چگونه قهوه‌‌‌ساز را رسوب‌زدایی کنیم؟

یک‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
قهوه‌ساز
در این مقاله راه‌های رسوب‌زدایی دستگاه قهوه‌ساز را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.
تبلیغات

امروزه قهوه‌ساز یکی از دستگاه‌های اصلی و مهم در هر خانه و کافی‌شاپ به‌حساب می‌آید. برای اینکه دستگاه‌ از بهترین عملکرد و کارایی برخوردار باشد، باید به‌صورت صحیح و اصولی تمیز شود. رسوب‌زدایی یکی از مواردی محسوب می‌شود که مربوط به نظافت دستگاه‌ بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است.

گاهی‌اوقات به‌دلیل استفاده بیش‌از‌حد از آب‌های سنگین و املاح‌دار، رسوب‌هایی در دستگاه ایجاد می‌شود. در‌صورتی‌که این رسوب‌ها به‌موقع برطرف نشوند، مشکلاتی برای دستگاه و همچنین نوشیدنی به‌وجود می‌آید. علاوه‌‌بر‌این، به‌دلیل گرما و رطوبت محیط آشپزخانه، این دستگاه‌ مستعد گرفتن جرم و رسوب زیادی است؛ بنابراین افرادی که از دستگاه‌ قهوه‌ساز برای سرو نوشیدنی استفاده می‌کنند، باید نسبت به رسوب‌زدایی آن‌ هوشیار باشند.

چرا رسوب‌زدایی قهوه‌ساز مهم است؟

اگر برای رسوب‌زدایی دستگاه و تمیزکاری به موقع آن اقدام نشود، قهوه‌ساز کارایی خود را از دست‌ می‌دهد و دچار مشکلاتی می‌شود. این امر سبب ایجاد هزینه‌های سنگین و اضافی برای کاربران می‌شود که باید برای رفع ایرادات ماشین قهوه‌ساز خود پرداخت کنند.

اگر مواد باقی‌مانده در مخزن یا املاح زیاد آب به نوشیدنی وارد شوند؛ سلامتی انسان به‌خطر می‌افتد. همچنین اگر از شیر برای طعم‌دار کردن قهوه‌ استفاده می‌کنید، باید هربار مخزن را شست‌وشو دهید.

دستگاهی که دچار جرم و رسوبات زیادی شده باشد، به‌تدریج عمر مفید خود را از دست می‌دهد. ازآنجاکه اسپرسوساز و قهوه‌ساز قیمت بالایی دارند و جزو دستگاه‌های گران به‌حساب می‌آیند، با کاهش عمر مفیدشان باید هزینه زیادی برای خرید مجددشان پرداخت شود.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تمیز‌کردن قهوه‌ساز و جلوگیری از ایجاد رسوب در آن انجام‌ دهید، تمیز‌ کردن روزانه کلیه تجهیزات دستگاه است. در‌صورتی‌که از قهوه‌ساز در خانه یا کافی‌شاپ استفاده می‌کنید باید به نظافت روزانه دستگاه توجه داشته باشید. تمیزکاری روزانه به تأثیرات فوق‌العاده‌ای روی کیفیت و کارایی قهوه‌ساز منجر می‌شود.

رسوب‌زدایی قهوه‌ساز با روش‌های طبیعی

  • سرکه
  • آبلیمو
  • جوش شیرین

بهترین گزینه‌ برای رسوب‌زدایی قهوه‌ساز آبلیمو است؛ زیرا نسبت به سرکه از لحاظ بو و طعم، تأثیر کمتری بر دستگاه شما دارد و از طرفی دیگر نسبت به جوش شیرین رسوبات بیشتری را حذف می‌کند.

نکات مهم در رسوب‌زدایی قهوه‌ساز

۱. سرکه به‌خاطر بوی تند و غلیظی که دارد، ممکن است انتخاب مناسبی نباشد؛ زیرا معمولاً دستگاه تا مدتی بوی مایع پاک‌کننده را به‌ خود می‌گیرد.

۲. شیوه استفاده سرکه و آبلیمو در فرایند شست‌وشوی قهوه‌ساز یکسان است، اما اگر دنبال انتخاب کم‌‌نقص‌تری هستید، آبلیمو راهکار بهتری خواهد بود.

۳. استفاده از جوش شیرین در نحوه رسوب‌زدایی قهوه‌ساز و اسپرسوساز روشی کارآمد و کم‌هزینه است، اما شاید رسوبات کهنه را به‌سادگی از بین نبرد.

طریقه رسوب‌زدایی قهوه‌ساز با استفاده از آبلیمو یا سرکه

برای جدایی کامل عطر و طعم ناخوشایند از پارچ قهوه‌ساز، آن را تا نیمه پر از آب کنید و دستگاه را روشن کنید تا فرایند دم‌ کشیدن طی شود. یک لیوان کوچک آبلیمو یا سرکه را با آب ترکیب کنید و محلول را درون پارچ قهوه‌ساز بریزید و بگذارید ۱۵ دقیقه بجوشد.

فیلتر دستگاه قهوه‌ساز را جدا‌ کنید و خوب بشویید. سپس فیلتر را به دستگاه متصل‌ کنید تا چرخه دم کشیدن به‌صورت کامل انجام شود. بعد از اتمام فرایند دم‌ کشیدن، پارچ را خالی کنید و آن را با آب پر‌کنید و مجدداً بگذارید دم‌ بکشد تا اثری از عطر و طعم آبلیمو یا سرکه در آن باقی‌ نماند. در‌ نهایت تکه‌ای از پنبه یا اسفنج را آغشته به آبلیمو یا سرکه کنید و با آن توری قهوه‌ساز را بسابید.

رسوب‌زدایی قهوه‌ساز با جوش شیرین

ابتدا توری یا صافی قهوه‌ساز را از آن جدا کرده و کنار بگذارید. سپس پارچ قهوه‌ساز را با یک فنجان آب ولرم پر‌‌ کنید. در ادامه یک‌ فنجان جوش شیرین را به پارچ اضافه‌ کنید و آن را هم‌ بزنید تا در آب حل‌ شود.

قهوه‌ساز را روشن‌ کنید و اجازه‌ دهید چرخه دم‌ کردن به‌طور کامل انجام شود. در این مرحله پروسه تمیز‌ کردن قهوه‌ساز به‌‌طور کامل انجام می‌شود و محلول جوش شیرین به‌‌خوبی املاح و رسوبات قهوه را از پارچ جدا کرده و رسوب‌زدایی دستگاه انجام‌ می‌‌شود. جوش شیرین یک ماده تمیز‌کننده طبیعی است که خاصیت چربی‌زدایی دارد. این ماده گزینه‌ای عالی برای از بین بردن رسوبات داخلی قهوه‌ساز به‌حساب می‌آید.

در آخر دستگاه را خاموش‌ کرده و بگذارید خنک شود، سپس پارچ قهوه‌ساز را برداشته و محلول را در سینک بریزید. پارچ را از آب (آب شیر) پر‌ کرده و دوباره دستگاه را روشن‌ کنید و بگذارید چرخه دم‌ کردن مجدداً تکرار شود. این فرایند را تا زمانی‌ که احساس کردید پارچ از محلول جوش شیرین پاک شده است، تکرار کنید.

نکته: برای رسوب‌زدایی قهوه‌ساز می‌توانید از محلول‌های شیمیایی یا قرص‌های مخصوص جرم‌گیری نیز هم استفاده کنید، اما در کل روش‌های طبیعی کم‌خطر و ارزان‌تر هستند.

جمع‌بندی

در این مقاله از زومیت سعی‌ کردیم نکاتی را در‌ خصوص رسوب‌زدایی قهوه‌ساز بیان کنیم. با‌ رعایت نکات ذکر‌شده می‌توانید به‌راحتی دستگاهتان را رسوب‌زدایی کنید و از نوشیدن قهوه‌تان لذت‌ ببرید. به‌ خاطر داشته‌ باشید که استفاده از محلول‌های طبیعی به‌مراتب از محلول‌های شیمیایی بهتر است و به افزایش طول عمر قهوه‌ساز کمک بسزایی می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات