دلیل بوی بد کولر گازی

یک‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰
مطالعه 7 دقیقه
بوی بد کولر گازی
بوی بد کولر گازی پدیده‌ای رایج و تشخیص دلیل و راهکار آن معمولاً ساده‌ است. در این مقاله، به دلایل بوی بد کولر گازی و راه‌حل رفع آن‌ها اشاره می‌کنیم.
تبلیغات

تصور کنید در فصل تابستان پس از پایان یک روز کاری خسته‌کننده به خانه برمی‌گردید. کفش‌هایتان را درمی‌آورید و لباس‌هایتان را عوض می‌کنید و بعد از روشن‌کردن کولر، متوجه بوی بدی می‌شوید. بوی بد تمام فضای خانه را می‌گیرد و شما را مجبور می‌کند تا کولر را خاموش‌ کنید. تعجب می‌کنید که چرا کولر بوی بدی می‌دهد؟

در این مقاله، به‌ دلایل رایجی اشاره می‌کنیم که ممکن است بوی بد از کولر تولید شود. این بو می‌تواند از هر چیزی باشد؛ مانند بوی رطوبت یا چیزی در حال سوختن یا حتی بوی دود.

دلیل بوی بد کولر گازی

یکی از مشکلات جدی‌‌ای که صاحبان خانه با آن روبه‌رو می‌شوند، بوی بد کولر است؛ اما مشکل این است که نمی‌دانند بو از کولر می‌آید یا نه و چه نوع بویی نشان‌دهنده‌ی چه مشکلی است. برای مقابله با این مشکل، باید آگاهی لازم را داشته باشید.

در این مقاله، زومیت هر نوع بو را به‌همراه دلایل احتمالی وقوع آن‌ها توضیح داده است.

کولر گازی مانند اگزوز خودرو می‌سوزد؟

کولر گازی با موتور احتراق داخلی کار نمی‌کند؛ بنابراین، دلیلی وجود ندارد که دستگاه تهویه‌ی مطبوع شما بوی اگزوز ماشین‌های در حال حرکت را بدهد. کولر گازی از برخی گازها استفاده می‌کند و هنگامی‌که گرم می‌شود، شاید بوی دود اگزوز را حس کنید.

بوی کولر به‌احتمال زیاد بدین‌معنی است که نشتی در مسیر گاز مبرد شما وجود دارد. مبرد گازی خنک‌کننده در داخل کولر گازی است و نشتی حتی کوچک می‌تواند بر عملکرد کولر تأثیر بگذارد. علاوه‌بر‌این، مواد شیمیایی را در هوا آزاد می‌کند و در‌نتیجه، ممکن است برای محیط خطرناک باشد.

از فریون که با نام علمی کلروفلوئوروکربن یا CFC شناخته می‌شود، به‌عنوان مبرد یا خنک‌کننده در کولرهای گازی استفاده می‌کنند؛ اما از سال ۲۰۱۰ استفاده از آن ممنوع شده است و گفته می‌شود از آن سال به‌بعد دیگر هیچ دستگاهی با گاز فریون تولید نشده است.

فریون گرما را از هوای داخل خانه جذب می‌کند و در بیرون آزاد می‌شود. اگر از دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کنید، برای محیط ممکن است خطرناک باشد؛ بنابراین، درصورتی‌که به نشت فریون مشکوک هستید، باید مراقب باشید.

شاید الآن از خود بپرسید که بوی گاز فریون چگونه است؟ نشتی فریون بویی مانند کلروفرم شیرین یا به‌عبارت ساده‌تر درست مانند گاز خنک‌کننده‌ی خودرو شما، اما با بویی شیرین است. با اینکه گاز فریون تقریباً بویی ندارد، باز‌هم می‌توانید بو را تشخیص دهید؛ اما فریون که سنگین‌تر از هوا است، برای مدت طولانی در هوا باقی نمی‌ماند.

اگر کولر شما بویی شبیه به مواد شیمیایی منتشر می‌کند، کارشناس باید سریعاً آن را بررسی کند. نشتی فریون می‌تواند خطرناک باشد؛ اما حضور به‌موقع کارشناس باعث می‌شود تا آن را در کوتاه‌ترین زمان تعمیر کند.

در این فاصله، پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه وارد خانه شود. این کار نه‌تنها بو را از بین می‌برد؛ بلکه از هرگونه اثر خطرناک ناشی از نشت مواد شیمیایی جلوگیری می‌کند.

بوی سوختن از کولر گازی می‌آید؟

قطعات الکتریکی زیادی در برد مدار کولر گازی و فن‌ها و کمپرسورها وجود دارد. اگر کولر شما بوی پلاستیک سوخته می‌دهد، احتمالاً بدین‌معنی است که هر‌یک یا حتی چندین جزء از این اجزا در‌واقع در حال سوختن هستند. در این صورت، بلافاصله کولر گازی را خاموش و با کارشناس مشورت کنید. سعی نکنید چنین مشکلی را خودتان حل کنید؛ زیرا این‌ کار می تواند خطرناک باشد.

دلیل شایع دیگر برای چنین بویی از کولر گازی این است که گردوغبار می‌تواند پس از دوره‌ی طولانی کارنکردن در دستگاه شما بنشیند. این گردوغبار وقتی‌ کولر پس از مدت‌ها روشن می‌شود، ممکن است بسوزد و بوی بدی ایجاد کند. این بو موقتی است و جای نگرانی نیست. به‌هرحال، اگر بو باقی بماند، شما باید کولر گازی را خاموش کنید و فوراً به کارشناس زنگ بزنید.

آیا بوی تخم‌مرغ گندیده از کولر گازی می‌آید؟

بوی بد یا فاسد کولر معمولاً ناشی از جوندگان مُرده یا موجودات زنده‌ی گیرکرده در کولر است. در این حالت، بوی خاص و مشخصی می‌آید که مطمئناً نمی‌توانید آن را با هیچ‌چیز دیگری اشتباه بگیرید. پرندگان و حشرات ممکن است در کولر لانه‌سازی کنند یا به کانال‌ها پناه ببرند و متأسفانه در تجهیزات به دام بیفتند.

با گذشت زمان، این حیوانات در حال مرگ بوی نامطبوعی از خود منتشر می‌کنند و به‌محض اینکه کولر خود را روشن می‌کنید، کولر این بوی نامطبوع را ممکن است به خانه شما منتقل کند. خشک‌شدن یا گیرکردن حیوانات نیز می‌تواند به اجزای مختلف سیستم شما آسیب برساند.

اگر سیستم تهویه‌ی مطبوع مرکزی و بدون داکت دارید، گاهی اوقات مارمولک‌ها و دیگر وسایل می‌توانند به بخش واحد داخلی شما بروند و تجربه‌ی ناخوشایندی را رقم بزنند. بهتر است دستگاه خود را همیشه ضد آفات نگه دارید تا از چنین اتفاقات بدی جلوگیری کنید. در این زمینه، یا با کارشناس تماس بگیرید تا حیوان مُرده را خارج کند یا خودتان مشکل را برطرف کنید.

شما باید کانالی را پیدا کنید که بوی تعفن از آن خارج می‌شود. برای این کار، از پیچ‌گوشتی برای برداشتن پوشش مرتبط استفاده و سپس لاشه را با دقت خارج کنید. اگر حیوان مُرده در دید نباشد، شاید دشوار باشد. چراغ‌قوه‌ای دردسترس نگه دارید. پس از برداشتن، به‌آرامی ناحیه را تمیز کنید و مطمئن شوید که خشک است. توصیه می‌شود کانال‌های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌چیز آسیب ندیده است و تمام بخش‌های ورودی را چفت‌و‌بست کنید.

کولر گازی شما بوی نم و کپک می‌دهد؟

بوی بد و کهنه شایع‌ترین و بدبوترین بویی است که از کولرها به مشام می‌رسد. اگر کولر شما بوی نامطبوعی می‌دهد، دلیل کلی آن تجمع آب ظرف تخلیه یا مسیر تخلیه است که می‌تواند باعث رشد قارچ یا کپک شود. در‌صورت نشتی، حتی ممکن است نشانه‌هایی را به‌وضوح در دستگاه بدون داکت داخلی خود مشاهده کنید؛ مانند آب که از دیوار شما چکه می‌کند.

دلیل دیگر چنین بویی می‌تواند فیلترهای کثیف باشد. اگر در آب‌وهوای گرم و مرطوب ساکن هستید و کولر خود را پس از مدت‌ها روشن می‌کنید، رطوبت می‌تواند در فیلترهای شما جمع شود. شما باید با متخصص تماس بگیرید و مسیر تخلیه و داکت کولر خود را کاملاً تمیز کنید. این کار فقط بوی نامطبوع را از بین می‌برد. در‌صورت نشتی، منبع نیز باید تعمیر شود تا از مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

کولر گازی بوی دود سیگار می‌دهد؟

اگر در خانه سیگار می‌کشید، این احتمال وجود دارد که کولر شما در‌نهایت بوی دود سیگار کهنه را بدهد. این بوی نامطبوع ممکن است باعث آلرژی و سردرد شود. کویل و فیلتر اواپراتور شما بوی دود سیگار را جذب می‌کند؛ در‌نتیجه، وقتی کولر را روشن می‌کنید، ذرات توتون پخش می‌شوند و از‌طریق دریچه‌های کولر به خانه شما منتقل می‌شوند و فضای ناخوشایندی ایجاد می‌کنند.

این مشکل نیز مانند تمام مشکلات دیگر راه‌حل ساده‌ای دارد. برای ازبین‌بردن بوی دود سیگار قدیمی از دریچه‌های کولر، هر ۳۰ تا ۶۰ روز یک‌ بار فیلتر هوا را عوض و کولر خود را به‌طور مرتب تمیز کنید. علاو‌ه‌بر‌این، بهتر است در فضای باز سیگار بکشید تا چنین مشکلی به‌‌وجود نیاید.

قبل از انجام کارها، حتماً اقدامات احتیاطی را انجام دهید

چند نکته وجود دارد که حین انجام آن باید در نظر بگیریم. هرگز سعی نکنید خودتان تعمیرات کولر را انجام دهید و همیشه با متخصص تماس بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد. برای ایمنی و پیشگیری از حادثه، حواستان به اجزای الکتریکی و آب باشد؛ چراکه احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد.

اگر خودتان به‌اندازه‌ی کافی برای انجام کاری تخصص دارید، بهتر است قبل آن به‌طور کامل دفترچه‌ی راهنمای کولر گازی را مطالعه و سپس، ابزارهای مناسب برای این کار را جمع‌آوری کنید. درنهایت، منبع تغذیه‌ی اصلی کولر خود را خاموش کنید و تجهیزات حفاظت فردی (PPE) مناسبی دراختیار داشته باشید.

افزون‌براین، سعی نکنید بوی بد را با استفاده از تصفیه‌کننده هوا یا خوشبو‌کننده از بین ببرید؛ چراکه فقط اوضاع را بدتر می‌کند. تأخیر در انجام صحیح تعمیرات فقط به کولر شما بیشتر آسیب می‌زند. پس سعی کنید هرچه‌ سریع‌تر مشکل را برطرف کنید تا به خرید کولر گازی جدید نیاز نباشد.

چرا کولر گازی بوی بدی می‌دهد؟ امیدوارم حالا پاسخ این پرسش را پیدا کرده باشید!

چه کولر گازی بدون داکت و چه کولر گازی داکت‌دار، تمام عوامل گفته‌شده ممکن است تجربه‌ی ناخوشایندی را رقم می‌زنند. بنابراین، دفعه‌ی بعد که به خانه آمدید و بوی نامطبوعی را تجربه کردید، دقیقا می‌دانید که مشکل از کجا است و برای رفع مشکل باید چه کاری انجام دهید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات