتر بیرونی یخچال و زمان تعویض آن نیز با‌ توجه به یکسان بودن وظیفه این قطعه در تمامی برند‌ها کاملاً مشابه است. آشنایی با انواع فیلتر یخچال، نحوه تعویض در یخچال فریزر ال جی، سامسونگ و سایر برندها، کارایی و نگه‌داری از این قطعه را بهبود می‌بخشد.

فهرست مطالب

خرابی انواع فیلتر یخچال و عملکرد ناقص این قطعات در یخچال به‌مرور زمان مشکلاتی را به همراه دارد. برای اطلاع از زمان تعویض فیلتر سایر برندهای یخچال، آشنایی با این قطعه و نحوه عملکرد انواع فیلتر یخچال امری ضروری است.

 • انواع فیلترهای یخچال فریزر و ساید بای ساید
 • فیلترهای املاح و مواد معدنی (Mineral filter)
 • فیلترهای طعم (taste and Odor filter)
 • فیلترهای ضدباکتری (Anti bacterial filter)
دست یک زن روی در یخچال اینستاویو / InstaView ال جی

فیلتر یخچال چیست؟

فیلتر یخچال که از آن تحت عناوینی مثل فیلتر ساید یا فیلتر ساید بای ساید نیز نام برده می‌شود، وظیفه جلوگیری از ورد رسوبات، شن و ذرات به داخل سیستم آب یخچال را بر‌عهده دارد. در واقع انواع فیلتر یخچال برای تصفیه آب در مخزن مخصوص یخچال کاربرد دارند. فیلتر یخچال بیشتر در یخچال‌های جدید که قابلیت اتصال مستقیم شیر آب شهری به آن‌ها وجود دارد، تعبیه می‌شوند. ذرات معلق، کلر، سموم و مواد شیمیایی موجود در آب که هم برای سلامتی مضر است و هم به‌مرور زمان برای کارایی یخچال مشکل‌ می‌تراشد، با فیلتر یخچال گرفته می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین موارد در هنگام بروز خطا و مشکل در یخچال بررسی وضعیت فیلتر آن است. بعضی از فیلترهای یخچال در‌صورت فرسوده شدن قابلیت‌های کاربردی خود را از دست می‌دهند و ازاین‌رو برای دیگر قطعات نیز مشکل به‌وجود می‌آورد (آشنایی با کارایی فیلتر در انواع یخچال‌های جدید تأثیرگذار است).

زمان تعویض فیلترهای یخچال

اصولاً فیلترهای تصفیه آب هر ۶ ماه یک‌بار باید عوض شوند ولی چنانچه از فیلترهای باکیفیت و مجزا استفاده می‌کنید، می‌توانید تا یک سال از آن‌ها بهره ببرید. همچنین معیار دیگر، میزان آب تصفیه‌شده توسط فیلتر است. معمولاً در بازار ایران دو فیلتر با ظرفیت ۱۵۰۰ گالن و ۲۵۰۰ گالن موجود بوده و طبیعتاً هر دو فیلتر بعد از برداشت این میزان آب از ظرفیت خود باید تعویض شوند. همچنین علائمی نظیر کم شدن فشار آب آبریز (دیسپنسر) و همچنین عوض شدن طعم آب می‌تواند زمان تعویض فیلتر را به شما یادآوری کند.

روشن شدن چراغ فیلتر

در یخچال‌های جدید و هوشمند، بعد از هر بار تعویض فیلتر، چراغ تعویض فیلتر در یخچال تا ۶ ماه خاموش می‌ماند و بعد از آن زمان، تعویض فیلتر را به شما اعلام می‌کند. در چنین شرایطی، می‌توانید از تکنسین متخصص درخواست کنید تا فیلتر دستگاه شما را عوض کند.

خاموش کردن چراغ فیلتر

در یخچال فریزر دوو با نگه داشتن ice maker lock و child lock به‌مدت سه‌ثانیه می‌توانید چراغ فیلتر را خاموش کنید. در یخچال سامسونگ دکمه‌ ریست فیلتر (reset filter) تعبیه شده استو با نگه داشتن آن می‌توانید چراغ فیلتر را خاموش کنید. در یخچال ال جی با نگه داشتن دکمه‌ی «light» می‌توانید چراغ فیلتر را خاموش کنید.

چگونه می‌توان زمان تعویض فیلتر یخچال را تشخیص داد؟

عوامل زیادی وجود دارند که با دقت به آن‌ها به‌راحتی می‌توانید زمان تعویض فیلتر یخچال را تشخیص دهید و مانع از رسوب بستن و آلوده شدن آب آشامیدنی مصرفی خود شوید. مهم‌ترین روش‌های تشخیص زمان تعویض فیلتر یخچال عبارت‌اند از:

 • کدر شدن یخ‌ها
 • عوض شدن رنگ آب
 • تاریخ درج‌شده روی فیلتر یخچال
 • بوی بد آب آبسردکن
 • کم شدن فشار آب
 • آلارم تعویض فیلتر روی نمایشگر

تعویض فیلتر یخچال بر اساس تاریخ درج‌شده روی فیلتر یخچال

اولین راه برای تشخیص زمان تعویض فیلتر یخچال، دقت به تاریخ انقضای درج‌شده بر روی فیلتر است.

اغلب فیلترهای تصفیه آب، از زمان نصب می‌توانند برای مدت ۶ ماه تا یک سال بسته به زمان درج‌شده روی بسته‌بندی کالا، مورد استفاده قرار بگیرند. بهتر است تاریخ نصب فیلتر را یادداشت کنید تا بتوانید دقیقاً ۶ ماه بعد نسبت به تعویض فیلتر یخچال اقدام کنید. البته زمان تعویض فیلتر یخچال فریزر تا حد زیادی به میزان استفاده شما از آن نیز برمی‌گردد. اگر خانواده پرجمعیتی هستید و فیلتر یخچال، روزانه آب آشامیدنی زیادی را برای مصرف خانواده شما تصفیه می‌کند؛ بهتر است پیش از فرا رسیدن ماه ششم آن را تعویض کنید.

یخچال هوشمند الجی 2020 / lg smart fridge 2020

تعویض فیلتر یخچال از روی کدر بودن یخ‌ها

وقتی فیلتر یخچال، آب را تصفیه می‌کند و به یخ‌ساز می‌فرستد، یخ‌های تولیدشده توسط دستگاه شما بسیار شفاف خواهند بود. این در حالی است که اگر فیلتر یخچال پر شده باشد، دیگر قادر به تصفیه آب نبوده و یخ‌های تولیدی حاوی جرم هستند و کدر می‌شوند.

تعویض فیلتر یخچال و ارتباط آن با عوض شدن طعم آب

آب تصفیه‌شده معمولاً طعم خوبی دارد. اگر زمان تعویض فیلتر یخچال فرا برسد، فیلتر دیگر قادر به تصفیه کردن آب نیست چراکه از رسوبات و شن و ماسه اشباع شده است؛ به‌همین‌دلیل، آب حالت سبکی گذشته را ندارد و طعم آن تغییر خواهد کرد.

بوی بد آب و زمان تعویض فیلتر یخچال

ازآنجاکه آب شهری حاوی ناخالصی و امحلاح متعددی است؛ بوی ناخوشایند ملایمی از آن ساطع می‌‌شود. وقتی آب آشامیدنی توسط فیلتر یخچال تصفیه شود، بوی ناخوشایند آن از بین می‌رود. این در حالی است که وقتی زمان تعویض فیلتر یخچال فرا برسد، فیلتر قادر به تصفیه آب نیست و بوی بد آب همراه آن خواهد بود. علاوه‌بر این موارد، اگر فیلتر آب به‌ موقع تعویض نشود، جلبک و آلودگی داخل آن و همچنین داخل مسیر آب‌رسانی یخچال تجمع پیدا می‌کند و منجر‌به ایجاد بوی بد، در آب آشامیدنی می‌شود.

زمان عوض کردن فیلتر یخچال همزمان با تغییر رنگ آب

رنگ آب تصفیه‌شده بسیار شفافیت دارد و اگر از زمان تعویض فیلتر یخچال فریزر گذشته باشد، آب خروجی از آن مانند گذشته شفاف نیست و حاوی جرم و املاح است. همانطور که می‌دانید علائم و نشانه‌های زیادی برای نشان دادن زمان تعویض فیلتر یخچال وجود دارند. عدم تعویض به‌موقع فیلتر یخچال موجب رشد قارچ و باکتری در فضای فیلتر و حتی سیستم آبرسانی یخچال می‌شود و ممکن است سلامت شما را به‌خطر بیندازد.

علاوه‌بر این، تجمع رسوبات، شن، ماسه و… در سیستم آبرسانی یخچال، ممکن است به آن آسیب برساند؛ به‌گونه‌ای که حتی مجبور به تعویض لوله‌های داخلی، شیر برقی و... خواهید شد. برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، بهتر است آن را در موعد مقرر تعویض کنید.

تعویض فیلتر یخچال و نقش آن در کم شدن فشار آب

کم شدن فشار آب خروجی از آبسردکن دستگاه شما نیز می‌تواند زمان تعویض فیلتر آب یخچال را هشدار دهد؛ چراکه عدم تعویض به‌موقع فیلتر، موجب ایجاد رسوبات در مسیر عبور آب و همچنین خود فیلتر می‌شود و در نتیجه فشار آب خروجی از دستگاه شما کم خواهد شد.

تشخیص زمان تعویض فیلتر یخچال از روی چراغ هشدار تعویض فیلتر

تشخیص زمان تعویض فیلتر یخچال از روی چراغ هشدار تعویض فیلتر متداول‌ترین روش برای مصرف‌کنندگان می‌باشد. در اکثر ساید بای سایدها، چراغی با عنوان فیلتر روی صفحه‌نمایش دستگاه تعبیه شده است. زمانی که فیلتر یخچال کثیف باشد این چراغ روشن می‌شود یا شروع به چشمک زدن می‌کند.

یخچال فریزر Bespoke چهار درب سامسونگ

معرفی انواع فیلتر یخچال

 • فیلترهای معمولی برای یخچال
 • فیلترهای آنتی باکتریال یخچال
 • فیلتر بیرونی و درونی یخچال ساید

فیلترها بر اساس کاربرد آن‌ها در یخچال‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند. زمان تعویض فیلتر یخچال در برند‌های مختلف بین ۵ الی ۶ ماه پس از عملکرد این قطعه است. با شناخت انواع فیلتر می‌توانید تشخیص بهتری برای تعویض فیلتر یخچال داشته باشید. طراحی نمونه‌های مختلف فیلتر برای نصب در یخچال‌های گوناگون انجام شده است. این نمونه فیلترها هرکدام با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند در تصفیه آب یخچال و جلوگیری از رسوب‌گذاری لوله‌های اصلی تأثیر بسزایی دارند.

فیلترهای معمولی برای یخچال

در سیستم بعضی از یخچال‌ها تنها یک فیلتر تعبیه شده است. داخل این فیلتر‌ها پودر زغال یا کربن فعال برای جذب ذرات آلوده وجود دارد. این مدل فیلتر یخچال، تنها توانایی حذف ذرات معلق موجود در آب و سختی آب را دارد.

فیلترهای آنتی باکتریال یخچال

فیلترهای آنتی باکتریال علاوه بر گرفتن سختی آب، عمل حذف باکتری‌های بیماری‌زا را نیز انجام می‌دهند و خاصیت تشخیص ذرات ریز آلودگی و تصیفه آن‌ها در این نمونه فیلتر گنجانده شده است.

فیلتر بیرونی و درونی یخچال ساید

فیلترهای آب یخچال از نظر نصب به دو نوع فیلتر داخلی و فیلتر خارجی تقسیم می‌شوند. این نوع از فیلترها داخل یخچال نصب می‌شوند و معمولاً ذرات معلق آب تا اندازه ۲۵ الی ۳۵ میکرون، اعم از مواد معدنی و یا باکتری را جذب می‌کنند ولی توصیه می‌شود در کنار فیلترهای داخلی از فیلترهای جانبی هم استفاده شود چون فیلترهای جانبی برای اهداف به‌خصوصی از جمله طعم، بو و… طراحی می‌شوند و از این جهت ترکیب آن‌ها می‌تواند آب باکیفیت‌تری برای شما فراهم کند.

همچنین در‌ نظر داشته باشید آب لوله‌کشی ابتدا وارد شیر برقی یخچال شما می‌شود و بعد از آن وارد فیلتر داخلی خواهد شد، به‌همین علت در‌ مدت نه‌چندان طولانی باعث رسوب‌گرفتگی شیر برقی و اتصالات قبل از فیلتر داخلی دستگاه شود.

فیلتر یخچال

کاربرد فیلتر یخچال

شن، ماسه، گل‌ولای، کلر و ترکیبات شیمیایی در آب شهری، توسط فیلتر یخچال گرفته می‌شود. عملکرد نامناسب فیلتر یخچال در تصفیه آب ورودی به دستگاه مشکلات زیادی را تحمیل خواهد کرد. در این میان بی‌توجهی به وضعیت این قطعه منجر‌ به بروز برخی معایب در سایر برندهای یخچال می‌شود. مسدود شدن لوله‌های یخچال از ذرات شن و ماسه، کم شدن فشار آب خروجی یخچال در اثر رسوب‌گرفتگی لوله‌ها، احتمال سوختن و ضرورت تعمیر شیر برقی یخچال و در نهایت بدطعم شدن یخ‌ها و آب تأمین‌شده در یخچال از نتایج خرابی و گرفتگی انواع فیلتر یخچال است.

این موارد بیان بر اهمیت کارایی و تعبیه فیلتر یخچال می‌افزاید. تا جایی که می‌توانید عمل رسوب‌زدایی و جرم‌گیری فیلتر را به‌طور مداوم انجام دهید. سرویس زودبه‌زود این قطعه در بهبود عملکرد یخچال و بهینه‌سازی مصرف انرژی تأثیر بسزایی دارد.

نحوه تعویض فیلتر یخچال

طریقه تعویض فیلتر یخچال در برند‌های مختلف بر اساس محل قرارگیری این قطعه در مراحل زیر به‌ترتیب انجام می‌شود:

 • در ابتدا حتماً یخ‌ساز یخچال را خاموش کنید
 • محل فیلتر یخچال را بر اساس نوع آن پیدا کنید
 • با یک حرکت چرخشی به سمت راست و چپ نسبت به جداسازی فیلتر آب اقدام کنید
 • اگر فیلتر آب یخچال بیرون نیامد، پیچ کاور محافظ را در قسمت پشتی آن باز کنید
 • اگر فیلتر بیرون نیامد، پیچ کاور محافظ در پشت فیلتر را باز کنید
 • به‌محض خارج کردن فیلتر قدیمی، فیلتر جدید را جایگزین کنید
 • از محکم بسته شدن فیلتر اطمینان کسب کرده و کاور پشت فیلتر را به‌طور محکم در جایش قرار دهید
 • نسبت به راه‌اندازی یخ‌ساز یخچال اقدام کنید و دکمه Water Filter روی نمایشگر یخچال را به مدت یک دقیقه یا کمتر برای ریست نگه‌ دارید
 • در این حالت چراغ فیلتر آب (Water Filter) در‌صورت نصب صحیح فیلتر باید سبز شود

نکته: در ابتدای انجام تعویض فیلتر آب شاید با مشکلاتی مثل ضعیف بودن جریان آب مواجه شوید ولی موقتی است.

مرتب سازی مواد غذایی در یخچال

نحوه تعویض فیلتر بیرونی یخچال ساید سامسونگ

بنا به تشخیص و توصیه تعمیرکاران تجهیزات داخلی دستگاه، زمان تعویض فیلتر یخچال ساید سامسونگ پس از هشدار تعویض فیلتر آب روی نمایشگر و خروج آهسته آب از دیسپنسر یا آبریز یخچال سامسونگ است. ارور یخچال سامسونگ و دیگر برندهای یخچال در این شرایط، نیاز به رسوب‌گیری و تعویض فیلتر در این وسیله را نشان می‌دهد.

پس از جداسازی قطعه قدیمی فیلتر یخچال در یحچال ساید سامسونگ کافی است فیلتر جدید را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. دیگر اقدامی که باید صورت گیرد خاموش کردن چراغ هشدار فیلتر است. برای این کار دکمه Alarm را که زیر آن Water نوشته شده سه‌ثانیه نگه دارید تا علامت تعویض فیلتر برطرف شود.

نحوه تعويض فيلتر يخچال ال جی

مراحل انجام کار در این نوع یخچال همانند حالت کلی تعویض فیلتر در یخچال‌های دیگر است. تنها انجام یک‌سری تنظیمات پس از تعویض فیلتر نیاز است که در هر برندی با درصد احتمال کمی تفاوت دارد. در یخچال فریزر ال جی نمونه‌های مختلفی از فیلتر یخچال تعبیه شده و علائم خرابی فیلتر با کد خطای یا نشانه‌های خاصی مشخص می‌شود. یکی از موارد درخواست خدمات تعمیر یخچال ال جی تعویض فیلتر در مدل‌های مختلف این وسیله به حساب می‌آید که با کمک تکنسین‌های ماهر رفع می‌شود.

نحوه تعویض فیلتر یخچال دوو

برای تعویض فیلتر در جریان خدمات تعمیر یخچال دوو در حالت بیرونی و درونی با مراحلی مثل بستن شیر آب ورودی، اتصال به دو سر آزاد لوله و دیگر مراحل تعویض، طرف هستید. در یخچال فریزر‌های دوو تعویض فیلتر یخچال پس از مدت زمان مشخصی و با اصول تعیین‌شده انجام می‌شود. تعویض انواع فیلتر تنها مختص یک برند یخچال نیست و در سرویس و تعمیر برندهای مختلف امری ضروری و مهم است.

جمع‌بندی

توجه داشته باشید هرگونه سهل‌انگاری در‌خصوص تعویض فیلتر آب یخچال یا سرویس آن با مشکلات اساسی در سیستم یخچال همراه است. تغییر مزه آب یخچال، کم شدن فشار آب خروجی از یخچال تحت‌تأثیر رسوب‌گرفتگی شیلنگ و در نهایت آسیب رسیدن به قطعاتی مثل یخ‌ساز در اثر انسداد لوله‌های آن از جمله این مشکلات است.

زمان تعویض فیلتر یخچال ۶ ماه پس از استفاده ابتدایی از آن است. تا جایی که می‌توانید نسبت به تعویض و تمیز کردن این قطعه اقدام کنید. در‌صورت عدم اطلاع از محل قرار‌گیری فیلتر در یخچال یا نحوه تعویض آن حتماً با افراد متخصص در این زمینه در ارتباط باشید. افزون‌براین، می‌توانید با مطالعه مقاله‌ی چگونه عمر یخچال را افزایش دهیم، از یخچال خود در برابر آسیب‌ها و مشکلات احتمالی مراقبت کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات