اینورتر کولر چیست و چه کاربردی در کولر گازی دارد؟

پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
فناوری اینورتر در کولر گازی
آیا درمورد کولر گازی اینورتر شنیده‌اید؟ این مقاله به شما کمک می‌کند تا با فناوری اینورتر، تفاوت و مزایا و معایب آن نسبت به کولر گازی معمولی آشنا شوید.
تبلیغات

اگر قصد خرید کولر گازی داشته باشید، احتمالاً نام کولر گازی اینورتر به گوشتان خورده است. اولین کولرگازی اینورتر در سال ۱۹۸۰ توسط یک شرکت ژاپنی تولید شد. این نوع کولر به‌دلیل مصرف کم انرژی توسط سازندگان مختلف در سراسر جهان تولید و به فروش رسید. امروزه افراد بیشتری به کولر گازی اینورتر روی می‌آورند. افرادی که از کولر گازی اینورتر استفاده می‌کنند، اغلب نظرات مثبتی دارند. بااین‌حال، جدا از مزایای قابل تحسین آن، معایبی دارد که شاید برخی در خرید این نوع کولر گازی تردید کنند.

به‌طور کلی مهم‌ترین چیزی که قبل از خرید باید در نظر بگیرید، انتخاب بین دو فناوری اینورتر و غیر اینورتر است. در این مقاله، تعریف، تفاوت، مزایا و معایب کولر گازی اینورتر، تفاوت کولر گازی معمولی با اینورتر و... را به شما می‌گوییم تا بتوانید تصمیم درستی برای خرید کولرگازی بگیرید؛ اما قبل از آن توضیح می‌دهیم که کولر گازی اینورتر چیست.

کولر گازی اینورتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

اینورتر در کولر گازی یک برد الکتریکی است که فرکانس الکتریکی را تغییر می‌دهد. تفاوت اصلی بین کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی یا کولر گازی پنجره‌ای معمولی در طراحی کمپرسور است.

کولر گازی معمولی را شبیه به «آدم دونده» در نظر بگیرید. کولر بدون اینورتر شبیه‌به دونده‌ای است که به‌سرعت می‌دود، ناگهان می‌ایستد و سپس قبل از دویدن مجدد مدتی استراحت می‌کند. این شروع و توقف باعث اتلاف انرژی می‌شود.

نوع اینورتر همچنین مشابه دونده‌ای است که سرعت مناسبی را حفظ می‌کند و او را قادر می‌سازد بدون مصرف انرژی بیشتر به دویدن ادامه دهد.

اجازه بدهید فناوری اینورتر را طور دیگری تشبیه کنیم. کروز کنترل در خودرو را تصور نمایید. هنگامی که در بزرگراه درحال رانندگی هستید، کروز کنترل خود را برای حفظ سرعت ثابت تنظیم می‌کنید.

سیستم کروز کنترل به‌صورت الکترونیکی دریچه گاز شما را کنترل می‌نماید و در سربالایی یا سرآشیبی جاده به‌آرامی شتاب می‌گیرد یا کند می‌شود و هرگز بالاتر یا پایین‌تر از سرعت تعیین‌شده نمی‌رود. کروز کنترل برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت عالی است. همین موضوع در مورد فناوری اینورتر نیز صدق می‌کند.

برد اینورتر در کولر گازی اینورتر

خوب، زمانی‌که از کولر گازی پنجره‌ای یا کولر گازی معمولی استفاده می‌کنید، کمپرسور آن اغلب خاموش می‌شود؛ اما در کولر گازی اینورتر، کمپرسور هرگز خاموش نمی‌شود. این سیستم با سرعت خاصی کار می‌کند و قابلیت تنظیم سرعت دارد.

به‌عنوان مثال اگر دمای خاصی (مثلا ۲۲ درجه سانتی‌گراد) را در کولر معمولی تنظیم کنید، وقتی کولر شما به آن دمای خاص برسد، کمپرسور کولر به‌صورت خودکار خاموش خواهد شد. مجدداً وقتی دمای اتاق افزایش می‌یابد، کمپرسور روشن می‌شود و فضا را خنک می‌کند. این عملکرد معایب زیادی دارد؛ مثلا کولر معمولی شما برق بیشتری مصرف می‌کند، صدای اضافی می‌شنوید، خنک‌سازی نامتوازن در فضا خواهید داشت و غیره.

در کولر گازی اینورتر، کمپرسور حتی پس از رسیدن به دمای مشخصی خاموش نمی‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، کولر گازی اینورتر دارای ویژگی سرعت قابل تنظیم است که سرعت کمپرسور را تنظیم می‌کند و زمانی که به دمای خاصی می‌رسد، با حداقل سرعت کار می‌کند.

این ویژگی تضمین می‌کند که شما حداکثر راحتی را با حداقل هزینه به دست آورید. برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب سیستم تهویه مطبوع اینورتر ادامه مطلب را مطالعه کنید.

انواع کولر گازی اینورتر

چند نوع کولر گازی اینورتر در بازار موجود است. رایج‌ترین نوع کولر گازی اینورتر، اسپلیت یا گاهی اوقات به‌نام مینی اسپلیت شناخته می‌شود. علاوه‌بر این، کولرهای گازی پنجره‌ای اینورتر نیز وجود دارد. آن‌ها دارای تهویه مطبوع با سرعت متغیر نیز هستند.

کلمه «اینورتر» همان‌طور که گفته شد، به کمپرسور کولر گازی اشاره دارد. تا زمانی‌که کمپرسور کولر بتواند سرعت و در نتیجه ظرفیت خود را تنظیم کند، کولر به عنوان دستگاه تهویه مطبوع اینورتر در نظر گرفته می‌شود.

مزایای کولر گازی اینورتر

کولر گازی اینورتر در اتاق

مصرف برق کم‌تر

از آنجاکه کمپرسور کولر اینورتر به‌طور منظم روشن و خاموش نمی‌شود، برق زیادی مصرف نمی‌کند. در کولر گازی اسپلیت یا پنجره‌ای معمولی، وقتی کمپرسور روشن می‌شود، کولر مقدار قابل توجهی برق مصرف می‌کند. در نتیجه، هزینه برق شما بالا می‌رود.

سروصدای کم‌تر

زمانی‌که کولر گازی معمولی یا پنجره‌ای دارید، صدای اضافی خروجی از کولر خواهید شنید. این اتفاق به‌خاطر کمپرسور و موتور رخ می‌دهد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، در کولر گازی معمولی یا پنجره‌ای ، کمپرسور به صورت منظم روشن و خاموش می‌شود و در نتیجه صدای خروجی از دستگاه را خواهید شنید.

مقایسه میزان صدای کولر گازی اینورتر و کولر گازی غیر اینورتر

اما در کولر گازی اینورتر، این عمل به خوبی انجام می‌شود؛ چراکه کمپرسور به‌طور منظم روشن و خاموش نمی‌شود. در عوض، هنگامی که اواپراتور سردتر از دمای اتاق مورد نظر است، کمپرسور کند شده یا با حرکت فن داخلی متوقف می‌شود.

بنابراین، اگر عاشق کتاب‌خواندن هستید یا می‌خواهید خواب خوبی داشته باشید، هیچ جایگزینی بهتر از کولر گازی اینورتر وجود ندارد.

محدوده توان خروجی گسترده‌تر

با کولر گازی اینورتر، شما در سراسر اتاق خود خنک خواهید شد. به‌عبارت دیگر، کولر گازی اینورتر دارای محدوده توان خروجی وسیع‌تری در مقایسه‌با کولر غیر اینورتر است که باعث می‌شود نوع اینورتر در تغییر میزان برق مصرفی برای کارکردن، منعطف‌تر باشد. این یعنی بسته به تعداد ساکنان اتاق، میزان سرمادهی متعادلی را فراهم می‌کند.

زمانی که تعداد کمی از افراد در یک اتاق حضور دارند، سرعت چرخش کمپرسور کاهش می یابد تا از خنک‌شدن بیش‌ازحد محیط جلوگیری شود و در عین صرفه‌جویی در مصرف انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند.

اگر افرادی زیادی حضور داشته باشند، گرمای بیشتری در اتاق تولید می‌شود. بنابراین، کمپرسور سرعت چرخش خود را افزایش می‌دهد و با حداکثر توان کار می‌کند تا سطح گرما را در محیط کاهش دهد.

بنابراین، اگر در‌حال‌حاضر مشکل خنک‌کنندگی نامتوازن در فضای خود دارید، باید کولر قدیمی خود را با کولر اینورتر تعویض کنید.

سازگاری با انرژی خورشیدی

بسیاری از کولرهای گازی معمولی یا پنجره ای با انرژی خورشیدی کار نمی‌کنند. به‌همین دلیل است که بسیاری از مالکان خانه‌ها در کشورهایی که در خانه خود برق خورشیدی دارند، در نصب کولر با مشکل مواجه می‌شوند. اما با کولر گازی اینورتر، دیگر لازم نیست نگران باشید؛ چرا‌که این کولرها با انرژی خورشیدی نیز کار می‌کنند.

معایب کولر گازی اینورتر

روشن کردن کولر گازی با کنترل

قیمت بالا

در مقایسه‌با سایر کولر گازی‌های معمولی یا پنجره‌ای، کولر گازی اینورتر کمی گران‌قیمت است؛ زیرا ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. بااین‌حال، شما می توانید این را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

هزینه تعمیر زیاد

اگر نیاز به تعمیر کولر اینورتر خود دارید، باید پول بیشتری در مقایسه‌با کولر گازی معمولی خرج کنید. یکی از دلایل اصلی این است که کولر اینورتر ساختار پیچیده‌ای دارد و برای تعمیر آن به تکنسین‌های بسیار حرفه‌ای نیاز است.

نصب و راه‌اندازی کولرگازی اینورتر

شخص متخصص درحال تعمیر کولر گازی

نصب کولر گازی اینورتر ۹۹ درصد مشابه کولر گازی معمولی یا همان کولر گازی بدون اینورتر است. تنها تفاوت آن‌ها به سیم‌کشی بین واحدهای داخلی و خارجی مربوط می‌شود.

برخی از تکنسین‌ها ممکن است به دلیل سیم‌کشی اضافی، هزینه‌ی بیشتری برای نصب کولر اینورتر دریافت کنند. بااین‌حال، بیشتر کولرهای اینورتر دارای قیمت نصب مشابه کولر غیر اینورتر هستند، به‌خصوص اگر در شهر شما بسیار رایج باشد.

تعمیر و نگهداری کولر گازی اینورتر

برطرف کردن بوی شبیه به اگزوز ماشین در کولر گازی

تعمیر و نگهداری کولر گازی اینورتر حدود ۸۰ درصد مشابه کولر گازی غیر اینورتر است و از نظر تمیزکاری یکسان هستند. بااین‌حال، وقتی صحبت از تعویض قطعات می‌شود، تهویه مطبوع اینورتر ممکن است به دلیل درایو اینورتر اضافی و برد الکترونیکی گران‌تر باشد.

کولرهای گازی اینورتر و به‌خصوص برد الکترونیکی آن‌ها راحت‌تر خراب می‌شوند. به همین دلیل بهتر است برای چنین مدل‌ کولرهایی که شامل برخی لوازم الکترونیکی خاص و فناوری هستند، به سراغ برند و مدل بهتر و باکیفیت‌تر بروید.

تاثیر زیست‌محیطی کولرهای اینورتر

کولر گازی اینورتر سازگار با محیط زیست

کولرهای گازی اینورتر تأثیر کمتری بر محیط زیست دارند و همچنین به‌طور قابل توجهی کارآمدتر از کولرهای غیر اینورتر هستند. در نتیجه مصرف برق کم‌تر است و در نتیجه سوخت کم‌تری برای تولید برق سوزانده می‌شود.

بسیاری از مردم تصور اشتباهی در مورد تأثیر زیست‌محیطی کولرهای گازی دارند. حقیقت این است که کولرهای گازی به تنهایی گازهای مضری منتشر نمی‌کنند که بتوانند محیط زیست را آلوده نماید؛ اما مصرف بالای برق این کار را انجام می‌دهد.

درحال‌حاضر، جهان هنوز بیشتر به سوخت‌های فسیلی و گاز طبیعی برای تولید برق متکی است. نیروگاه‌ها برای تأمین برق، سوخت می‌سوزانند؛ اما همزمان گازهای مضر نیز منتشر می‌کنند. بنابراین، کولرهای پرمصرف به‌طور غیرمستقیم باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می‌شوند.

در بعضی موارد، کولرهای گازی تأثیر مستقیمی بر محیط زیست می‌گذارند.‌ آن‌ها توسط نوعی ترکیب شیمیایی به نام گاز مبرد کار می‌کنند که در صورت نشت برای محیط زیست مضر است.

با این حال، مبردهای امروزی به طور قابل توجهی کمتر از قبل مضر هستند، به ویژه مبرد R32. مبرد R32 یا همان دیفلوئورومتان گاز الی محسوب می‌شود که تقریبا شبیه به R410 است و به دلیل داشتن شاخصه ODP اثرات منفی و تخریبی زیست محیطی ندارد. بنابراین، اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید، کولر گازی اینورتر R32 را انتخاب کنید.

آیا کولرهای گازی اینورتر بهتر از کولرهای گازی معمولی هستند؟

ظرفیت مناسب کولرگازی

تا اینجای کار قبول دارید که کولرهای گازی اینورتر از نظر عملکرد و مشخصات واقعا بهتر از کولرهای گازی معمولی هستند. بااین‌حال، اینکه آیا تهویه مطبوع اینورتر برای شما بهتر است یا خیر، داستان دیگری است. من معتقدم که بهترین کولر گازی باید متناسب با نیازهای شما باشد.

اگر برای ساعات طولانی از کولر گازی استفاده می‌کنید یا به ‌دلایل مختلفی مبلغ قبض برق شما زیاد است، روی کولر اینورتر سرمایه گذاری کنید تا هزینه برق ماهانه شما کم‌تر شود. همچنین، اگر به محیط زیست و صرفه‌جویی در انرژی اهمیت می‌دهید، از کولرهای گازی اینورتر استفاده کنید.

از طرف دیگر، اگر واقعاً زیاد از کولر گازی استفاده نمی‌کنید، منطقی است که به سراغ کولرهای گازی غیر اینورتر ارزان‌تر بروید. علاوه‌بر این، اگر قصد دارید کولر را در اتاق مهمان نصب کنید که به ندرت از آن استفاده می‌شود، می‌توانید به سراغ کولر گازی غیر اینورتر بروید.

در نهایت، همه چیز به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد. بنابراین، قیمت کولر گازی ممکن است تنها موردی باشد که شما را در مرز انتخاب بین نوع دارای فناوری اینورتر و معمولی قرار دهد. اگر قصد خرید کولر گازی دارید، مقاله «راهنمای خرید کولر گازی» می‌تواند به شما در انتخاب مدل خوب کمک کند.

جدا از همه موارد گفته‌شده، اگر مستأجر هستید یا فضایی محدود دارید، می‌توانید از کولرهای گازی پرتابل(قابل حمل) استفاده کنید. کولر گازی قابل حمل که به‌عنوان کولرگازی ایستاده نیز شناخته می‌شود، قابلیت این را دارد که به‌راحتی جا‌به‌جا شود. این کولر به دستگاه دیگری وابسته نیست و تنها به پنجره و پریز برق نیاز است تا در مکان‌های مختلف قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر مقاله‌ای جامع درباره کولر گازی پرتابل آماده کرده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

جمع‌بندی

کولر گازی اینورتر

کولرهای اینورتر از نظر عملکرد و مشخصات بهتر از کولرهای غیر اینورتر هستند. بااین‌حال، افرادی که دائماً از کولر گازی استفاده نمی‌کنند، ممکن است کولرهای گازی اینورتر را جذاب ندانند. در عوض، منطقی است که آن‌ها به سراغ کولرهای گازی غیر اینورتر ارزان‌تر بروند.

از طرفی دیگر، از دیدگاه زیست‌محیطی، دستگاه‌های تهویه مطبوع اینورتر توصیه می‌شوند؛ زیرا کارآمدتر هستند، برق کمتری مصرف می‌کنند و به تبدیل جهان به مکانی بهتر برای فردا کمک می‌کنند.

سوالات متداول زومیت

 • مهم‌ترین مزیت کولر گازی اینورتر چیست؟

  مهم‌ترین مزیت کولر اینورتر صرفه‌جویی ۳۰ تا ۶۰ درصدی مصرف انرژی است. فناوری اینوتر در کولرگازی با عملکرد بهینه، کارایی بهتری ارائه می‌دهد.

 • مصرف برق کولر گازی اینورتر چه‌قدر است؟

  اسپلیت‌های دارای اینورتر یا کولرهای گازی اگر دارای گرید A باشند، کمترین مصرف انرژی را خواهند داشت.

 • تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی چیست؟

  تفاوت اصلی آن‌ها در نوع طراحی کمپرسشان است. در کولر گازی اینورتر از کمپرسور دور متغیر و کولر گازی معمولی از کمپرسور دور ثابت استفاده می‌شود.

 • کولر گازی اینورتر بخرم یا معمولی؟

  اگر قیمت بالاتر کولر گازی اینورتر نسبت‌به کولر گازی معمولی برای شما مهم نیست، کولر گازی اینورتر به‌دلیل فناوری جدیدتر، سروصدای کم‌تر و همچنین مصرف برق کم‌تر بهترین انتخاب است. با این‌حال، همه چیز به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات